Pobierz materiał i Publikuj za darmo
E-doręczenia to cyfrowa forma komunikacji obywateli oraz przedsiębiorców z administracją publiczną. Nowa forma ma być równoważna z dotychczasową przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru lub z doręczeniem osobistym. Zamiast awiza, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych w urzędzie pocztowym oraz archiwizowania papierowej korespondencji, można będzie to zrobić w formie elektronicznej, przesyłając cyfrowe odpowiedniki papierowych listów poleconych.
Już od 1 stycznia 2025 roku podmioty publiczne np. samorządy, Urząd Skarbowy, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz zawody zaufania, m.in. adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, notariusze, będą zobowiązane do wdrożenia usługi e-Doręczeń.
Według informacji Katarzyny Zajkowskiej, dyrektorki Departamentu Transformacji Cyfrowej w Ministerstwie Cyfryzacji (MC) system jest gotowy. E-Doręczenia, według przedstawicielki MC, przynoszą oszczędności. Gmina Piaseczno, rozsyłając tą drogą do uprawnionych mieszkańców decyzje podatkowe, ograniczyła koszty korespondencji o 200 tys. złotych.
„Obecnie około 30 proc. samorządów dysponuje adresem do doręczeń elektronicznych, a więc może rozsyłać e-Doręczenia mieszkańcom. Z tego powodu MC wprowadziło okres przejściowy do końca 2025 r. W tym czasie możliwe jest dostarczanie korespondencji także w formie papierowej i za pośrednictwem serwisu ePUAP” - informuje Katarzyna Zajkowska.
Kluczową rolę w systemie e-Doręczeń pełni wyznaczony operator, odpowiedzialny za bezpieczne doręczenia przesyłek. Aktualnie jest to Poczta Polska, która wygrała w przetargu w 2015 r., a organizowanym co 10 lat.
„Poczta Polska w październiku 2021 roku uruchomiła e-Doręczenia i od tego czasu niezmiennie świadczy usługę doręczeń elektronicznych dla podmiotów z niej korzystających. Aktualnie mamy blisko 400 tys. klientów, w tym 30 tys. to samorządy” - informował Dariusz Śpiewak, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej ds. cyfryzacji. „Jesteśmy gotowi do obsługi doręczeń elektronicznych na wymaganą skalę” - dodał.
Wiceprezes Poczty Polskiej przyznaje, że dostosowanie się do zapisów prawa wymagało od Poczty znacznych inwestycji, jednak to po stronie samorządów jest jeszcze wiele do zrobienia, zwłaszcza w sferze organizacyjnej.
„Jesteśmy w stanie wesprzeć samorządy w tworzeniu usługi e-doręczeń” - deklarował Dariusz Śpiewak.
Wiceprezes Poczty Polskiej mówił, że w idealnym modelu e-doręczenia wszelkie dokumenty, z każdego urzędu, trafiają do jednej skrzynki.
„Pracujemy nad usługą komercyjną, w której każdy będzie mógł odbierać listy polecone po zalogowaniu się w systemie bankowym” - mówił Dariusz Śpiewak.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.11.2024, 13:30 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Składane smartfony na fali wznoszącej – HUAWEI Mate X6 debiutuje w Polsce
Zgodnie ze wstępnymi szacunkami ekspertów na podstawie raportu IDC [1], globalny rynek dostaw składanych smartfonów mógł wzrosnąć w 2024 roku nawet o 22%. Tym samym oczekiwany rozwój segmentu składaków byłby ponad 3 razy większy niż przewidywany łączny poziom wzrostu całego rynku smartfonów w ubiegłym roku, który ma wynieść 5,8%. Jednym z głównych napędów tego trendu jest firma Huawei, która w 2024 roku wprowadziła do sprzedaży m.in. innowacyjny, podwójnie składany smartfon HUAWEI Mate XT Ultimate Design. To nowatorskie podejście pozwoliło Huawei globalnie zwiększyć udział w rynku dostaw dużych, składanych smartfonów do 25% w okresie Q1-Q3 2024. W nowym roku firma kontunuuje ekspansję w tym segmencie i właśnie rozpoczęła w Polsce sprzedaż swojego najnowszego, składanego fotosmartfonu – HUAWEI Mate X6.- 04.02.2025, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Huawei
-
Image
RTV EURO AGD GAME ZONE – odpowiedź na oczekiwania współczesnych graczy
- 04.02.2025, 13:20
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: WE!RE Fantasy
-
Image
Efektywna logistyka dla e-commerce, przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i odzieżowego: Asseco CEIT wprowadza AGV U800AR firmy Mushiny
Firma Asseco CEIT, wiodący dostawca zaawansowanych i solidnych rozwiązań technologicznych dla przemysłu, ogłasza rozpoczęcie współpracy z producentem nowoczesnych autonomicznych robotów mobilnych (AGV), firmą Mushiny Co., Ltd. W ramach tej współpracy Asseco CEIT poszerza swoje portfolio o nowy produkt - AGV U800AR.- 03.02.2025, 11:56
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Asseco CEIT
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ