Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W Robakowie pod Poznaniem HiProMine hoduje 30 gatunków owadów (karaczany, świerszcze, chrząszcze, błonkoskrzydłe) jako odpowiedź na rosnące światowe zapotrzebowanie na białko zwierzęce. Według założycieli firmy - tania, wolna od zanieczyszczeń, wysokobiałkowa mączka z owadów z Robakowa zrewolucjonizuje rynek spożywczy. Spółkę założyli Damian Józefiak, szef Katedry Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu; prof. Jan Mazurkiewicz, specjalista od hodowli i żywienia ryb z tej samej uczelni oraz Jakub Urbański, który jest biologiem molekularnym i jednocześnie pełni funkcję prezesa HiProMine.
Środki z BRIdge Alfa pozwoliły sfinansować badania i opracować metodę hodowli owadów na pasze, a dzięki projektowi realizowanemu w "Szybkiej ścieżce" opracowana technologia jest właśnie komercjalizowana. W ciągu miesiąca z metra kwadratowego powierzchni hodowlanej można uzyskać ok. 300 kg owadów, co przekłada się na 70 kg białka. Prezes Urbański twierdzi, że tę wydajność udaje się osiągnąć dzięki automatyzacji hodowli i nowatorskiemu podejściu do całego procesu. W hodowli owady karmione są produktami ubocznymi z przemysłu spożywczego i rolniczego. Co ciekawe, w całym procesie nie powstają żadne odpady.
Firma poszukuje odbiorców swoich pasz przede wszystkim wśród producentów karm dla ryb, a niezwykle obiecujące są perspektywy wejścia na rynki związane z hodowlą łososia w Norwegii oraz pstrąga w Polsce. Wiele wskazuje na to, że już niebawem dzięki zmianom przepisów w UE pasze HiProMine będą dopuszczone do sprzedaży wśród producentów drobiu i bydła w całej Unii Europejskiej, co otworzy tej wysokotechnologicznej firmie spod Poznania ogromny rynek zbytu.
Według naukowców, do roku 2050 zapotrzebowanie na białko zwierzęce zwiększy się nawet o 80 procent. Niewykluczone, że w Robakowie dzięki dofinansowaniu z NCBR powstaje właśnie zupełnie nowa gałąź przemysłu.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.12.2015, 11:03 |
Źródło informacji | NCBR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni PAP
Polacy chcą wspierać materialnie, jak i poprzez poświęcanie czasu wolnego przede wszystkim swoją rodzinę, przyjaciół i sąsiadów, a w nieco mniejszym stopniu uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy umiarkowanie prospołeczni - powiedziała PAP psycholożka dr Iwona Nowakowska.- 21.12.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Hillstone Networks świętuje sukcesy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i przewiduje innowacyjną przyszłość na rok 2025
- 20.12.2024, 09:21
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PR Newswire