Newsletter

Nauka i technologie

Seminarium naukowe: co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?

22.03.2021, 12:27aktualizacja: 22.03.2021, 16:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
W dniu 23 marca br. o godzinie 11:00 Ambasada Brytyjska wraz z Instytutem na rzecz Ekorozwoju zapraszają do udziału w spotkaniu polskich i brytyjskich ekspertów na temat zmiany klimatu. Wydarzenie odbędzie się w języku polskim oraz angielskim.

Zarejestrować się można na: https://app.evenea.pl/event/832274-8/.

Skutki globalnego ocieplenia coraz mocniej przebijają się w świadomości społecznej. W ostatnim badaniu dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska 94% respondentów uważa, że jest to bardzo ważne albo raczej ważne zagadnienie. Według Instytutu Ochrony Środowiska do końca tego wieku w zależności czy podejmiemy działania, czy nie, średnioroczna temperatura wzrośnie o 1,3°C albo nawet o ponad 3°C. Czy naprawdę zdajemy sobie dzisiaj sprawę, co to dla nas oznacza, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń? Z jakim skutkami zmiany klimatu przyjdzie nam się zmierzyć?

Powyższemu zagadnieniu ma zostać poświęcona brytyjsko-polska dyskusja naukowców, która będzie publicznie dostępna, z możliwością zadania pytań na czacie oraz symultanicznie tłumaczona. Dyskusja odbędzie się 23marca 2021 roku, rozpocznie się o godzinie 11:00 i ma trwać do 13:00.

Program wygląda następująco:

11:00 - otwarcie przez przedstawicieli organizatorów: ze strony Ambasady Brytyjskiej wydarzenie otworzy James Hughes Minister-Counsellor for Economic Affarirs w randze wiceambasadora, ze strony Instytutu na rzecz Ekorozwoju dr Andrzej Kassenberg.

11:10 - Prezentacja na temat: „Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianie klimatu i co to oznacza dla nas?” - prof. Ralf Toumi współdyrektor Grantham Institute (Climate Change and Envirnoment)

11:50 - Dyskusja brytyjskich i polskich naukowców na bazie zaprezentowanego wystąpienia. Wezmą w niej udział:

· dr hab. Zbigniew Karaczun - prof. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz ekspert Koalicji Klimatycznej;

· dr Renata Matuszewska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, kierowniczka tematu „Badanie i ocena wpływu klimatu na stan zdrowia oraz wypracowanie działań związanych z adaptacją do jego zmian” zrealizowanego dla Ministerstwa Zdrowia;

· prof. Ralf Toumi - współdyrektor Grantham Institute (Climate Change and Envirnoment);

· prof. Hayley Fowler - profesor na Wydziale Inżynierii Uniwersytetu w Newcastle. Członek American Geophysical Union oraz Royal Society Wolfson Research Fellow. Redaktor naczelna Frontiers in Interdisciplinary Climate Studies;

· dr James Grellier - pracownik naukowy z Europejskiego Centrum Środowiska i Zdrowia Człowieka (University of Exeter Medical School, Wielka Brytania) oraz starszy pracownik naukowy w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (Kraków).

12:20 - Dyskusja z udziałem Internautów.

12:40 - Podsumowanie spotkania.

Na wydarzenie należy się zarejestrować. Organizatorzy proszą, aby w trakcie rejestracji wypełnić krótką ankietę, która zostanie powtórzona w trakcie spotkania.

Zarejestruj się: https://app.evenea.pl/event/832274-8/

Debata stanowi część projektu realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju wspólnie z Ambasadą Wielkiej Brytanii. Głównym celem jest przedstawienie wiedzy naukowej stojącej za zmianą klimatu w jasny, przystępny i niezawodny sposób, aby wesprzeć szersze priorytety Wielkiej Brytanii przygotowane na COP26, m.in. rosnące ambicje i pilność w zakresie unijnych celów redukcji emisji. Dotarcie z tą wiadomością do szerokiego grona odbiorców. Debata jest też częścią projektu LIFE_UNIFY „Łącząc Unią Europejską na rzecz działań klimatycznych wspieranych finansowo przez program LIFE Komisji Europejskiej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wydarzenie będzie transmitowane w czasie rzeczywistym:

- w języku polskim i angielskim na Facebooku Instytutu na rzecz Ekorozwoju,

- w języku angielskim na LinkedIn Instytutu na rzecz Ekorozowju,

- w języku polskim na Facebooku portalu ChrońmyKlimat.pl,

- w języku polskim na portalu ChrońmyKlimat.pl.

KONTAKT:

Konrad Wielądek

e-mail: k.wieladek@ine-isd.org.pl

tel. +48 507 126 917

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju

ul. Ludwika Nabielaka 15 lok.6

00-743 Warszawa

Źródło informacji: Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.03.2021, 12:27
Źródło informacji Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ