Pobierz materiał i Publikuj za darmo
O przyszłości technologii wodorowych, programach i inicjatywach służących ochronie środowiska w kontekście bezpieczeństwa energetycznego rozmawiali eksperci, naukowcy i samorządowcy podczas Krynica Forum 2023.
Jerzy Kopeć, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, przypomniał, że już półtora roku w pozyskiwaniu partnerów i środków pomaga Inicjatywa Awangarda. To partnerstwo wiążące regiony w państwach Unii Europejskiej pozwalające działającym tam firmom technologicznym, zaistnieć na rynkach międzynarodowych, znaleźć partnerów biznesowych i poznać najnowsze, światowe trendy w przemyśle i innowacjach.
„Wodór jest postrzegany jako jedna z możliwości osiągnięcia tego celu” - powiedział dyrektor Kopeć, który był moderatorem dyskusji „Wodór – paliwo alternatywne? Przyszłość technologii wodorowych”.
Wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron podkreślił, że jego region jest aktywny w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań.
„Patrząc na nasze potencjały, nazywane inteligentnymi specjalizacjami, to wodór, a właściwie zrównoważona energia, stanowi swoisty zwornik dla innych specjalizacji i branż. Wokół zrównoważonej energii, uwzględniającej również gospodarkę obiegu zamkniętego, budujemy nasze główne aktywności i plany rozwoju. A wewnątrz Inicjatywy możemy w międzynarodowym środowisku konfrontować nasze pomysły i dotychczasowe wyobrażenia z tym, nad czym obecnie pracuje się w krajach Europy Zachodniej” - mówił wicemarszałek Gawron.
Wicemarszałek dodał, że Małopolsce prężnie działa Regionalna Grupa ds. Rozwoju Technologii Wodorowych jako ciało opiniodawczo-projektowe, w którego skład wchodzą przedstawiciele małopolskich uczelni, biznesu oraz administracji publicznej.
„Wspólnie tworzymy zręby polityki wodorowej i wytyczamy jej najważniejsze kierunki, podejmując decyzje oparte o realne potrzeby wszystkich interesariuszy zaangażowanych w ten proces” - zaznaczył wicemarszałek.
Jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru jako paliwa, to w niektórych miastach, np. w Krakowie, jeżdżą już autobusy napędzane tym paliwem. Trwają też prace nad skonstruowaniem lokomotywy, która byłaby napędzana wodorem, a kursowałaby po tych torach, gdzie nie ma trakcji elektrycznej.
Dr inż. Andrzej Czulak, prezes Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych oraz Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru, podkreślił, że technologie wodorowe „napędzają” wszystkie technologie zrównoważonego rozwoju.
„Polska jest trzeci producentem wodoru w Europie, a Małopolska jest jednym z pierwszych regionów w Polsce, gdzie wytwarza się wodór” - powiedział prezes Czulak. Dodał, że obecnie największym wyzwaniem technologicznym jest proces transportu i przechowywania tego paliwa.
Henryk Kubicze, dyrektor Departamentu Korporacyjnego Strategii i Rozwoju Grupy Azoty S.A., powiedział, że motorem dekarbonizacji i odejścia od wykorzystywania gazu ziemnego w gospodarce są regulacje prawne.
„Dzisiaj mamy wyścig o duże pieniądze na rozwój technologii, projekty, tak, byśmy byli atrakcyjni i innowacyjni, by wzmocniły nas środki europejskie” - zaznaczył dyrektor Kubicze.
Prof. Magdalena Dudek z Wydziału Energetyki i Paliw AGH w Krakowie podkreśliła, że wodór to przyszłościowy nośnik energii z racji różnych metod jego pozyskiwania i może być wykorzystany w wielu dziedzinach, np. w transporcie albo jak magazyn energii elektrycznej, kiedy występują jej sezonowe nadwyżki.
„Jak pokazało wiele badań, można łatwo kontrolować bezpieczeństwo jego użytkowania, zachowując pewne normy i standardy” - zaznaczyła prof. Dudek.
Forum Krynica 2023 odbywa się w dniach 13-15 września w Krynicy-Zdroju.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.09.2023, 14:21 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
PTV Logistics Releases the “Next Generation” of Truck Route Planning Software
- 08.11.2024, 16:34
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GlobeNewswire
-
PTV Logistics wprowadza nową generację oprogramowania do planowania tras dla ciężarówek
- 08.11.2024, 16:24
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GlobeNewswire
-
Image
System do ciągłego monitorowania glikemii FreeStyle Libre 2 z nagrodą Wzór Roku dla Integracji 2024
System FreeStyle Libre 2 firmy Abbott otrzymał nagrodę „Wzór Roku dla Integracji 2024” przyznawaną przez centrum badawczo - rozwojowe Integracja LAB, w konkursie „Dobry Wzór 2024” organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.- 08.11.2024, 09:58
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum