Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Inteligentna specjalizacja woj. podkarpackiego to lotnictwo i kosmonautyka. Klaster Technologii Kosmicznych tworzą przedsiębiorstwa komercyjne, organizacje naukowo-badawcze oraz instytucje otoczenia sektora kosmicznego, w większości działające w Podkarpackiej Dolinie Lotniczej.
Celem organizacji jest współpraca w obszarze tworzenia, rozwoju i wdrażania technologii kosmicznych powstających w naszym kraju, która ma doprowadzić w 2026 r. do wyniesienia na orbitę pierwszej polskiej konstelacji mikrosatelitów obserwacyjnych.
Klaster skupi się na rozwijaniu zasobów oraz kompetencji z obszaru technik i technologii kosmicznych, aby skutecznie dostarczać na rynek elementy systemów satelitarnych, a w przyszłości tworzyć w pełni funkcjonalne systemy kosmiczne.
„Podstawą silnej Polski jest suwerenność. Suwerenność w każdej domenie - czy energetycznej, czy wojskowej, czy cybernetycznej, czy wreszcie kosmicznej. Musi ona być oparta na budowie i rozwoju własnych kompetencji. Dzięki KTK cały sektor może współdziałać, aby jeszcze lepiej tworzyć polskie rozwiązania, chronione patentami, na potrzeby Polski, ale także na rynki zagraniczne” - podkreślił Maciej Małecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
KTK jest inicjatywą firmy Exatel – państwowego operatora telekomunikacyjnego oraz województwa podkarpackiego, Politechniki Rzeszowskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Współpraca ma tworzyć ramy instytucjonalno-finansowe dla aktywnego wspierania inicjatyw kosmicznych.
Klaster będzie dążył m.in. do zrealizowania zarysowanego w Krajowym Planie Odbudowy zaprojektowania i wyniesienia do 2026 r. polskiej konstelacji mikrosatelitów obserwacyjnych.
Satelitarny System Obserwacji Ziemi zostanie stworzony przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, które będzie jednym z beneficjentów wypracowanych technologii.
„Firmy działające w klastrach są bardziej innowacyjne niż firmy w nich niezrzeszone, rejestrują więcej znaków towarowych i ubiegają się o więcej patentów, a także współpracują i nawiązują więcej kontaktów od firm spoza klastrów” - zaznaczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Minister Jarosińska-Jedynak dodała, że receptą na sukces jest nie tylko sam pomysł i jego wdrożenie, ale ścisła współpraca środowiska biznesowego, branży technologicznej oraz przedstawicieli świata nauki.
Wykorzystanie potencjału polskiej nauki, instytutów naukowo-badawczych będzie stanowiło o sile polskiego klastra kosmicznego. KTK skorzysta również z wiedzy europejskich organizacji: Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne NEREUS, ESA Business Incubation Centers, EURISY, EARSC, SME4Space czy EUROSPACE.
W skład KTK weszły: Astri Polska, Astronika, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Creotech Instruments S.A., Energo-Tel, Exatel, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, ITTI, KP Labs, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza, PCO S.A., PIAP Space, Podkarpackie Centrum Innowacji, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Scanway, Sieć Badawcza Łukasiewicz (Centrum Łukasiewicz), Spaceforest, Thorium Space oraz Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego. Klaster będzie otwarty na kolejne instytucje czy firmy.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.11.2021, 12:25 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |