Newsletter

Nauka i technologie

MC: Polska chce dołączyć do europejskiego programu Gigafabryk AI (komunikat)

12.06.2025, 13:30aktualizacja: 16.06.2025, 14:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Polska zgłasza swój udział w unijnym programie budowy Gigafabryk AI. Po zakończeniu konsultacji społecznych finalizowane są rozmowy z partnerami w UE – formalny wniosek trafi do Komisji Europejskiej przed 20 czerwca.

– Polska dołączy do grona liderów rozwoju sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej. Nie boimy się ambitnych inwestycji — przeciwnie, traktujemy AI jako strategiczny kierunek rozwoju państwa. Gigafabryka AI w Polsce to nie tylko impuls dla naszej gospodarki, ale też realna szansa na zacieśnianie współpracy z partnerami w regionie. To przestrzeń dla wymiany wiedzy naukowej, budowy międzynarodowych zespołów badawczych i tworzenia ekosystemu, w którym biznes, nauka i administracja będą działać wspólnie — z korzyścią dla całej Europy Środkowo Wschodniej – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Już dziś Polska realizuje strategiczną inwestycję - Fabrykę PIAST AI w Poznaniu. To unikalne centrum badawczo-rozwojowe skoncentruje się na kilku kluczowych obszarach:

- nauce o zdrowiu i życiu – zastosowaniu AI w diagnostyce medycznej i bioinformatyce,

- kosmosie i robotyce – rozwoju algorytmów AI wspierających eksplorację kosmosu i automatyzację,

- zrównoważonym rozwoju – wykorzystaniu AI w energetyce, rolnictwie, a także w przeciwdziałaniu skutkom suszy i ekstremalnym zjawiskom pogodowym.

Gigafabryki sztucznej inteligencji to wielkoskalowe centra technologiczne stworzone z myślą o opracowywaniu i trenowaniu modeli sztucznej inteligencji nowej generacji, zawierających biliony parametrów. Aby to osiągnąć, połączą one ogromną moc obliczeniową – ponad 100 000 zaawansowanych procesorów sztucznej inteligencji – z naciskiem na niezawodne łańcuchy dostaw, nowoczesną infrastrukturę sieciową, efektywność energetyczną i automatyzację opartą na sztucznej inteligencji.

Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że Gigafabryka, o której budowę wnioskuje, osiągnie docelowo skalę do 30 000 procesorów graficznych (GPU), co przekłada się na inwestycję rzędu około 5 miliardów złotych.

Budowa Gigafabryki nie będzie jednym obiektem, a klastrem ośrodków wskazanych w Polityce rozwoju sztucznej inteligencji, która obecnie znajduje się w konsultacjach społecznych. Zaangażowanie środków publicznych w realizację tego przedsięwzięcia planowane jest na poziomie około 2 miliardów złotych w latach 2026-2029.

Informacje o polskim zgłoszeniu zostały przekazane Komisji Europejskiej w trybie roboczym. Trwają konsultacje dotyczące oficjalnego wniosku, który ma być złożony do 20 czerwca. W jego ramach Polska zaproponuje również m.in. zwiększenie elastyczności struktury finansowej oraz uproszczenie procedur inwestycyjnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ kpr/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.06.2025, 13:30
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ