Newsletter

Nauka i technologie

Polsko-niemiecka misja satelitarna STAR VIBE trafi na orbitę już w 2022 roku

13.12.2021, 10:42aktualizacja: 13.12.2021, 11:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Scanway (1)
Scanway (1)
Polska firma Scanway przygotowuje we współpracy z German Orbital Systems misję satelitarną STAR VIBE, która zostanie wyniesiona na orbitę na przełomie czerwca i lipca 2022 roku na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

Celem misji STAR VIBE jest przetestowanie działania w warunkach kosmicznych wysokorozdzielczego teleskopu optycznego STAR (Small Telescope for Advanced Reconnaissance) oraz systemu do autodiagnostyki satelitów VIBE (Vision Inspection Boom Experiment), które stworzyła firma Scanway. Jej premiera miała miejsce w trakcie konferencji, która odbyła się 10.12.2021 r. w siedzibie firmy Scanway mieszczącej się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Przedstawiono nie tylko jej nazwę i cele, ale też szczegóły kooperacji Scanway z German Orbital Systems.

„W sektorze kosmicznym wiele można osiągnąć przez współpracę - w Scanway tworzymy naprawdę wiele w międzynarodowych projektach. Projekt pierwszego polsko-niemieckiego satelity jest dla mnie szczególnie ważnym osiągnięciem, ponieważ daje pole do transgranicznego rozwoju interesujących dla obu stron technologii. Nie ma większego motoru do rozwoju niż praca z doświadczonym partnerem, a German Orbital Systems z pewnością do takich należy. Liczę na wyniki przyszłorocznej misji na pokładzie rakiety SpaceX, z którymi będziemy mogli się podzielić z całym polskim i niemieckim sektorem kosmicznym” – komentuje Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway.

Na czym polega misja STAR VIBE?

Przygotowania do misji STAR VIBE rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku. Zostanie ona wyniesiona na orbitę na przełomie czerwca i lipca 2022 roku na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Ładunek optyczny Scanway zawierający wysokorozdzielczy teleskop oraz system do autoinspekcji i autodiagnostyki satelity w czasie lotu, zostanie umieszczony na satelicie Cubesat 6U, przygotowanym przez niemiecką firmę German Orbital Systems (GOS), z którą Scanway współpracował już przy tworzeniu satelity ScanSAT.

Misja STAR VIBE pozwoli na sprawdzenie, jak warunki kosmiczne: promieniowanie UV, próżnia, wymagające cykle temperaturowe i mikrograwitacja wpływają na: elektronikę pozwalającą na akwizycję danych z sensorów optycznych, ich przetwarzanie i zapis, konstrukcje mechaniczne układów optycznych oraz projekty układów optycznych, mających na celu obserwację Ziemi z orbity, inspekcję zmian i potencjalnych awarii w satelitach. Misja zweryfikuje też, czy tego typu czynniki wpływają na jakość pozyskiwanych obrazów w trakcie pracy na orbicie.

W ramach misji zostaną przetestowane dwa instrumenty optyczne, które dostarczą zdjęcia Ziemi i obrazy autodiagnostyczne satelity na orbicie. Te kluczowe założenia misji pozwolą na sprawdzenie najważniejszych, zaprojektowanych i wyprodukowanych przez Scanway komponentów ładunku naukowego satelity. STAR VIBE będzie również okazją do zweryfikowania postępów w rozwoju krajowych elementów związanych z technologią bezpiecznego pozyskiwania danych satelitarnych.

Misje balonowe Scanway

W trakcie konferencji „Premiera misji kosmicznej + start balonu stratosferycznego”, w ramach której została zaprezentowana misja STAR VIBE, odbyła się również trzecia w tym roku misja balonowa Scanway. Tak jak poprzednie, miała ona na celu sprawdzenie, w warunkach zbliżonych do kosmicznych, zachowania podzespołów optycznych, mechanicznych oraz elektronicznych. Znalazły się wśród nich elementy misji STAR VIBE, które docelowo - w czerwcu 2022 - zostaną umieszczone na ziemskiej orbicie.

Źródło informacji: Scanway

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.12.2021, 10:42
Źródło informacji Scanway
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii