Newsletter

Nauka i technologie

Mewy na rozdrożu: mieszańce międzygatunkowe migrują na dystanse pośrednie wobec rodziców

06.12.2024, 08:00aktualizacja: 06.12.2024, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Mieszańce dwóch gatunków mew migrują na pośrednie odległości i w pośrednich kierunkach wobec swoich rodziców. Dowodzi to, że wzorce migracji u tych ptaków mają podłoże genetyczne - udowodnili Polacy.

Na łamach czasopisma "Scientific Reports" (https://doi.org/10.1038/s41598-024-77476-6) badacze ze Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, we współpracy ze Szwajcarskim Instytutem Ornitologicznym w Sempach, opisali, jak krzyżowanie się żyjących w Polsce mew srebrzystych i białogłowych wpływa na zwyczaje migracyjne ich potomstwa. Było to jedno z pierwszych na świecie badań poświęconych temu zagadnieniu.

Jak powiedział w rozmowie z PAP ornitolog dr Grzegorz Neubauer ze Stacji Ornitologicznej PAN, hybrydyzacja jest procesem, w wyniku którego z dwóch genetycznie odrębnych gatunków powstaje organizm potomny, zwany mieszańcem. "Wśród ptaków jest to dość powszechne zjawisko. Występuje, mnie lub bardziej regularnie, nawet u ponad 10 proc. wszystkich gatunków. Zwykle dochodzi do niej w sytuacjach, kiedy mechanizmy izolacji reprodukcyjnej są niedostatecznie rozwinięte, a zasięgi geograficzne gatunków się nakładają. W wyniku hybrydyzacji powstają osobniki o cechach pośrednich w zakresie genotypu, morfologii oraz zachowań, w tym również zwyczajów migracyjnych" - wytłumaczył.

Jak dodał, wśród rodzimych ptaków hybrydyzacja często pojawia się u mew, ale zdarza się także kaczek, orlików, dzięciołów lub słowików.

"Co ważne, potomstwo spłodzone w taki sposób ma trochę cech jednego gatunku, trochę drugiego albo cechy pośrednie. Przeważnie można je więc odróżnić od rodziców nawet gołym okiem" - zaznaczył.

Więcej na https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105644%2Cmewy-na-rozdrozu-mieszance-miedzygatunkowe-migruja-na-dystanse-posrednie

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.12.2024, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ