Newsletter

Nauka i technologie

Instytut Badań Edukacyjnych na HackYeah powered by GovTech Polska

15.11.2022, 11:02aktualizacja: 15.11.2022, 11:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

HackYeah powered by GovTech Polska
HackYeah powered by GovTech Polska
Podczas tegorocznej, ósmej już, edycji HackYeah w roli mówców wystąpią: Michał Nowakowski, ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych, lider projektu ZSK i twórca aplikacji Odznaka+, oraz Wojciech Stęchły, ekspert IBE zajmujący się aplikacjami i sztuczną inteligencją. Wspólnie ze słuchaczami zastanowią się, czy skończył się czas papierowych dyplomów oraz przedstawią Odznakę+ jako aplikację do alternatywnego poświadczania umiejętności.

Edukacja przechodzi obecnie ewolucję, której przyczyną jest m.in. konieczność jej dostosowania do wymogów współczesności. Coraz wyraźniejsza staje się potrzeba poświadczania konkretnych umiejętności, jakie posiada dana osoba, a o których nie dowiemy się ze zdobytych przez nią dyplomów ukończenia szkół i uczelni wyższych. Odpowiedzią na tę potrzebę są mikropoświadczenia – formalne potwierdzenia zdobycia mniejszych jednostek wiedzy danej umiejętności itd.

„W świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie istotne staje się to, by nie tylko poświadczać konkretne umiejętności czy osiągnięcia, lecz także, by te mikropoświadczenia funkcjonowały w przestrzeni cyfrowej. Otwarty standard odznak cyfrowych Open Badges pozwala na nadanie mikropoświadczeniom nowoczesnej, cyfrowej formy” – mówi Michał Nowakowski, ekspert IBE, lider projektu ZSK4 i twórca systemu Odznaka+.

W Instytucie Badań Edukacyjnych powstała Odznaka+ – pierwsza w Polsce aplikacja, która umożliwia wydawanie, zdobywanie, przechowywanie i udostępnianie cyfrowych odznak oraz poświadczonych cyfrowo certyfikatów w formacie PDF.

Odznaka+ umożliwi pracodawcom szybkie sprawdzenie, czy kandydaci do pracy posiadają wymagane kompetencje. Ułatwi też potwierdzenie wiarygodności przedstawianych certyfikatów cyfrowych. Z kolei każda osoba mogąca się pochwalić oficjalnie potwierdzonymi umiejętnościami będzie mogła z łatwością zaprezentować je podczas rozmów o pracę. Trzecią grupą użytkowników Odznaki+ są wydawcy poświadczeń, np.: szkoły, uczelnie, firmy, stowarzyszenia itp. Aplikacja powstała w oparciu o standard Open Badges, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność cyfrowych odznak w nim wydawanych.

Aplikacja Odznaka+ ma także promować i wspierać filozofię uczenia się przez całe życie, czyli lifelong learning (LLL). Jako rozwiązanie nowoczesne, proste w obsłudze, łatwo dostępne, wiarygodne i bezpieczne ma szansę zakończyć erę papierowych CV.

Obecnie trwa pilotaż aplikacji. Jest on szansą dla firm, uczelni i innych instytucji na przetestowanie działania systemu i korzyści, jakie można odnieść z jego wdrożenia. Z kolei dla twórców aplikacji to możliwość skonfrontowania własnych założeń z oczekiwaniami przyszłych odbiorców.

„W pierwszej fazie pilotażu aplikacji Odznaka+ uczestniczyło 12 podmiotów – firm, uczelni, instytucji, które jako pierwsze miały szansę zapoznać się z systemem. Obecnie trwa druga faza pilotażu, która ma zakończyć się przed początkiem 2023 r. Bierze w niej udział dwa razy więcej podmiotów niż w fazie pierwszej” – podkreśla Michał Nowakowski.

HackYeah powered by GovTech Polska to największy stacjonarny hackathon w Europie. Impreza odbędzie się w dniach 19–20 listopada 2022 w Tauron Arenie w Krakowie. Podczas wydarzenia zgłoszone zespoły przez określony czas rozwiązują wyzwania związane z technologią. Uczestnicy będą przede wszystkim pracować nad zadaniami od partnerów oraz nad zadaniami otwartymi: LESS WASTE i IOT.

Instytut Badań Edukacyjnych prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe nad funkcjonowaniem i efektywnością systemu edukacji w Polsce. Obecnie Instytut jest wiodącą jednostką w obszarze cyfryzacji polskiej edukacji i nauki, odpowiada m.in. za uruchomienie projektu edukacja.gov.pl. Ten innowacyjny projekt pozwoli wszystkim Polakom na dostęp do informacji o ofercie edukacyjnej i umożliwi tworzenie spersonalizowanej ścieżki nauczania.

Źródło informacji: Instytut Badań Edukacyjnych

Belka

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.11.2022, 11:02
Źródło informacji Instytut Badań Edukacyjnych
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii