Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
Pilotażowy, w pełni cyfrowy Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wdrożenie sztucznej inteligencji, rozwój kompetencji cyfrowych w wymiarze sprawiedliwości oraz cyberbezpieczeństwo – to główne obszary współpracy pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Ministerstwem Cyfryzacji. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisali porozumienie pomiędzy dwoma resortami, w ramach którego realizowana będzie cyfrowa transformacja wymiaru sprawiedliwości.
Porozumienie jest kolejnym krokiem do realizacji programów Cyfrowy Sąd i Cyfrowe Rejestry, prowadzonych przez resort sprawiedliwości. Ministerstwo Cyfryzacji wesprze Ministerstwo Sprawiedliwości we wszystkich działaniach w tym zakresie. Już teraz na bieżąco – zgodnie z potrzebami użytkowników – wspólnie modyfikujemy i usprawniamy takie systemy jak Krajowy Rejestr Sądowy czy Krajowy Rejestr Karny. Zmieniamy też system Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, by każdemu ułatwić korzystanie z niego. Prowadzimy pilotaże, wprowadzające w sądownictwie wykorzystanie sztucznej inteligencji (np. program Digitalny Asystent Sędziego), a także rozpoczęliśmy digitalizację akt.
– Transformacja cyfrowa jest kluczowym elementem usprawnienia wymiaru sprawiedliwości. Pomoże na zwiększenie jego efektywności, dostępności i transparentności. Nasze dzisiejsze porozumienie i dalsza bliska współpraca są jednym ze strategicznych działań deregulacyjnych. Wymiar sprawiedliwości w końcu będzie w pełni dostępny dla każdego Obywatela – uprościmy procedury, skrócimy czas spraw sądowych, wyeliminujemy bariery administracyjne, stworzymy warunki do efektywnej i nowoczesnej obsługi prawnej – powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Nowym etapem transformacji cyfrowej wymiaru sprawiedliwości będą wspólne prace realizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji. Szefowie obu resortów podpisali elektronicznie porozumienie w sprawie współpracy na rzecz cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości.
– Technologia daje nam duże możliwości usprawnienia funkcjonowania administracji, wykorzystanie sztucznej inteligencji może znacznie przyśpieszyć wiele procesów, tak, abyśmy mogli sprawniej realizować zadania dla obywateli. Wymiar sprawiedliwości jest kluczowym elementem realizacji cyfrowej transformacji. Wymaga to nie tylko opracowania i wdrożenia wielu narzędzi, ale także podniesienia kompetencji cyfrowych kard. Istotnym elementem, szczególnie w ostatnich latach jest także zagwarantowanie maksymalnego poziomu cyberbezpieczeństwa jednostek podległych Ministrowi Sprawiedliwości – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski. – Dlatego zacieśniamy współpracę w ramach rządu. Dzisiejsze porozumienie ma w niedalekiej przyszłości przyczynić się do uruchomienia wielu pionierskich projektów, które trwale usprawnią działania polskiego wymiaru sprawiedliwości – dodał.
6 kluczowych segmentów współpracy
Ministerstwo Cyfryzacji będzie wspierać Ministerstwo Sprawiedliwości w działaniach związanych z transformacją cyfrową wymiaru sprawiedliwości poprzez wymianę doświadczeń, najlepszych praktyk oraz wiedzy w obszarze rozwoju kompetencji cyfrowych, stosowania narzędzi sztucznej inteligencji w administracji publicznej, transformacji cyfrowej i cyberbezpieczeństwa.
1. Będziemy kontynuować prace nad pilotażowym przekształceniem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sąd w pełni cyfrowy.
2. Będziemy dostosowywać i wdrażać Duże Modele Językowe w wymiarze sprawiedliwości.
3. Opracujemy model uruchomienia centrów rozwoju kompetencji cyfrowych wymiaru sprawiedliwości.
Stworzą one płaszczyznę współpracy między instytucjami wymiaru sprawiedliwości i jednostkami badawczo - rozwojowymi, zajmującymi się badaniami nad prawem i technologią.
4. Pogłębimy i w pełni skoordynujemy wdrażanie rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa.
5. Będziemy rozwijać Centralne Systemy Sądownictwa.
6. Ministerstwo Cyfryzacji zapewni wsparcie techniczno-projektowe na wszystkich etapach prac.
Pogłębienie współpracy przy transformacji cyfrowej wymiaru sprawiedliwości rozpoczyna się natychmiast. Naszym wspólnym celem jest, by był on skuteczny, sprawny i zrozumiały.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zs/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.04.2025, 13:32 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |