Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Projekt „Dostępna książka - adaptacja książek z tłumaczeniem migowym PJM dla społeczeństwa i uczenia maszyn” zakłada tworzenie multimedialnych materiałów edukacyjno-kulturalnych, opracowanych w formie filmów ze zsynchronizowaną ścieżkę dźwiękową (lektorską), wyświetlanym tekstem książki (napisy) oraz tłumaczeniem na PJM - zarówno przez osoby posługujące się tym językiem, jak i awatary. Materiały zostaną udostępnione bezpłatnie, m.in. na portalu Niepelnosprawni.pl, który ma 2,5 mln użytkowników, oraz na YouTube.
„Dostępna książka” to projekt, który na zlecenie prezesa Centrum Łukasiewicz realizuje Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach. Jest to jednocześnie kolejne działanie naukowców katowickiego ośrodka, skupione na rozwijaniu sztucznej inteligencji i jej wdrożeniu na rzecz osób z niepełnosprawnościami. List intencyjny w sprawie współpracy przy projekcie podpisali w czwartek 22. maja w Warszawie prezes Centrum Łukasiewicz dr Hubert Cichocki, Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja i Anna Szygenda, członek zarządu tej fundacji, oraz obecny zdalnie na spotkaniu prof. Jan Kozak, dyrektor Łukasiewicz - EMAG.
„To modelowy przykład społecznej odpowiedzialności nauki. Zależy nam na tym, aby wykorzystać część kompetencji naszych inżynierów, w tym wypadku inżynierów zajmujących się IT i rozwojem oprogramowania, na rzecz realizacji ważnych celów społecznych” - powiedział podczas uroczystości podpisania umowy prezes Cichocki.
Podkreślił, że istotne jest, aby innowacyjne rozwiązania tworzone w instytutach Łukasiewicza znajdowały zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki i w codziennym życiu.
„To pierwszy nasze wspólne działanie. Bardzo ważne jest to, że współpracę rozpoczynamy od realizacji projektu przeznaczonego dla dzieci i młodzieży” - zaznaczyła prezes Ewa Pawłowska.
Projektem „Dostępna książka” kieruje prof. Jan Kozak, dyrektor Łukasiewicz - EMAG.
„Mam córki, które bardzo dużo czytają i widzę, jak to je kształtuje. Budują sobie w ten sposób wizję świata. Osoby głuche, które nie czytają, są całkowicie tego pozbawione” - powiedział profesor.
Dyrektor Łukasiewicz - EMAG wyjaśnił, że osoby niesłyszące od urodzenia w praktyce poznają język polski, którym pisane są książki literatury pięknej, jako kolejny język, trochę na zasadzie nauki języka obcego. Ich pierwszym językiem jest bowiem PJM, który ma inną składnię i uboższe słownictwo niż literacka polszczyzna. Dlatego osoby Głuche, aby poznać dzieła literackie, muszą korzystać z pomocy awatara lub osób słyszących, które przekażą im za pomocą PJM treść pozycji literackich.
Awatar komunikujący się w PJM zbudowany jest na podstawie technologii motion capture, czyli „przechwytywania” trójwymiarowych ruchów lektorów PJM i zapisywania ich w komputerze. Ruchy awatara zostaną zarejestrowane z udziałem osób migających w specjalistycznym kombinezonie, a następnie odwzorowane w środowisku cyfrowym. Łukasiewicz - EMAG dysponuje własnym kombinezonem i studiem nagrań.
Projekt „Dostępna książka” jako wkład w rozwój technologii cyfrowych może mieć zastosowanie nie tylko w branży wydawniczej, ale także w administracji publicznej bądź w służbie zdrowia - dzięki niemu np. w kontaktach lekarz - niesłyszący pacjent będzie można uniknąć pośrednictwa osoby posługującej się PJM, a skorzystać z pomocy awatara, co zapewni intymność porady medycznej.
W ten sposób Sieć Badawcza Łukasiewicz wypełnia założenia społecznej odpowiedzialności nauki, której ideą jest kształtowanie w społeczeństwie świadomości na temat zaawansowanych technologii i ich praktycznego wykorzystania.
Sieć Badawcza Łukasiewicz to ogólnopolska organizacja badawczo-wdrożeniowa, która składa się z 22 instytutów naukowych (w tym Łukasiewicz - Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG). Prowadzi prace B + R (Badania i Rozwój) oraz wdrożenia nowoczesnych technologii do gospodarki i życia społecznego.
Fundacja Integracja zajmuje się działaniem na rzecz osób z różnymi potrzebami, prowadzi projekty, które integrują środowiska osób wykluczonych ze względu na niepełnosprawność słuchu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.05.2025, 09:30 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Generative AI accelerates homologation: FEV simplifies country-specific type approval processes
Aachen - Vehicle development doesn’t end with technical readiness: The road to global market launches is only complete once homologation has been successfully achieved. The increasing complexity of national regulations poses growing challenges to OEMs and suppliers. FEV addresses these with an innovative, AI-based approach: The company-wide used ‘FEV GenAI Hub’ significantly simplifies and accelerates the analysis of regulatory requirements across different global markets, offering time and cost savings that can provide customers with a decisive competitive edge.- 10.07.2025, 11:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: APA-OTS
-
Image
Wydawnictwo Lekarskie PZWL z nową identyfikacją - PWN kontynuuje strategiczny proces rebrandingu
W maju br. Grupa PWN ogłosiła rebranding marki PWN - jeden z kluczowych kroków w realizacji nowej strategii rozwoju całej Grupy. Obecnie zmiany obejmują kolejną ważną markę w portfolio - Wydawnictwo Lekarskie PZWL, lidera na rynku publikacji medycznych w Polsce.- 09.07.2025, 09:32
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PZWL
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ