Newsletter

Nauka i technologie

Rozszerzenie kampanii „Climate x” 2023 na COP28

22.06.2023, 08:54aktualizacja: 22.06.2023, 09:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire
PR Newswire

DUBAJ, ZEA, 22 czerwca 2023 r. /PRNewswire/ -- Światowe Stowarzyszenie Uniwersytetów ds. zmian klimatu (Global Alliance of Universities on Climate, GAUC), we współpracy strategicznej z UNESCO i Sojuszem Uniwersytetów Azjatyckich (Asian Universities Alliance, AUA), rozszerza kampanię „Climate x” zapoczątkowaną w zeszłym roku w celu przyczynienia się do rozwoju globalnego zarządzania klimatem oraz sukcesu konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) 2023.

Kampania ma na celu zmobilizować wielu interesariuszy do kształcenia przyszłych liderów w dziedzinie klimatu, ze szczególnym naciskiem na perspektywę synergiczną na zmiany klimatu i pozostałe cele zrównoważonego rozwoju ONZ. Program szkoleniowy dla liderów „Climate x” 2023 (program „Climate x”), który jest pierwszym flagowym programem kampanii, został entuzjastycznie odebrany przez młodzież na całym świecie. W ciągu zaledwie tygodnia zgłosiło się ponad 1000 studentów wyższych uczelni z ponad 70 krajów i regionów. Portal do składania aplikacji http://climatexleadership.gauc.net/ będzie dostępny do 30 czerwca.

„Innowacyjne działania i wkład młodych ludzi w promowanie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, przeciwdziałanie zmian klimatycznym i osiąganie celów zrównoważonego rozwoju są wybitne - powiedział podczas inauguracji programu „Climate x” Shahbaz Khan, dyrektor Wielosektorowego Biura Regionalnego UNESCO na Azję Wschodnią oraz przedstawiciel UNESCO w Chinach, Korei Północnej, Japonii, Mongolii i Korei Południowej. - Organizacje międzynarodowe, sojusze instytucji edukacyjnych, decydenci i sektory prywatne powinny współpracować, aby zapewnić im globalną platformę i umożliwić zauważenie ich talentów, usłyszenie ich głosów i dostrzeżenie ich działań”.

Zmiana paradygmatu

Zmiany klimatyczne jako wyzwanie egzystencjalne jest ściśle związane ze wszystkimi pozostałymi celami zrównoważonego rozwoju ONZ i ma rewolucyjny wpływ na sektory społeczne i gospodarcze. Zmiana w kierunku gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla stanowiąca zmianę paradygmatu sprawi, że powstanie nowy model rozwoju.

Jak sama nazwa wskazuje, kampania „Climate x” podkreśla synergię między zmianami klimatycznymi i pozostałymi celami zrównoważonego rozwoju oraz wykorzystuje trójwymiarową strukturę, aby nawiązać kontakt z jak najszerszym gronem interesariuszy. Na poziomie krajowym program ma na celu wspieranie przyszłych liderów w dziedzinie klimatu. W perspektywie regionalnej Regionalne Forum Zmian Klimatu ma motywować do szerszej współpracy z uczelniami. Jeśli chodzi o poziom międzynarodowy, Światowy Młodzieżowy Tydzień Klimatyczny, całkowicie nowy mechanizm zapoczątkowany przez Stowarzyszenie GAUC i jego partnerów globalnych, ma na celu wzmocnienie działań klimatycznych ze strony młodzieży na całym świecie.

Dzięki kolektywnym możliwościom uczelni członkowskich GAUC i zdecydowanemu wsparciu jego partnerów globalnych pierwsza kampania „Climate x” odniosła znaczący sukces. W ramach kampanii setka młodych studentów z uczelni członkowskich GAUC otrzymała wsparcie w przewodzeniu działaniom klimatycznym, a ponadto kampania zmobilizowała ponad 40 uczelni z Afryki przez COP27 w Egipcie oraz przyciągnęła ponad 100 interesariuszy z różnych dziedzin z 6 kontynentów, aby wspierać działania klimatyczne młodych ludzi. Podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP27) 2022 wybrani spośród studentów biorących udział w programie szkoleniowym przedstawiciele skierowali list otwarty do światowych liderów klimatycznych w Szarm el-Szejk i przekazali go osobiście do 5 głów państw, 14 ministrów z 11 krajów i kilkunastu delegacji rządowych.

Opierając się na sukcesie odniesionym w zeszłym roku kampania 2023 pozostanie wierna swojej misji i będzie miała tę samą strukturę, zwiększając jednocześnie włączenie i wpływ społeczny.

U28 na COP28

Ponieważ COP28 odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), Stowarzyszenie GAUC nawiązało partnerstwo strategiczne z Sojuszem Uniwersytetów Azjatyckich (AUA), które obejmuje 15 uniwersytetów członkowskich z całej Azji.

Uniwersytet Tokijski i Uniwersytet Tsinghua należą do obu sojuszy, a partnerstwo to łączy zasoby edukacyjne i akademickie 28 uniwersytetów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Azji. Podczas kampanii uniwersytety członkowskie obu sojuszy będą współpracować w celu zapewnienia interdyscyplinarnych kursów online w ramach programu szkoleniowego „Climate x”. Ponadto będą one ściśle współpracować w celu podniesienia globalnej świadomości w zakresie wyzwań klimatycznych Azji i zmobilizowania sieci instytucji szkolnictwa wyższego na całym kontynencie do zdecydowanych działań na rzecz klimatu przed i po COP28.

Oprócz rozszerzonej współpracy w ramach sektora szkolnictwa wyższego, kampania otrzymuje jeszcze bardziej konkretne wsparcie ze strony globalnych partnerów z różnych branż, między innymi UNESCO, UNITAR i Arabskiej Rady Młodzieży ds. Zmian Klimatycznych.

Szkolenie szkoleniowców

Aby wspierać większą liczbę młodych osób i umożliwić im wykorzystanie możliwości związanych ze zmianą paradygmatu oraz kierowanie przyszłymi inicjatywami klimatycznymi, program „Climate x” 2023 jest otwarty dla studentów na całym świecie.

„Młodzież jest podstawą przyszłości zeroemisyjnej. Program >>Climate x<< powstał, aby pomóc im w sprostaniu temu historycznemu wyzwaniu - powiedział Dr. Wang Binbin, Sekretarz Generalny GAUC. - Program umożliwi przekazanie im wiedzy akademickiej, poszerzenie perspektywy globalnej i pogłębienie rozumienia zagadnienia globalnego zarządzania klimatycznego. Oprócz tego mamy nadzieję, że program posłuży im jako drogowskaz na drodze ku samospełnieniu”.

Program, który wykorzystuje metodę „szkolenia szkoleniowców” w ramach modułu „1+3” ma na celu wspieranie studentów w przejściu od zdobywania wiedzy na temat klimatu do roli liderów działań klimatycznych. Moduł jest podzielony na 2 części: „1” oznacza kurs online odbywającego się w lipcu i trwającego miesiąc, a „3” symbolizuje trzy wydarzenia hybrydowe, które studenci biorący udział w programie mają za zadanie zorganizować od sierpnia do listopada.

Nieodłączną częścią kampanii „Climate x” jest Światowy Młodzieżowy Tydzień Klimatyczny 2023 zaplanowany na 20-24 listopada br. Będzie on stanowić platformę szkoleniową dla wszystkich uczestników, w ramach której będą oni mieli okazję zaprezentować trzecie z wydarzeń i przenieść działania klimatyczne studentów uczelni wyższych na poziom międzynarodowy.

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2107481/The__Climate_x__Campaign_2023.jpg 

Źródło: Global Alliance of Universities on Climate

KONTAKT:
Lu Lin
e-mail: linlu@tsinghua.edu.cn 

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.06.2023, 08:54
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ