Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zdaniem Natalii Hatalskiej z infuture.institute musimy pamiętać, że sztuczna inteligencja „jest tylko narzędziem”, a także o tym, że kwestia jej wykorzystania jest wciąż nieuregulowana prawnie.
„Dopiero pracujemy nad pierwszym na świecie prawem, które ma uregulować sztuczną inteligencję – ono być może wejdzie pod koniec 2023 roku. To bardzo długo. Wiemy, że do tego czasu rozwiązania oparte o sztuczna inteligencję, takie jak rozpoznawanie twarzy, rozpoznawanie biometryczne, algorytmy, są i będą powszechnie wykorzystywane. Możemy zakładać, że stanie się tak, jak było z internetem, który próbujemy regulować 20 lat po jego wprowadzeniu” – oceniła Natalia Hatalska. - Sztuczna inteligencja zmienia nas w siebie, czyli próbuje zmienić ludzi w zero-jedynkowe boty. My, jako ludzie, nie jesteśmy zero-jedynkowi, nasz świat ma wiele odcieni. W dyskusji o sztucznej inteligencji rozmawiamy o problemach, wyzwaniach i rozwiązaniach, a powinniśmy rozmawiać o wartościach” – dodała.
W opinii Jarosława Królewskiego z Synerise - polskiej spółki zajmującej się sztuczną inteligencją - dziś jest ona „słowem-wytrychem” do tego, co stanie się w niedalekiej przyszłości.
„Jesteśmy w przededniu rewolucji, gdzie zaczynają powstawać eksperymenty na przecięciu hybrydy człowieka i maszyny. Myślę, że w ciągu następnych 5-10 lat robotyzacja i sztuczna inteligencja stanie się czymś, co będzie rozgrzewało naszą wyobraźnię, m.in. dlatego, że pojawią się próby rozszerzania tego, co dziś jest możliwe - jeśli chodzi o nasz umysł, intelekt - i nie będzie to zero-jedynkowe” – stwierdził Jarosław Królewski Królewski i ocenił, że potrzebna jest „globalna regulacja” sztucznej inteligencji.
„Mamy kodeks dobrych praktyk, jeżeli chodzi o wykorzystywanie sztucznej inteligencji – powiedział Wojciech Bogdan z Allegro pytany o granice działania AI (ang. artificial intelligence). - Opracowaliśmy kodeks dobrych zasad kilka lat temu i co roku wracamy do niego - sprawdzamy, jak można go jeszcze poprawić” - poinformował.
Wyjaśnił, że z perspektywy Allegro, granicą działania sztucznej inteligencji jest m.in. wykorzystanie prywatnych informacji pochodzących od kupujących, którzy szukają „wrażliwego asortymentu”.
„Mamy bardzo ścisłe zasady, które mówią, że ograniczamy zakres informacji, która podąża za kupującym. Inną kwestią jest cała sfera ochrony prywatności i danych osobowych, która też jest dla nas bardzo ważna” – dodał.
W ocenie Andrzeja Kozłowskiego z firmy Emitel, kluczową kwestią w obliczu wchodzenia sztucznej inteligencji do firm jest moment, gdy zacznie ona nimi kierować.
„To kwestia oderwania sztucznej inteligencji od kwestii czysto ludzkich, takiego złącza biologiczno-chemicznego i empatii. To będzie ten moment. Myślę, że to będzie poprzedzone długą debatą i procesem regulacyjnym. To nie nastąpi automatycznie” – ocenił i dodał, że w europejskiej rozmowie o sztucznej inteligencji trzeba zwrócić uwagę na „kluczowy czynnik”, którym na naszym kontynencie jest „ponad 60 mln ludzi, którzy nie mają kompetencji cyfrowych”.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.05.2022, 16:18 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Wybory prezydenckie: kto zdecyduje - my czy hakerzy?
Polska znajduje się na trzecim miejscu w Europie pod względem narażenia na cyberataki sponsorowane przez obce państwa. Zbliżające się wybory mogą więc stać się polem bitwy w cyberprzestrzeni. Czy w erze deepfake'ów możemy być o nie spokojni? Jak rozpoznać manipulacje i jak się przed nimi bronić?- 14.05.2025, 11:06
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Softserve
-
Image
Algorytmy, talent i sukces - polscy uczniowie wśród najlepszych na Bałtyckiej Olimpiadzie Informatycznej 2025
W dniach 24–29 kwietnia 2025 roku w Toruniu odbyła się XXXI edycja Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej. Polacy – zarówno w oficjalnej, jak i nieoficjalnej części zawodów – zdobyli aż 12 medali, w tym cztery złote. Co warte podkreślenia – każdy z reprezentantów Polski wrócił z Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej z medalem. Oficjalnym zwycięzcą został Michał Wolny z Warszawy, który uzyskał 450 punktów. Lepszy wynik uzyskał jedynie zawodnik z Izraela, który startował poza konkursem.- 13.05.2025, 14:51
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Fundacja Rozwoju Informatyki
-
Image
Mana prezentuje Hotmeal: pierwszy gorący, pikantny i pełnowartościowy posiłek o kosmicznym pochodzeniu
Firma Mana, spółka technologiczna działająca w dziedzinie biotechnologii i zaawansowanego, pełnowartościowego żywienia, wprowadza na rynek swoją najnowszą innowację – Mana Hotmeal. To pierwszy gorący, słony posiłek o wartości 400 kcal, z teksturą w formacie dania w 500 ml kubku, który dostarcza żywienia na poziomie badań kosmicznych, komfortu nowoczesnego stylu życia oraz korzyści przekraczających oczekiwania. Hotmeal kontynuuje ponad dekadę rozwoju produktów Mana i rozszerza jej kultowe portfolio Mark 8 – ósmej generacji receptury opartej na naukowo potwierdzonym żywieniu, zaawansowanych biotechnologiach i zrównoważonym rozwoju.- 13.05.2025, 10:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Mana
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ