Pobierz materiał i Publikuj za darmo
MONTREAL, 24 kwietnia 2019 r. /PRNewswire/ -- Na zaledwie 18 miesięcy przed spotkaniem światowych liderów w Chinach, na którym ma zostać sfinalizowana umowa w zakresie odpowiedzi na utratę bioróżnorodności, potrzebę zmniejszenia najwyższego w historii wskaźnika wymierania dzikich gatunków, zmniejszenia skutków zmian klimatycznych i ochrony ostatnich pozostałych na ziemi obszarów dzikich, organizacje rządowe i pozarządowe z ponad dwunastu krajów zbierają się dziś i jutro w Montrealu w celu promowania ambitnego, globalnego planu na rzecz środowiska naturalnego.
Szczyt Nature Champions Summit, którego gospodarzem jest kanadyjski rząd, poprzedza planowane na październik 2020 r. spotkanie decydentów w Kunming w Chinach na konferencji stron konwencji w zakresie różnorodności biologicznej obejmujące wyznaczenie globalnej polityki dotyczącej bioróżnorodności na kolejną dekadę. Spotkanie rozpoczyna się dzień po publikacji raportu Agence France-Presse (AFP), który donosi, że badania w zakresie stanu bioróżnorodności, które mają być opublikowane przez organ Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services (IPBES), wykażą, że utrata środowiska naturalnego i trwające wymieranie dzikich gatunków to kryzys na skalę większą, niż do tej pory szacowano.
„Środowisko naukowe jest niepodzielne w tej kwestii: kraje muszą bezzwłocznie przyspieszyć tempa i zwiększyć skalę ochrony planety zanim będzie za późno – skomentował Brian O'Donnell, dyrektor akcji Campaign for Nature, który weźmie udział w spotkaniu w tym tygodniu. – Tylko przez ochronę większych połaci lądu i wody możemy ochronić środowisko naturalne miliardów ludzi, których los zależy od zdrowych i dobrze funkcjonujących obszarów naturalnych” – dodał dyrektor.
Przedstawiciele rządów między innymi Chile, Chin, Kostaryki, Niemiec, Norwegii i Wielkiej Brytanii dołączą do kanadyjskiego rządu w tym tygodniu w Montrealu. Szczyt na wysokim szczeblu odzwierciedla ponownie odkrytą pilną potrzebę opracowania nowych, odważnych i osiągalnych celów ochrony większych połaci lądu i oceanów na całym świecie. Jak filantrop Hansjörg Wyss, który przekazał miliard dolarów na cele ochrony środowiska naturalnego, podkreślił w komentarzu opublikowanym w poniedziałek przez „Toronto Star", szczyt jest ważną okazją dla krajów w zakresie rozpoczęcia dyskusji na temat konkretnych strategii ochrony życia na Ziemi.
Wydarzenie skupi się szczególnie na dwóch tematach będących niezbędnymi elementami sukcesu ambitnego, globalnego planu ochrony natury: finansowanie środków ochrony i rdzenna konserwacja.
Skuteczna konserwacja co najmniej 30% lądów i oceanów będzie wymagać od globalnej społeczności zasobów koniecznych do zarządzania parkami, chronionymi obszarami morskimi, rezerwatami dzikiej przyrody i innymi obszarami chronionymi. Finansowanie będzie potrzebne do planowania, monitorowania, interpretacji i patrolowania obszarów chronionych.
Drugim ważnym tematem dyskusji w tym tygodniu jest waga priorytetyzacji rdzennej konserwacji. Chociaż rdzenna ludność stanowi mniej niż 5% światowej populacji, to w jej rękach spoczywa ponad 25% obszarów lądowych planety obejmujących 80% różnorodności roślinnej i zwierzęcej. Tylko przez podkreślanie wartości niezależności i umożliwianie rdzennym społecznościom podejmowanie działań w zakresie ochrony tradycyjnych lądów i wód kraje odniosą sukces w ochronie natury na skalę konieczną do ocalenia dzikich zwierząt i obszarów.
Aby zatrzymać tendencję utraty środowiska naturalnego, rosnąca w siłę społeczność naukowców, grup rdzennej ludności, przywódców rządowych, grup środowiskowych, przywódców przedsiębiorstw i filantropów opowiada się za celem ochrony co najmniej 30% powierzchni planety do roku 2030. Zaledwie w zeszłym tygodniu ponad 75 grup na całym świecie wsparło ten cel, a 19 z czołowych naukowców opublikowało badania w „Science Advances" wspierające argument ochrony większych połaci planety przez dane i argumenty naukowe.
„Wnioski naukowe są jednoznaczne: musimy ochronić 30% planety w ciągu następnej dekady – skomentował dr Enric Sala, badacz-rezydent w National Geographic i jeden z autorów badań, który także weźmie udział w spotkaniach planowanych na ten tydzień. – To, czego teraz potrzebujemy, to przywództwo polityczne prowadzące do ochrony świata natury, który daje nam tlen do oddychania, pożywienie do konsumpcji i czystą wodę do picia” – dodał badacz.
Naukowcy wykazali, że obecna sytuacja środowiska naturalnego jest poważna. Planeta traci dziką zwierzynę 1000 szybciej niż w poprzednich epokach, a problem ten jeszcze się nasila. Ogromna liczba gatunków już jest na drodze do wymarcia, w tym 14% ptaków, 25% ssaków i 40% płazów.
Społeczności odczuwają namacalne skutki tak szybkiej utraty środowiska naturalnego. Zanieczyszczenie, nadmierne rybołówstwo i gatunki inwazyjne zagrażają losowi ludzkości. Wyniszczenie lasów i mokradeł prowadzi do pogorszenia jakości powietrza i naraża społeczności na działanie huraganów, powodzi i innych katastrof naturalnych. Utrata owadów zapylających zmusza niektóre społeczności do zapłaty za zapylanie roślin ręcznie. Z drugiej strony dzieci, które mieszkają w sąsiedztwie obszarów chronionych cieszą się lepszymi wynikami zdrowotnymi i gospodarczymi w porównaniu do dzieci z innych okolic.
Jak Hansjörg Wyss podkreślił w opublikowanym w tym tygodniu komentarzu: „Wszyscy, niezależnie od granic, pokoleń i kultur, będziemy musieli współpracować w celu ochrony środowiska naturalnego. Szczyt Nature Champions Summit w tym tygodniu jest niewiarygodną szansą na wytyczenie ambitnej, wspólnej ścieżki w kierunku ochrony środowiska naturalnego dla wszystkich żyjących organizmów"
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/876566/National_Geographic_Baffin_Island.jpg
Logo - https://mma.prnewswire.com/media/876674/Wyss_Logo.jpg
Źródło: National Geographic Society
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.04.2019, 10:51 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |