Newsletter

Nauka i technologie

Hala Laboratoria Przyszłości CPRK w Warszawie – tu młodzież i pasjonaci będą zdobywać nowe kompetencje

23.03.2023, 15:31aktualizacja: 23.03.2023, 15:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Hala Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie umożliwi chętnym z całej Polski udział w warsztatach łączących innowacyjne technologie, kulturę i tradycyjne rzemiosło. Została ona otwarta 9 marca 2023 r. w dawnym budynku PAP przy ul. Mińskiej 65.

Hala Laboratoria Przyszłości CRPK to nowoczesna przestrzeń tak zaprojektowana i zbudowana, by umożliwić młodzieży i dorosłym kreatywne tworzenie, uczenie się, eksperymentowanie i rozwijanie umiejętności pod okiem specjalistów.

„Młodzież będzie tu nabywać kompetencje przyszłości, do których należą: kreatywność, krytyczne myślenie i umiejętność współpracy” – mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Govtech, pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej. 

Na uroczystym otwarciu hali był obecny Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

„Technologia tak szybko powoduje zmiany społeczne i kulturowe, więc cieszę się bardzo, że tutaj jest miejsce wymiany doświadczeń, dialogu, kontaktów ludzi z różnych generacji wokół nowoczesności, ale właśnie z oparciem o to wszystko, co zostało zweryfikowane przez lata jako wartościowe w kulturze” – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Hala Laboratoria Przyszłości CRPK to projekt zrealizowany w ramach rządowego programu edukacyjno-technologicznego Laboratoria Przyszłości, prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt o wartości ponad 1,2 mld zł.

„Program trafił do wszystkich, bez wyjątku, szkół podstawowych, zarówno tych samorządowych, jak i niesamorządowych. 1,2 mld zł dzisiaj powoduje, że polskie szkoły są najnowocześniejsze w Europie, ale ta nowoczesność służy temu, żeby talenty naszych dzieci wydobywać na powierzchnię i je rozwijać” – zaznaczył Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Idea Hali została oparta na tzw. kierunkach STEAM, które zakładają łączenie i przenikanie się najnowszych osiągnięć nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Realizowana w Hali edukacja ma wspierać rozwój takich umiejętności, jak: kooperacja, kreatywność, krytyczne myślenie i komunikacja. 

„Tutaj faktycznie będzie się działo bardzo dużo. Będzie muzyka zarówno folkowa, jak i nowoczesna, teatr, film, w końcu gry wideo a także klasyczne sztuki audiowizualne z zakresu plastyki, ale także nowoczesnych technologii. Młodzież np. maluje tu mural, który będzie pamiątką inauguracji tej przestrzeni” – powiedziała Justyna Orłowska i dodała, że resort edukacji i nauki myśli o kolejnych takich przestrzeniach w różnych miejscach w Polsce.

Wyposażenie Hali, wsparcie ekspertów i podział na sektory umożliwia równoczesny udział w różnych typach aktywności, m.in. warsztatach z zaawansowanego druku 3D i druku przestrzennego na bazie programu TinkerCAD; warsztatach foto, wideo i podcastów, a także, dzięki zlokalizowanej w Hali scenie, w warsztatach kreatywnej ekspresji – od teatru i tańca po warsztaty wokalne. 

„Będziemy koncentrować się na sztukach audiowizualnych, czyli na tworzeniu wideo, na prowadzeniu wywiadów, wreszcie na obróbce wideo czy na tworzeniu własnych podcastów. Warsztaty zaczynają się już w tym tygodniu, można się na nie zapisać na naszej stronie CRPK.pl. Będziemy sukcesywnie dodawać kolejne warsztaty, przede wszystkim robotyki” – wyjaśnił Wojciech Janek, z-ca dyrektora Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.

Dodał, że będzie można nauczyć się także obróbki drewna i metalu, również przy użyciu druku 3D. „Mamy narzędzia tak zminiaturyzowane, że nawet 8-latek może używać obrabiarki, żeby stworzyć np. solniczkę” – powiedział.

9 marca podczas inauguracji Hali, Laboratoria Przyszłości CRPK zawarły umowę z Polską Agencją Inwestycji i Handlu dotyczącą wsparcia Laboratoriów przez PAIH w pracach służących rozwojowi przemysłów gamingowych.

„Laboratorium to świat pasji, talentu, nauki, kultury, a w przyszłości biznesu, na którym chcielibyśmy wspierać młode talenty, młode startupy w ich ekspansji zagranicznej, ponieważ to jest eksport HiTech i nasz przemysł, w który najbardziej chcemy inwestować” – zaznaczył Paweł Kurtasz, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Podczas inauguracji Hali Laboratoria Przyszłości CRPK młodzież z warszawskich szkół wzięła udział m.in. w warsztatach robotyki przygotowanych przez Ligę Robotów oraz warsztatach programowania robotów Photon, zajęciach z choreografem Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI, warsztatach kreatywnej obróbki drewna i metalu. 

Uczniowie tworzyli mural upamiętniający otwarcie Hali, a także obrazy przy pomocy długopisów 3D, poznawali kulturę i sztukę w wirtualnej rzeczywistości, wzięli również udział w zajęciach realizowanych przez Mobilne Laboratoria Przyszłości.

„To jest instytucja kultury, więc ta pierwsza najważniejsza odpowiedzialność spoczywa na nas i będziemy dbali o dwie rzeczy: żeby to, co tutaj zostało dziś zaprezentowane rozwijało się, i to dynamicznie, ale jednocześnie, żeby miało jedno nieusuwalne spoiwo: polski edukacyjny patriotyzm” – podkreślił Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.03.2023, 15:31
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ