Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Szeroki zakres badań
Głównym zadaniem laboratoriów drogowych jest weryfikacja jakości materiałów i efektów robót realizowanych przez wykonawców. Sprawdzane są materiały stosowane do budowy oraz utrzymania sieci drogowej (kruszywa mineralne, beton i mieszanki mineralno-bitumiczne). Kontrolowana jest też jakość zakończonych prac, np. nowo wykonanych odcinków dróg lub towarzyszących im obiektów inżynierskich. Laboratoria prowadzą badania kontrolne, a także (w przypadkach wątpliwych lub spornych) badania dodatkowe lub arbitrażowe.
Pełnią tym samym istotną rolę w systemie Monitoringu jakości robót, wprowadzonym w GDDKiA w 2011 r. W ramach systemu gromadzone są dane z poszczególnych kontraktów oraz publikowane są raporty techniczne. Dane są następnie analizowane i stanowią podstawę do podejmowania decyzji, m.in. w zakresie wdrożenia potrzebnych programów naprawczych na poszczególnych inwestycjach. Wnioski z analiz wykorzystywane są przez odpowiednie komórki merytoryczne GDDKiA jako istotny element bazy wiedzy dla całej organizacji.
Laboratoria drogowe uczestniczą także w procesie oceny i odbioru technicznego ukończonych robót drogowych. Wyniki prowadzonych pomiarów przekładają się w niektórych przypadkach na działania naprawcze, w ramach których wykonawcy muszą na własny koszt wymienić np. nawierzchnię drogi.
Sprawdzana jest zgodność ze specyfikacją
Wykonawcy prowadzą swoje prace zgodnie z określonymi przez GDDKiA tzw. wzorcowymi warunkami wykonania i odbioru robót budowlanych. Zawarte w nich są wymagania dotyczące materiałów i mieszanek używanych do wykonania poszczególnych warstw konstrukcyjnych oraz gotowych nawierzchni drogowych. Rolą laboratoriów GDDKiA jest sprawdzenie zgodności uzyskanych wyników z wymaganiami podanymi w specyfikacjach. Wyniki badań kontrolnych są podstawą do odbioru zakończonych robót.
GDDKiA inwestuje w infrastrukturę i nowoczesny sprzęt
W związku z dużą liczbą realizowanych inwestycji i wynikającą z tego potrzebą odpowiedniej kontroli jakości, GDDKiA systematycznie inwestuje w nowy sprzęt laboratoryjny i pomiarowy, w tym w specjalistyczne pojazdy.
W ciągu ostatnich lat powstały również nowoczesne siedziby laboratoriów drogowych GDDKiA, których personel odbywa systematyczne szkolenia, m.in. w zakresie wykonywania badań zgodnie z procedurami i normami powszechnie funkcjonującymi w Unii Europejskiej.
Dzięki temu GDDKiA ma możliwość zbadania niemal każdego rodzaju i jakości zastosowanego na budowie materiału - zaczynając od najdrobniejszych pyłów, piasków, kruszyw, cementów, asfaltów przez betony, mieszanki mineralno-asfaltowe, a kończąc na gotowym produkcie - drodze i jej właściwościach.
Wyniki badań dostarczają niezwykle istotnych informacji. Są bowiem zarówno podstawą do odbioru zakończonych robót, jak również do przeprowadzenia przez wykonawcę ewentualnych działań naprawczych.
Ponad dwa miliony badań
W latach 2021-2024 laboratoria drogowe GDDKiA wykonały średnio po ok. 500 tys. badań rocznie. Łącznie - w ciągu ostatnich czterech lat - przeprowadzono ponad 2 mln badań zarówno na etapie realizacji inwestycji (np. odcinki testowe, zatwierdzanie materiałów), jak i na etapie trwania okresu gwarancyjnego. Najwięcej badań na inwestycjach prowadzonych przez GDDKiA wykonały laboratoria w Zielonej Górze (363281), Krakowie (310956) oraz Rzeszowie (277285). Ogólna liczba uwzględnia również badania diagnostyczne odnoszące się do stanu oraz cech powierzchniowych nawierzchni istniejącej sieci dróg.
Źródło informacji: GDDKiA
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.04.2025, 10:29 |
Źródło informacji | GDDKiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
NASK wyznacza nowe kierunki rozwoju cyberbezpieczeństwa w Europie PAP
„Z Bydgoszczy płynie sygnał wprost do członków Unii Europejskiej: musimy razem, na poziomie Europy dbać o bezpieczeństwo we wspólnej cyberprzestrzeni. Cyberbezpieczeństwo jest tak samo ważne w Madrycie, w Warszawie, w Berlinie. To nie domena wojska, a wielu instytucji i pojedynczych osób. To jedno z polskich przesłań podczas prezydencji UE” - powiedział Krzysztof Gawkowski, wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji, otwierając SECURE International Summit 2025.- 03.04.2025, 16:14
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
PKU Shenzhen Forum przyciągnęło czołowych badaczy, którzy rozmawiali o AI i rozwoju gospodarczym
- 03.04.2025, 15:57
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ