Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Archeolodzy Wdeckiego Parku Krajobrazowego prowadzili badania kolejnych areałów wchodzących w skład Parku. W okolicach osady Grzybek, nad brzegiem Zalewu Żurskiego, odnaleźli mogiłę niemieckiego żołnierza poległego w walkach o most w Grzybku, w lutym 1945 roku - informuje Wdecki Park Krajobrazowy.
Jednak dokładniejsze prace w okolicach mogiły i prace ekshumacyjne przyniosły kolejne, znacznie starsze znaleziska.
„To jest miejsce przewężenia Wdy i zawsze w tamtym miejscu istniały warunki atrakcyjne dla osadnictwa ludzkiego. Dlatego prawdopodobnie stała się miejscem wydarzeń nie tylko w czasie II wojny światowej, ale także nawet w czasach neolitu” - powiedział Nauce w Polsce archeolog Olaf Popkiewicz, prowadzący badania we Wdeckim Parku Krajobrazowym.
Przy mogile żołnierza odnaleziono ceramikę neolitycznej kultury amfor kulistych, datowanej na 3100 - 2600 p.n.e. "Udało się nam odkryć kilkanaście fragmentów ceramiki wykonanych w charakterystyczny sposób dla tej kultury. Nie jest to pierwsze znalezisko zabytków, które można powiązać z kulturą amfor kulistych z terenu Parku, jednak stanowisko to wydaje się być utrwalone w doskonałym stanie, o czym świadczy świetnie zachowana warstwa kulturowa z tego okresu, czyli poziom gleby pierwotnej, na którym toczyło się życie ok. 4 tys. lat temu. Sprawia to, że miejsce to może być niezwykle cenne dla poznania codziennego życia neolitycznych społeczności na terenie Borów Tucholskich” - opisał archeolog.
Źródło informacji: Nauka w Polsce
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.11.2024, 10:00 |
Źródło informacji | Nauka w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |