Newsletter

Nauka i technologie

MC: Wybory z aplikacją mObywatel (komunikat)

25.04.2025, 12:03aktualizacja: 25.04.2025, 12:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki przed wyborami prezydenckimi przypominają wyborcom o przydatnych funkcjach aplikacji mObywatel. Można w niej sprawdzić miejsce głosowania, złożyć wniosek o jego zmianę, a także skorzystać z mDowodu do potwierdzenia tożsamości w lokalu wyborczym. mObywatel to szybki i bezpieczny sposób przygotowania się do głosowania.

"Zbliżające się wybory prezydenckie są wielkim świętem demokracji oraz wszystkich Polaków" – podkreśla Dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki, Radosław Maćkiewicz. "To również kolejna okazja, w której może nam towarzyszyć mObywatel. Aplikacja, w której miliony obywateli przechowują swoje cyfrowe dokumenty i z którą załatwiają codzienne sprawy, będzie pomocna również podczas głosowania" – dodał.

Przygotowanie do wyborów prezydenckich z aplikacją mObywatel odbywa się w trzech krokach.

Krok 1. Usługa Wybory – niezbędne informacje

Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z usługą Wybory. Wspiera ona wyborców w procesie głosowania. Wystarczy włączyć odpowiednią zakładkę, aby uzyskać przydatne informacje o:

- przysługującym prawie wyborczym,

- terminie i rodzaju zbliżających się wyborów,

- miejscu głosowania (numer obwodu i adres siedziby obwodowej komisji wyborczej),

- samym wyborcy w Centralnym Rejestrze Wyborców (dane osobowe, obwód głosowania, okręg wyborczy).

Informacje te są szczególnie ważne, gdy wyborca jest w podróży, zmienia miejsce zamieszkania lub nie pamięta, gdzie głosuje. Usługa wyposażona jest także w inne funkcje, m. in.: umożliwia dodanie terminu wyborów do kalendarza w telefonie. Wyborca może to zrobić za pomocą jednego przycisku, co ułatwia ustawienie przypomnienia o dacie wyborów.

Pozwala również w szybki i prosty sposób skopiować adres lokalu wyborczego. Wystarczy wkleić dane do wyszukiwarki, aby łatwo znaleźć lokal na mapie. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy wyborca przebywa poza miejscem zamieszkania i nie zna dobrze danej miejscowości.

Jeśli wyborca nie ma możliwości oddania głosu w swojej obwodowej komisji wyborczej, ma prawo jednorazowo zmienić miejsce głosowania i wziąć udział w wyborach w miejscu czasowego pobytu. Wniosek musi złożyć co najmniej 3 dni przed terminem wyborów (najpóźniej do 15 maja). Może to zrobić przez Internet, przechodząc z aplikacji do odpowiedniego wniosku na gov.pl: Przejdź do usługi online

Krok 2. mDowód na wybory

Drugim krokiem jest posiadanie mDowodu. Jest to cyfrowy dokument tożsamości, który w Polsce ma taką samą ważność, jak fizyczny dowód osobisty. Dokument mogą uzyskać osoby posiadające dowód osobisty oraz środek identyfikacji elektronicznej (np. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną). Z tego rozwiązania korzysta już ponad 9,3 mln Polaków.

Obywatele mogą legitymować się za pomocą mDowodu we wszystkich oficjalnych sytuacjach, np. w banku, w urzędzie, a także w obwodowej komisji wyborczej. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Cyfryzacji oraz Krajowego Biura Wyborczego, podczas nadchodzących wyborów prezydenckich tożsamość wyborców korzystających z mDowodów będzie weryfikowana za pomocą najbezpieczniejszej metody: kryptograficznej. Polega ona na zeskanowaniu przez wyborcę specjalnego kodu QR okazanego przez członka komisji.

Krok 3. mObywatel zawsze aktualny!

Aplikacja w telefonie powinna być zawsze aktualna. Systematyczne pobieranie i instalowanie kolejnych wersji mObywatela zapewnia płynność działania, dostęp do najnowszych usługi i dokumentów, a przede wszystkim bezpieczeństwo. W kroku trzecim wyborcy, którzy korzystają z aplikacji, powinni zadbać o pobranie najnowszej wersji dostępnej w Google Play lub App Store. Została opatrzona numerem 4.56. Aby to zrobić, należy wejść do sklepu, wybrać profil mObywatela, nacisnąć przycisk i pobrać aktualizację (w App Store – Uaktualnij, Google Play – Zaktualizuj).

Prawo wyboru prezydenta to jedno z najważniejszych praw obywatelskich w Polsce. Dzięki aplikacji mObywatel wyborcy mogą wziąć udział w głosowaniu w sposób wygodny, nowoczesny i bezpieczny. mDowód pozwala zostawić tradycyjny dokument tożsamości w domu, a usługa Wybory ułatwia organizację i dotarcie do obwodowej komisji wyborczej.

Więcej o usłudze Wybory można przeczytać na stronie Wybory - mObywatel (https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/wybory)

Film instruktażowy o znajduje się pod linkiem Wybory w aplikacji mObywatel (https://www.youtube.com/watch?v=v78qrlNTj6s&t=1s)

Więcej o aplikacji mObywatel przeczytać można na stronie mObywatel 2.0 - Aplikacja mobilna i serwis dla obywateli (https://info.mobywatel.gov.pl/)

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wm/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.04.2025, 12:03
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ