Newsletter

Nauka i technologie

Prof. Górniak: rozumienie roli i znaczenia hydrosfery w naszym życiu jest niepełne

11.07.2023, 08:00aktualizacja: 11.07.2023, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Powołanie na Podlasiu regionalnej Akademii Wody, a na jeziorze Wigry pływającej całorocznej stacji monitoringu wodnego” - postuluje prof. dr hab. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).

W ocenie badacza potrzebna jest edukacja społeczeństwa dotycząca różnych aspektów obiegu wody w środowisku.

„Społeczeństwo - poprzez rozwój nauki - musi być dobrze poinformowane, aby poprawnie rozumiało otaczające nas środowisko i podejmowało racjonalne decyzje gospodarcze; wiedziało, jakie rozwiązania stosować, aby istnienie cywilizacji było niezagrożone” - powiedział w rozmowie z PAP i serwisem Nauka w Polsce prof. Andrzej Górniak, kierownik Zakładu Hydrobiologii i Katedry Ekologii Wód Wydziału Biologii UwB, uzasadniając pomysł utworzenia regionalnej Akademii Wody na białostockiej uczelni.

Jego zdaniem, „rolą nauki są działania na rzecz edukacji, ale także wskazywanie zgodnych z ekorozwojem kierunków aktywności człowieka, niezagrażających przyszłym pokoleniom”.

„To są oczekiwania ludzi młodych, co widzimy i słyszymy podczas licznych wystąpień publicznych i wszelkich protestów klimatycznych i proekologicznych” - dodał.

Pełna treść artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97153%2Cprof-gorniak-rozumienie-roli-i-znaczenia-hydrosfery-w-naszym-zyciu-jest

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.07.2023, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii