Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Popularność JavaScript jest w Polsce największa i sięga 42 procent, ponad dwukrotnie przewyższając Javę, której używa 19 proc. programistów. Na ostatnim miejscu podium znalazła się technologia .NET z wynikiem 12 proc. Inne technologie i kierunki są w polskiej branży IT mniej popularne. Około 8 proc. zajmuje się Quality Assurance, 7 proc. to specjaliści Scrum, zaś 4 proc. programuje w PHP.
„Największa popularność JavaScript wynika z jej szerokiego zastosowania w warstwie wizualnej i komunikacyjnej aplikacji. To elementy szczególnie ważne w przypadku programów dedykowanych do obsługi przez końcowych konsumentów lub partnerów biznesowych. Dodatkowo JavaScript wzbogacił technologie używane w przeszłości, takie jak HTML lub CSS” - komentuje George Kremenetsky, ekspert technologiczny DataArt Wrocław. Na kolejnych miejscach znalazły się technologie, z którymi JavaScript współpracuje, czyli Java i .NET. „To za ich pomocą programiści tworzą wewnętrzną strukturę aplikacji. Dlatego są równie ważne, co technologie front-endowe” - tłumaczy Kremenetsky.
Popularność poszczególnych technologii w Polsce jest podobna do globalnych trendów. Wyniki dla wszystkich 65 krajów również wskazały JavaScript jako najbardziej popularny język, a tuż za nim uplasowały się .NET i Java. O ile jednak JavaScript ma w Polsce istotną przewagę nad pozostałymi, tak w przypadku wyników globalnych, popularność rozkłada się równomiernie: 35 proc. dla JavaScript, 17 proc. dla .NET i 16 proc. dla Javy.
DataArt zestawiła wyniki polskich programistów ze statystykami z trzech krajów Europy Wschodniej: Bułgarii, Rosji i Ukrainy. Jednym z najważniejszych obszarów w tych krajach jest Quality Assurance, czyli działalność związania z jakością oprogramowania. Na Ukrainie, odsetek popularności wyniósł 14 proc., a w Bułgarii 18 proc.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.09.2018, 13:48 |
Źródło informacji | DataArt |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polskie rozwiązania edukacyjne docenione na światowym forum
- 15.01.2025, 12:16
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Learnetic SA
-
Image
Lisner rezygnuje z jaj z chowu klatkowego - kolejny krok firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju
- 14.01.2025, 15:37
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Lisner