Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel łatwy dostęp do danych o prognozowanej emeryturze. Nowe rozwiązanie nie obciąży budżetu państwa, a jego wdrożenie odpowiada na postulaty uproszczenia i deregulacji prawa.
"Informacja o naszej emeryturze będzie jeszcze bliżej – w aplikacji mObywatel. Nowa funkcja pozwoli na podsumowanie nie tylko publicznych, ale i prywatnych form oszczędzania na emeryturę. Będzie to możliwe dzięki współpracy z ZUS oraz porozumieniom zawieranym z innymi podmiotami, które oferują takie rozwiązania. Stawiamy na zaufanie i przystępność usługi, a także oszczędności i spójność systemu" – mówi wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Dostęp do danych emerytalnych przez aplikację mObywatel
Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje, że ubezpieczeni z aktywnym profilem informacyjnym w systemie ZUS oraz oszczędzający na emeryturę będą mogli sprawdzić niektóre swoje dane emerytalne bezpośrednio w aplikacji mObywatel.
Rozwiązanie umożliwia także zamieszczanie w aplikacji informacji o dobrowolnych programach emerytalnych – pod warunkiem zawarcia odpowiednich porozumień między operatorami tych programów a Ministrem Cyfryzacji.
Likwidacja Centralnej Informacji Emerytalnej
Rząd zdecydował o uchyleniu ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej. Powodem jest wysoka szacowana kosztowność tego projektu i brak pewności co do jego realnej skuteczności.
Budowa CIE – nowego systemu informatycznego – została uznana za nieuzasadnioną, szczególnie wobec już istniejącej infrastruktury i potencjału aplikacji mObywatel oraz systemów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe rozwiązanie zostanie przygotowane w ramach rozwoju aplikacji mObywatel, ze wsparciem środków unijnych.
Wzmocnienie roli ZUS
Projekt wprowadza zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych umożliwiające Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych prezentacje w aplikacji mObywatel między innymi informacji o prognozowanej emeryturze. Zostanie też dodany nowy przepis, który wskaże jakie informacje o produktach emerytalnych mogą być prezentowane w aplikacji mObywatel. Podłączenie do aplikacji mObywatel będzie także wspierać rozwój aplikacji rozwijanej przez ZUS.
Harmonogram zmian
Funkcja udostępniania danych emerytalnych w aplikacji mObywatel zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.
Konsultacje i dalsze kroki legislacyjne
Projekt ustawy został poddany uzgodnieniom, opiniowaniu oraz konsultacjom publicznym. Uwagi zgłoszone w ich trakcie zostały uwzględnione lub wyjaśnione. Uwzględniono postulaty deregulacyjne w zakresie udostępnienia informacji emerytalnej w aplikacji mObywatel. Po przyjęciu przez Radę Ministrów dokument trafi teraz do dalszego procedowania w Sejmie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ wm/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.05.2025, 14:30 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |