Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W ramach grantu zespół prof. Łukasza Kaczmarka z Wydziału Biologii UAM oraz dr. Stanislava Vinopala z Uniwersytetu Jana Evangelisty Purkyniego w Czechach porówna ze sobą anhydrobiozę i kriobiozę, czyli dwa rodzaje kryptobiozy u niesporczaków, które są powodowane odpowiednio poprzez brak wody oraz zamrożenie. Choć oba te stany wiążą się z silnym odwodnieniem organizmu, różnią się od siebie na poziomie komórkowym i molekularnym. Badacze sprawdzą, jak efektywnie różne gatunki niesporczaków mogą w nie wchodzić oraz czy istnieją między nimi jakieś różnice na poziomie funkcjonowania cytoszkieletu oraz ekspresji białek.
„Mechanizmów odpowiedzialnych za kryptobiozę jest u niesporczaków całkiem sporo. Począwszy od białek, które są produkowane w odpowiedzi na warunki stresowe, przez cukry, które też prawdopodobnie mają jakieś znaczenie, aż po ich mikrobiom oraz prawdopodobnie cytoszkielet” - powiedział PAP prof. Kaczmarek.
W swoich wcześniejszych badaniach naukowiec badał wszystkie te aspekty. Teraz skupi się na tym, jaką rolę w zdolności do kryptobiozy warunkowanej odwodnieniem ma cytoszkielet.
„To taki wewnętrzny szkielet komórkowy, który zapewnia stabilność organelli komórkowych. Będziemy oceniać, czy zaburzenia w obrębie tego szkieletu - a mamy zamiar go zaburzać różnymi substancjami - będą przeszkadzać, czy też nie, we wchodzeniu niesporczaków w stan kryptobiozy” - wyjaśnił badacz z UAM.
Źródło informacji: Nauka w Polsce
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.11.2024, 09:00 |
Źródło informacji | Nauka w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |