Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Celem inicjatywy Europejski Zielony Ład, którą kieruje wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, jest przekształcenie Europy w pierwszy kontynent neutralny dla klimatu. EZŁ ma pomóc przetransformować UE w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto i w której wzrost gospodarczy nie będzie zależny od zużywania zasobów. Saule Technologies jest jedyną spółką na świecie, której udało się wyprodukować ogniwa perowskitowe na masową skalę i wprowadzić je na rynek. Ogniwa Saule Technologies są elastyczne, cienkie, lekkie, wydajne nawet w sztucznym świetle - idealnie wpisują się w założenia tej strategii, będąc jedną z największych nadziei zielonej transformacji energetycznej. Polska firma produkuje je, wykorzystując opracowaną przez dr Olgę Malinkiewicz metodę druku, już od maja 2021 r. w swojej pilotażowej fabryce we Wrocławiu.
W trakcie kilkugodzinnej wizyty w siedzibie Saule Technologies we Wrocławiu, w piątek 3 czerwca br., Frans Timmermans odwiedził fabrykę firmy oraz wziął udział w rozmowach w formule okrągłego stołu z przedstawicielami Saule Technologies i kilkunastu innych polskich firm będących interesariuszami Europejskiego Zielonego Ładu.
„Rola fotowoltaiki w transformacji energetycznej jest ogromna, ponieważ możemy pokrywać panelami istniejące budynki. Możemy dzięki tej technologii zaspokoić do 25 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie. Ten sposób pozyskiwania energii jest w dodatku bezpieczniejszy dla środowiska w porównaniu ze spalaniem węgla czy oleju. Jest to istotne szczególnie dziś, kiedy 400 tys. Europejczyków co roku umiera przedwcześnie z powodu złej jakości powietrza. Dzięki fotowoltaice możemy znacząco poprawić jakość powietrza” - powiedział Frans Timmermans.
„Bardzo się cieszę z tego spotkania i możliwości przedstawienia polskiej technologii, która jest unikatowa w skali całego świata. Przekazałam panu Timmermansowi, że Saule Technologies jest gotowe udostępnić swoją technologię na rynku europejskim, aby rozwiązać problem złej jakości powietrza, a także aby UE po raz pierwszy od dekad produkowała ogniwa fotowoltaiczne bez surowców spoza UE. To bardzo ważne, abyśmy stali się samowystarczalni jako UE i całkowicie niezależni energetycznie. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo oraz przyszłość naszych rodzin i bliskich” - powiedziała dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO Saule Technologies.
Na pytanie o rolę technologii ogniw perowskitowych w procesie transformacji energetycznej, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedział:
„Nie jestem inżynierem, ale uważam, że to, co usłyszałem na spotkaniu, jest bardzo przekonujące i interesujące - powiedział Frans Timmermans. - Jeśli procesy produkcyjne mogą być bardziej przyjazne środowisku, jeśli można używać tylko europejskich komponentów, jeśli ogniwa mogą produkować energię niezależnie od zacienienia czy promieniowania słonecznego, to jest to niesamowita okazja do rozwoju energetyki odnawialnej”.
Ogniwa perowskitowe Saule Technologies znalazły już zastosowanie w funkcjonujących także jako generatory prądu łamaczach światła (pierwsza instalacja: fasada budynku Aliplast w Lublinie) oraz elektronicznych etykietach cenowych nowej generacji PESL (Perovskite Electronic Shelf Label) zintegrowanych z systemem analityczno-obliczeniowym big data wspomagającym pracę punktów handlowych. W pracach nad nowymi produktami wykorzystującymi drukowane ogniwa perowskitowe Saule Technologies współpracuje m.in. z takimi firmami, jak Columbus, Somfy i Google Cloud.
Wideo:
https://www.youtube.com/watch?v=Hv4U7TtgUx8
https://www.youtube.com/watch?v=0IiIGofV6QA
Źródło informacji: Saule Technologies
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.06.2022, 09:30 |
Źródło informacji | Saule Technologies |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Meteorolog: my, ludzie, mamy wpływ na klimat, ale dobrze, że nie możemy wpływać na pogodę PAP
W atmosferze Ziemi gromadzi się energia zdolna zatapiać miasta, zrównywać budynki z ziemią, zrzucać na każdy metr kwadratowy hektolitry wody. Choć kontrolowanie pogody może się wydawać kuszące - dobrze, że ludzie tego nie umieją. Taka władza mogłaby być używana nieodpowiednio - powiedział PAP meteorolog dr Dariusz Baranowski.- 23.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Image
Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu PAP
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.- 22.11.2024, 15:22
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom