Newsletter

Nauka i technologie

Kwalifikowana pieczęć cyfrowa w systemie ISOF

30.11.2021, 15:46aktualizacja: 30.11.2021, 15:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pieczęć cyfrowa to elektroniczny odpowiednik pieczątki tradycyjnej, stawianej na dokumentach papierowych, zawierającej dane potrzebne do uwiarygodnienia wystawianego dokumentu. W związku z tym, iż dokumentacja papierowa w firmach jest sukcesywnie zamieniana na postać elektroniczną, to pieczęcie i podpisy na niej widniejące również przybierają formę cyfrową. Ułatwia to i znacznie przyspiesza przepływ wszelkich dokumentów pomiędzy firmami i instytucjami.

Firma HEUTHES, jako dostawca oprogramowania, umożliwia swoim kontrahentom dostęp do wszelkiego rodzaju nowinek technologicznych, w tym również do posługiwania się pieczęcią cyfrową w systemie ISOF. Dotychczas w systemie występowała możliwość wygenerowania niekwalifikowanej pieczęci cyfrowej dla każdej firmy, która była certyfikowana przez Centrum Autoryzacji (CA) HEUTHES.

W nowej wersji oprogramowania ISOF, opatrzonej numerem 21.0.1, pojawi się możliwość użycia firmowej pieczęci cyfrowej kwalifikowanej. Dzięki niej można będzie pieczętować dowolne dokumenty czy pliki, używając wyłącznie danych firmowych, bez danych osobowych. Na początek będzie to możliwe poprzez rozwiązanie oferowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową SA (SZAFIR), która jest kwalifikowanym podmiotem świadczącym usługi zaufania. Opatrzenie dokumentu taką pieczęcią zapewni niezaprzeczalność jego pochodzenia, a także integralność treści i daty dokumentu oraz podpisu.

W systemie ISOF pieczęć cyfrowa jest powszechnie używana do uwiarygodniania faktur sprzedażowych. Dzięki modułowi DMS istnieje możliwość pieczętowania również innych dokumentów, np. korespondencji elektronicznej, ofert i ulotek handlowych, prawnych rozporządzeń firmowych i oficjalnych dokumentów firmowych.

System ISOF w zakresie podpisów elektronicznych obsługuje format PAdES, dedykowany do podpisania plików PDF, a także cztery typy formatu XAdES (otoczony, otaczający, zewnętrzny i równoległy) dedykowanego zwłaszcza do podpisywania dokumentów XML, szeroko wykorzystywanego w obrębie EDI oraz do przesyłania deklaracji i rozliczeń do urzędów publicznych (m.in. Ministerstwo Finansów i ZUS). W nowej wersji ISOF usprawniono weryfikację podpisu zewnętrznego, opisy zastosowań, a także weryfikację podpisów na stacji roboczej.

Zaletą pieczęci kwalifikowanej jest również rozpoznawanie jej zarówno przez wszystkie przeglądarki i dokumenty w nich wyszukiwane, jak i popularny czytnik plików PDF Adobe Acrobat. Stosując kwalifikowaną pieczęć cyfrową, nie trzeba wgrywać certyfikatu CA HEUTHES, ponieważ znajduje się on w zestawie urzędów certyfikacyjnych, standardowo w przeglądarce.

Kwalifikowana pieczęć cyfrowa w ISOF spełnia wszystkie wymogi prawa UE i jest zgodna z rozporządzeniem eIDAS.

Pieczęć kwalifikowana jest wygodna w zastosowaniu, ponieważ nie wymaga instalacji dodatkowego sprzętu na stacji roboczej, całość procesu odbywa się na serwerze. W związku z tym pieczęć będzie dostępna nie tylko na komputerach stacjonarnych i laptopach, ale i na urządzeniach mobilnych - smartfonach i tabletach. W celu jej zastosowania w systemie firmowym użytkownika ISOF potrzebna jest aktywacja pieczęci, którą wykonuje Dział Wdrożeń HEUTHES.

Nowa funkcjonalność zostanie udostępniona klientom wraz z wersją 21.0.1 ISOF.

Więcej informacji na stronach www.isof.pl.

Źródło informacji: HEUTHES Sp. z o.o.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.11.2021, 15:46
Źródło informacji HEUTHES Sp. z o.o.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii