Newsletter

Nauka i technologie

Opracowano metodę wytwarzania nieszkodliwych cząsteczek, które mogą zastąpić SARS-CoV-2 w badaniach

07.09.2021, 08:00aktualizacja: 07.09.2021, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polscy naukowcy opracowali metodę wytwarzania nieszkodliwych cząsteczek “udających” wirusa SARS-CoV-2, co pozwoliłoby bezpiecznie prowadzić badania nad tym patogenem. O ich osiągnięciu informuje pismo “Frontiers in Microbiology”.

Od początku roku 2020 wirus SARS-CoV-2 pozostaje głównym zagrożeniem epidemicznym i przedmiotem wielostronnych badań prowadzonych na całym świecie. Możliwość zakażenia sprawia, że badania wiążą się z ryzykiem, co wymaga kosztownych i uciążliwych środków bezpieczeństwa.

Aby ułatwić badania nad samym wirusem, powstało wiele systemów zastępczych. Jest wśród nich także stworzony przez polski zespół: Antoninę Naskalską, Agnieszkę Dąbrowską, Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ (MCB), Krzysztofa P. Jasika ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Beatę Gromadzką z Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej, IBBM.

“Odtworzyliśmy wirusa na bazie białek produkowanych w komórkach owadzich. Bez genomu - bezpieczny, niezakaźny, ale pozwala badać biologię wirusa i może być potencjalnie wykorzystany przy opracowaniu szczepionek” - poinformował w mediach społecznościowych prof. Pyrć, który jest także wiceprzewodniczącym interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Jak podkreślają autorzy badania, w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych cząstek pseudowirusa, w których eksponowane jest tylko jedno białko koronawirusowe - wytwarzane przez nich z dużą wydajnością cząstki wirusopodobne SARS-CoV-2 (VLP) są strukturalnie podobne do natywnego wirusa. Dają też większe możliwości w badaniach nad biologią infekcji.

Jednocześnie pozbawione genomu wirusa VLP nie są zdolne do replikacji (powielania), a zatem są bezpieczne dla naukowców, którzy z nimi pracują.

Co istotne, publikacja polskich badaczy jest pierwszym raportem pokazujący, że VLP SARS-CoV-2 mogą być wydajnie wytwarzane w komórkach owadów i oczyszczane metodą skalowalnej chromatografii powinowactwa (scalable affinity chromatography).(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.09.2021, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii