Newsletter

Nauka i technologie

MC: Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (komunikat)

19.12.2024, 12:31aktualizacja: 19.12.2024, 12:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

1 stycznia 2025 roku Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Priorytetem Polski będzie zagwarantowanie bezpieczeństwa w różnych dziedzinach. Ministerstwo Cyfryzacji intensywnie przygotowuje się do kluczowych kwestii dotyczących cyfryzacji, które staną się fundamentem polskiego przewodnictwa w dziedzinie cyfrowej. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski oraz wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński przedstawili główne priorytety dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego. Wskazali wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska i przybliżyli kierunki, w których planujemy kształtować politykę europejską.

– Główne priorytety polskiej prezydencji w sferze cyfrowej koncentrują się na czterech kluczowych obszarach: cyberbezpieczeństwie, sztucznej inteligencji (AI) i innych technologiach cyfrowych, spójności i wdrożeniu regulacji cyfrowych oraz dyplomacji cyfrowej – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas dzisiejszej konferencji.

Cyberbezpieczeństwo jako fundament stabilności UE

Podczas prezydencji Polska będzie dążyć do wzmocnienia odporności Unii Europejskiej poprzez rozwijanie kompleksowego i horyzontalnego podejścia do cyberbezpieczeństwa. Kluczowym celem jest stworzenie jednego modelu reagowania na incydenty dużej skali oraz systemu zgłaszania wszystkich incydentów. Polska podejmie prace nad aktualizacją ram koordynacji UE w sytuacjach kryzysowych w cyberprzestrzeni (Cyber Blueprint) oraz nad usprawnieniem współpracy między sferą cywilną a wojskową.

Innowacyjna i bezpieczna sztuczna inteligencja

Polska prezydencja skupi się również na rozwoju sztucznej inteligencji, dążąc do zrównoważonego rozwoju innowacyjnych zastosowań AI, przy jednoczesnym zapewnieniu ich bezpieczeństwa. Współpraca przy tworzeniu nowej unijnej strategii dotyczącej AI oraz wdrożenie aktu UE o sztucznej inteligencji będą kluczowymi elementami działań w tym obszarze.

– Polska prezydencja w Radzie UE daje szansę na wspólne podejście do wyzwań związanych z rozwojem i regulacją sztucznej inteligencji. Potrzebujemy uproszczenia procedur, wspólnego rynku cyfrowego oraz strategicznych inwestycji w technologie AI. To klucz do konkurencyjności i pozycji Europy jako lidera w tej dziedzinie – dodał wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Spójność regulacji cyfrowych

W ramach prezydencji Polska zamierza skupić się na efektywności i spójności regulacji cyfrowych, dążąc do ograniczenia obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców. Kluczowe będzie systematyczne przeglądanie stanu wdrożenia regulacji oraz promowanie wymiany dobrych praktyk.

Dyplomacja cyfrowa

Polska planuje rozwijać zewnętrzne relacje cyfrowe, współpracując z państwami kandydującymi do UE, takimi jak Ukraina i Mołdawia. Transformacja cyfrowa ma być wartością dodaną zarówno dla państw członkowskich, jak i dla państw kandydujących. Polska będzie również wzmacniać rolę UE na międzynarodowych forach, promując globalne standardy cyfrowe.

– Rozwój zewnętrznych relacji cyfrowych to nie tylko inwestycja w przyszłość, ale przede wszystkim szansa na zacieśnienie współpracy z naszymi partnerami. Wspierając transformację cyfrową Ukrainy i Mołdawii, budujemy mosty, które przyniosą korzyści nie tylko naszym sąsiadom, ale również całej Unii Europejskiej – podkreślił wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński

Wydarzenia cyfrowe Prezydencji

W trakcie prezydencji planowane są liczne wydarzenia, które odbędą się w m.in. w Brukseli oraz w polskich miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk, Łódź, Szczecin, Bydgoszcz i Rzeszów.

Wśród kluczowych wydarzeń znajdują się:

Nieformalne spotkanie ministrów UE ds. cyfrowych (4-5 marca 2025 r., Warszawa) – dyskusja na temat cyberbezpieczeństwa. Posiedzenie Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (6 czerwca 2025 r., Luksemburg) – podsumowanie prac i przyjęcie zalecenia ws. incydentów dużej skali. Szczyt Cyfrowy (17-18 czerwca 2024 r., Gdańsk) – omówienie wsparcia dla MŚP w kontekście nowych technologii i regulacji cyfrowych. – Jako prezydencja, Polska jest gotowa do podjęcia wyzwań związanych z cyfrową transformacją, dążąc do stworzenia innowacyjnego i bezpiecznego środowiska cyfrowego w UE – podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kpr/ jpn/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.12.2024, 12:31
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ