Newsletter

Nauka i technologie

Kulturalny żeton za ochronę klimatu, czyli jak wiedeńska aplikacja pomaga redukować CO2

06.02.2020, 11:13aktualizacja: 06.02.2020, 11:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. 1 © David Bohmann/ PID
Fot. 1 © David Bohmann/ PID
W Wiedniu testowany jest nowy projekt, który proponuje szeroką ofertę kulturalną za ochronę klimatu. Prezentowana przez miasto Wiedeń aplikacja tzw. Kultur-Token nagradza przyjazne dla klimatu zachowania, a w zamian proponuje ofertę kulturalną w wybranych wiedeńskich instytucjach.

Cztery czołowe instytucje kulturalne austriackiej stolicy Wien Museum, Volkstheater, Wiener Konzerthaus i MuseumsQuartier biorą udział w nowym projekcie pilotażowym. Specjalnie opracowana aplikacja służy do zbierania specjalnych żetonów za przyjazną dla środowiska mobilność. Żetony te natomiast będą mogły być wymieniane w partycypujących instytucjach kulturalnych. Projekt będzie naukowo wspomagany i badany od 26 lutego b.r. wśród małej, zamkniętej społeczności testowej. Po dokładnej ocenie i pozytywnej ewaluacji aplikacja ma wejść do sieci jesienią 2020 r. z rozszerzoną ofertą dla wszystkich.

Jednocześnie w ramach projektu pilotażowego bada się, w jaki sposób można wykorzystać technologię cyfrową przy jednoczesnym zachowaniu prywatności.

Jak działa aplikacja?

Każdy, kto nie potrzebuje samochodu i idzie do pracy pieszo lub korzysta w tym celu z wiedeńskiego systemu transportu publicznego, może zbierać wirtualne żetony. Żetony mogą być wymieniane na przykład w wiedeńskim Muzeum Beethovena. Cztery wiedeńskie instytucje kulturalne proponują w tym celu wybrane wydarzenia. Oprócz nich, wiele innych podmiotów wykazuje zainteresowanie udziałem w projekcie, dlatego przewiduje się dodatkowe rozszerzenie oferty kulturalnej. Wiedeński Departament Ochrony Środowiska jest również zaangażowany w projekt.

Aplikacja śledzi codzienną trasę użytkownika i za podróżowanie po mieście pieszo, rowerem, hulajnogą czy transportem publicznym przyznaje punkty. "Kto oszczędza pewną ilość CO2, dostaje punkty", wyjaśnia kierownik projektu Christina Hubin z Upstream Mobility. Jeden żeton do wybranej instytucji kultury w Wiedniu można dostać, gdy rezygnując z samochodu w mieście ograniczy się emisję CO2 o 20 kg, a to można osiągnąć np. chodząc do pracy pieszo przez około dwa tygodnie.

"Projekt ten jest kolejnym kamieniem milowym na naszej drodze do stania się cyfrową stolicą. Wiedeń jest po raz kolejny pionierem: projekt cyfryzacji, który jest projektem zarówno kulturalnym, jak i środowiskowym, a jednocześnie angażuje obywateli, jest wyjątkowy w skali światowej", powiedział członek Zarządu miasta ds. cyfryzacji Peter Hanke.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.02.2020, 11:13
Źródło informacji Eurocomm-PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ