Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Celem misji STAR VIBE jest przetestowanie działania w warunkach kosmicznych wysokorozdzielczego teleskopu optycznego STAR (Small Telescope for Advanced Reconnaissance) oraz systemu do autodiagnostyki satelitów VIBE (Vision Inspection Boom Experiment), które stworzyła firma Scanway. Jej premiera miała miejsce w trakcie konferencji, która odbyła się 10.12.2021 r. w siedzibie firmy Scanway mieszczącej się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Przedstawiono nie tylko jej nazwę i cele, ale też szczegóły kooperacji Scanway z German Orbital Systems.
„W sektorze kosmicznym wiele można osiągnąć przez współpracę - w Scanway tworzymy naprawdę wiele w międzynarodowych projektach. Projekt pierwszego polsko-niemieckiego satelity jest dla mnie szczególnie ważnym osiągnięciem, ponieważ daje pole do transgranicznego rozwoju interesujących dla obu stron technologii. Nie ma większego motoru do rozwoju niż praca z doświadczonym partnerem, a German Orbital Systems z pewnością do takich należy. Liczę na wyniki przyszłorocznej misji na pokładzie rakiety SpaceX, z którymi będziemy mogli się podzielić z całym polskim i niemieckim sektorem kosmicznym” – komentuje Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway.
Na czym polega misja STAR VIBE?
Przygotowania do misji STAR VIBE rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku. Zostanie ona wyniesiona na orbitę na przełomie czerwca i lipca 2022 roku na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Ładunek optyczny Scanway zawierający wysokorozdzielczy teleskop oraz system do autoinspekcji i autodiagnostyki satelity w czasie lotu, zostanie umieszczony na satelicie Cubesat 6U, przygotowanym przez niemiecką firmę German Orbital Systems (GOS), z którą Scanway współpracował już przy tworzeniu satelity ScanSAT.
Misja STAR VIBE pozwoli na sprawdzenie, jak warunki kosmiczne: promieniowanie UV, próżnia, wymagające cykle temperaturowe i mikrograwitacja wpływają na: elektronikę pozwalającą na akwizycję danych z sensorów optycznych, ich przetwarzanie i zapis, konstrukcje mechaniczne układów optycznych oraz projekty układów optycznych, mających na celu obserwację Ziemi z orbity, inspekcję zmian i potencjalnych awarii w satelitach. Misja zweryfikuje też, czy tego typu czynniki wpływają na jakość pozyskiwanych obrazów w trakcie pracy na orbicie.
W ramach misji zostaną przetestowane dwa instrumenty optyczne, które dostarczą zdjęcia Ziemi i obrazy autodiagnostyczne satelity na orbicie. Te kluczowe założenia misji pozwolą na sprawdzenie najważniejszych, zaprojektowanych i wyprodukowanych przez Scanway komponentów ładunku naukowego satelity. STAR VIBE będzie również okazją do zweryfikowania postępów w rozwoju krajowych elementów związanych z technologią bezpiecznego pozyskiwania danych satelitarnych.
Misje balonowe Scanway
W trakcie konferencji „Premiera misji kosmicznej + start balonu stratosferycznego”, w ramach której została zaprezentowana misja STAR VIBE, odbyła się również trzecia w tym roku misja balonowa Scanway. Tak jak poprzednie, miała ona na celu sprawdzenie, w warunkach zbliżonych do kosmicznych, zachowania podzespołów optycznych, mechanicznych oraz elektronicznych. Znalazły się wśród nich elementy misji STAR VIBE, które docelowo - w czerwcu 2022 - zostaną umieszczone na ziemskiej orbicie.
Źródło informacji: Scanway
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.12.2021, 10:42 |
Źródło informacji | Scanway |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Meteorolog: my, ludzie, mamy wpływ na klimat, ale dobrze, że nie możemy wpływać na pogodę PAP
W atmosferze Ziemi gromadzi się energia zdolna zatapiać miasta, zrównywać budynki z ziemią, zrzucać na każdy metr kwadratowy hektolitry wody. Choć kontrolowanie pogody może się wydawać kuszące - dobrze, że ludzie tego nie umieją. Taka władza mogłaby być używana nieodpowiednio - powiedział PAP meteorolog dr Dariusz Baranowski.- 23.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Image
Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu PAP
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.- 22.11.2024, 15:22
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom