Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
Aplikacja mObywatel zyska nowe dokumenty i usługi. To efekt przyjęcia przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy, przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Celem zmian jest dalszy rozwój aplikacji i poszerzenie jej o kolejne usługi.
"Przyjęcie projektu ustawy to ważny krok w cyfryzacji kluczowych usług publicznych. Tworzymy podstawy prawne do wprowadzenia nowych funkcji i dokumentów, na które czeka wiele osób. Po raz pierwszy w polskim prawie pojawią się także przepisy wdrażające systemy sztucznej inteligencji – czyli uruchomienie wirtualnego asystenta w mObywatelu, którego już testujemy. Ta ustawa to mądra deregulacja, która ułatwia załatwianie codziennych spraw" – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. "Wprowadzenie domyślności cyfrowej usług publicznych otworzy także drogę do znaczenie szybszego dodawania kolejnych usług i funkcji w mObywatelu" – dodaje.
Wśród najważniejszych zmian, jakie umożliwi nowelizacja, znalazły się nowe dokumenty oraz funkcje, które zwiększą wygodę, dostępność i bezpieczeństwo korzystania z usług publicznych.
Cyfrowe legitymacje – dla ucznia i nauczyciela
mLegitymacja ucznia to cyfrowy odpowiednik tradycyjnej legitymacji szkolnej, dostępny bezpośrednio w aplikacji mObywatel i tworzony we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Umożliwia ona potwierdzenie tożsamości ucznia, korzystanie z przysługujących ulg oraz ułatwi kontakt z placówką edukacyjną. Dzięki zmianom legislacyjnym mLegitymacje zostaną wprowadzone na szerszą skalę, a aplikacja mObywatel będzie powszechnie dostępna także dla osób niepełnoletnich, bez konieczności zakładania profilu zaufanego czy spełniania dodatkowych formalności.
W ślad za uczniami, z cyfrowego dokumentu będą mogli skorzystać również nauczyciele. mLegitymacja nauczyciela to elektroniczne potwierdzenie statusu zawodowego, zintegrowane z systemami edukacyjnymi. Dokument pozwala m.in. na szybką weryfikację uprawnień do zniżek oraz pomoże w kontaktach z instytucjami publicznymi.
Wdrożenie tej funkcji było wielokrotnie proponowane przez użytkowników aplikacji mObywatel – po przyjęciu nowego prawa droga do udostępnienia tego dokumentu będzie otwarta.
Wśród nowości znajdzie się również świadectwo nadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Rozszerzone możliwości podpisu elektronicznego
Nowelizacja ustawy pozwoli na szersze wykorzystanie aplikacji mObywatel do załatwiania spraw urzędowych, eliminując konieczność korzystania z wielu różnych systemów.
Użytkownicy będą mogli nie tylko skorzystać z podpisu osobistego, ale również podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym. Rozszerzenie umożliwi również weryfikację złożonych podpisów elektronicznych. Wszystko w jednej aplikacji.
Asystent oparty na sztucznej inteligencji
W aplikacji pojawi się także rewolucyjne rozwiązanie – wirtualny asystent obywatela oparty na sztucznej inteligencji godnej zaufania. Jego zadaniem będzie ułatwienie użytkownikom korzystania z mObywatela: wskaże właściwe usługi i poprowadzi przez załatwienie sprawy, odpowie na pytania i pomoże w poruszaniu się po aplikacji. Działanie asystenta nie wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych. Do jego uruchomienia w mObywatelu wykorzystany zostanie polski model językowy PLLuM, a pierwsze testy jego funkcjonowania zostały już przeprowadzone. Uruchomienie asystenta planowane jest jeszcze w tym roku.
mStłuczka – szybsze i wygodniejsze zgłoszenie kolizji drogowej
mStłuczka to nowa usługa, która uprości formalności po drobnych zdarzeniach drogowych. Umożliwi kierowcom szybkie złożenie oświadczenia o kolizji z wykorzystaniem aplikacji mObywatel – bez potrzeby drukowania dokumentów czy szukania formularzy. Dzięki integracji z rejestrami państwowymi, większość danych pojazdów i uczestników zostanie automatycznie uzupełniona. Daje to pełną gwarancję, że informacje są prawdziwe i aktualne na moment zgłoszenia kolizji.
Użytkownik będzie mógł dołączyć dokumentację zdjęciową i natychmiast przekazać kompletne zgłoszenie do ubezpieczyciela osoby poszkodowanej.
Wszystkie usługi publiczne będą mogły łatwiej trafić do mObywatela
Projekt ustawy to także ważny krok w kierunku domyślności cyfrowej. W aplikacji mObywatel mogą być udostępniane różne usługi, które nie są wymienione wprost w ustawie, ale są świadczone przez podmioty publiczne lub podmioty niepubliczne prowadzące rejestry lub systemy teleinformatyczne. To znaczące zwiększenie dostępności usług publicznych i zmiana podejścia do budowy cyfrowego państwa.
Wprowadzenie nowych funkcjonalności w aplikacji mObywatel to odpowiedź na dynamicznie zmieniające się potrzeby społeczeństwa i administracji. Rozszerzenie katalogu dokumentów, uproszczenie dostępu do usług publicznych oraz zwiększenie ich bezpieczeństwa to elementy, które umacniają pozycję mObywatela jako nowoczesnego narzędzia codziennego użytku – dostępnego dla coraz szerszego grona obywateli.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mbed/ ktl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.05.2025, 17:03 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |