Newsletter

Nauka i technologie

Naukowcy z całej Europy zbadają wymarłe nosorożce włochate

05.06.2023, 08:00aktualizacja: 05.06.2023, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kilkutonowe, masywne nosorożce włochate żyły w Europie przez kilkaset tysięcy lat, aż do końca zlodowacenia. Wśród naukowców budzą ciekawość, dlatego rozpoczęli szeroko zakrojony projekt badawczy.

Nosorożec włochaty żył w Europie bardzo długo, bo od około 470 tys. lat temu - aż po koniec ostatniej epoki lodowcowej, ok. 14 tys. lat temu.

"Niestety w przypadku Polski mamy bardzo niewiele dokładnie zbadanych szczątków tych zwierząt, co jest zadziwiające, bo są licznie znajdywane od lat" - wskazała w rozmowie z Nauką w Polsce prof. Kamilla Pawłowska z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Historia tych zwierząt w innych europejskich krajach również jest niewystarczająco poznana, dlatego prof. Pawłowska wyszła z inicjatywą szeroko zaplanowanych badań. Jak wyjaśniła, nowe badania dotyczą zarówno dużego obszaru - jakim jest Europa, jak i zakresu - bo obejmują m.in. oznaczenie szczątków, badania wieku i płci zwierząt, przebytych chorób, relacji z ludźmi.

Projekt ten - WOOLRHINOPOLI - jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki i realizowany w konsorcjum z Centrum Nowych Technologii (CeNT) z Warszawy z udziałem 10 europejskich naukowców z Hiszpanii, Francji, Holandii, Mołdawii, Czech, Niemiec, Rumunii, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Więcej na http://bitly.pl/L0Y8T

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.06.2023, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ