Pobierz materiał i Publikuj za darmo
22 Wydział Wiedeńskiego Magistratu ds. Ochrony Środowiska przy współpracy z naukowcami opracował szybkie i nieskomplikowane rozwiązanie służące zazielenianiu miasta. Mowa o tzw. "modułach zielonych fasad". Pierwszych 50 modułów ma się pojawić w Wiedniu przed najbliższym okresem letnim w najbardziej zaludnionej, 10. dzielnicy miasta, Favoriten, w ramach projektu pilotażowego.
Według długoterminowych prognoz klimatycznych może ubiegłe, rekordowo ciepłe lato w Wiedniu stać się regułą. Szacuje się, że rocznie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30oC przekroczy w austriackiej metropolii 100. "Aby przygotować Wiedeń na upalne dni miasto od kliku lat wprowadza konkretne środki w celu zazieleniania fasad budynków w centrum miasta" - mówi Ulli Sima, członek zarządu miasta ds. środowiska.
Zalety zielonych ścian budynków w porównaniu do ścian betonowych są wielorakie: redukują odczuwalną temperaturę w trakcie upałów nawet o 13o C, redukują hałas drogowy, 1 m2 bluszczu wiąże rocznie 1,7 kg pyłu zawieszonego, a do tego zwiększają poczucie bezpieczeństwa i korzystnie wpływają na zdrowie mieszkańców. Szczególnie w strefach gęsto zabudowanych pozytywnie wpływają na mikroklimat.
Moduły zostały tak zaprojektowane, aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca dla ziemi i korzeni, a jednocześnie nie zawężać chodników i przejść. Każdy moduł w zależności od wyboru roślin może pokryć zielenią do 8 m2. Szacuje się, że koszt jednego kompaktowego modułu oscylować będzie wokół 2.000 EUR. Przy doborze roślin rozważano kilka wariantów, jak klasyczny bluszcz czy winobluszcz, wisterie i powojniki. Gatunki jednak tak wybrano, by nie uszkadzały fasad budynków.
Pierwszych 50 modułów zostanie zainstalowanych nieodpłatnie w celach badawczych. Od wiosny 2019 r. chętni z 10. dzielnicy Wiednia mogą zgłaszać proponowane lokalizacje. Moduły będą mogły być wykorzystywane przez podmioty prywatne oraz publiczne.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.11.2018, 12:09 |
Źródło informacji | Eurocomm-PR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Globalna społeczność Bigo Live będzie świętować kolejny rok wpływowej działalności podczas dorocznej gali
- 22.01.2025, 09:57
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Media OutReach
-
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając "Siedmiu bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 21.01.2025, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce