Pobierz materiał i Publikuj za darmo

To już czwarta odsłona badania zrealizowanego przez SW Research na zlecenie Koalicji „Dbamy o wodę”. Na podstawie odpowiedzi respondentów opracowano raport „Zatrzymać deszcz tam, gdzie spadnie”, z którego wynika, że zarówno nadmiar, jak i niedobór wody w percepcji Polaków ma istotny wpływ na ich region i lokalne społeczności. Jednocześnie postrzeganie to różni się w zależności od województwa, w którym mieszkają ankietowani.
Woda coraz wyżej na liście priorytetów
Czwarta edycja badania pokazuje, że środowiskowe priorytety Polaków ulegają zmianie, a kwestie związane z wodą mają coraz większe znaczenie. Wśród zjawisk, którym należy przeciwdziałać w pierwszej kolejności, ankietowani najczęściej wskazywali degradację środowiska naturalnego (39% wskazań), suszę i niedobory wody (38%) oraz zanieczyszczenia powietrza (36%). Nadmiar wody (w tym powódź) znalazł się na miejscu czwartym (32,5%).Oznacza to, że przeciwdziałanie nierównowadze zasobów wodnych awansowało w hierarchii priorytetów Polaków. W ubiegłym roku susza znajdowała się na miejscu trzecim, natomiast powódź dopiero na szóstym.
W połowie województw tematy związane z wodą znalazły się na samym szczycie listy priorytetów. W trybie pilnym suszy przeciwdziałać chcą mieszkańcy województwa dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego (ex aequo z przeciwdziałaniem powodzi i degradacji środowiska). Natomiast w województwie śląskim, w którym znajduje się powiat żywiecki, to przeciwdziałanie powodzi, wskazane przez 40,7% badanych, zajęło pierwsze miejsce na liście priorytetów.
Susze i powodzie wpływają na lokalne społeczności
Wśród badanych Polaków co trzeci (33%) uważa, że to susza letnia jest zjawiskiem, które może najmocniej wpłynąć na jego region. Na drugim miejscu znalazły się deszcze nawalne, jednak udział badanych, którzy wybrali tę odpowiedź (16%), był o połowę mniejszy niż w przypadku suszy letniej. Podobny odsetek wskazał także niski stan wody w rzece (14%), powódź błyskawiczną (14%) oraz brak pokrywy śnieżnej (13%).
Choć powódź jest zdaniem Polaków mniej pilnym tematem niż susza, to już co trzeci jest zdania, że „wielka woda” i jej konsekwencje dotkną go osobiście. Do województw, których mieszkańcy szczególnie często spodziewają się negatywnych skutków powodzi, należą województwo opolskie (62,5%) oraz dolnośląskie (53,5%), a więc regiony dotknięte powodzią w ubiegłym roku. Na podstawie wyników badania można także zaobserwować, że mieszkańcy południa Polski zdecydowanie częściej obawiają się tego zjawiska niż mieszkańcy północnej części kraju.
Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody jest obchodzony 22 marca. Ustanowiono go rezolucją z 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro. Celem Światowego Dnia Wody jest podniesienie świadomości na temat problemów z dostępnością zasobów wodnych.
O badaniu
Badanie zostało zrealizowane w dniach 14.01.2025-21.01.2025 przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów telefonicznych (CATI) oraz wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 500 ankiet z pełnoletnimi mieszkańcami powiatu żywieckiego oraz 1013 ankiet z respondentami panelu SW Panel.
Koalicja „Dbamy o wodę”
Koalicja „Dbamy o wodę” to zainicjowany przez Żywiec-Zdrój i Grupę Żywiec projekt na rzecz budowania partnerstwa podmiotów publicznych, prywatnych i pozarządowych, które mają świadomość konieczności tworzenia systemowych i długofalowych rozwiązań w związku z postępującymi zmianami klimatu i gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Skutki coraz częstszych okresów suszy i nagłych ulew stają się szczególnie odczuwalne na terenach górzystych, takich jak Żywiecczyzna. Koalicja „Dbamy o wodę” prowadzi działalność badawczą oraz edukacyjną wokół zagadnień hydrologicznych i klimatycznych, pokazuje dobre praktyki i przedstawia korzyści wynikające z wdrażania rozwiązań retencyjnych na poziomie lokalnym, ogólnopolskim i globalnym. Podejmuje także działania w celu wypracowywania rozwiązań na rzecz małej retencji i buduje porozumienie między lokalnymi społecznościami, samorządami i instytucjami, aby poprzez wspólne działania inspirować inne regiony Polski.
Koalicję „Dbamy o wodę” tworzą aktualnie Koalicjanci Założyciele: Żywiec-Zdrój i Grupa Żywiec, a także Koalicjanci Partnerzy: Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Żywiecka Fundacja Rozwoju oraz Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj”.
KONTAKT:
Marta Nowicka, rzeczniczka Koalicji „Dbamy o wodę”
e-mail: koalicja@dbamyowode.pl
Źródło informacji: Koalicja „Dbamy o wodę"
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.03.2025, 13:06 |
Źródło informacji | Koalicja „Dbamy o wodę" |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy PAP
Polskie porty - jakie są, czy dotarły już do szczytu swoich możliwości przeładunkowych, a może Polsce potrzebny jest jeszcze jeden duży port morski? Na te i inne kluczowe pytania odpowiadali eksperci z branży morskiej i infrastrukturalnej podczas emocjonującego panelu dyskusyjnego na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym, który rzucił nowe światło na przyszłość polskiej logistyki i transportu morskiego.- 25.04.2025, 16:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
EKG 2025: wzmocnienie cyberbezpieczeństwa polską racją stanu PAP
Zmiany geopolityczne, takie jak wojna w Ukrainie, galopujący postęp technologiczny oparty m.in. na rozwoju sztucznej inteligencji, zależności łańcuchów dostaw - to czynniki, które mają znaczący wpływ na cyberbezpieczeństwo. Jak w obecnych warunkach zapewnić bezpieczeństwo cyfrowe państwa zastanawiali się uczestnicy panelu, który odbył się podczas 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.- 25.04.2025, 09:35
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
C30 Dual's Dual Lenses Give Parents a Helping Hand
The IMILAB C30 Dual is an innovative dual-lens indoor camera designed to ease the challenges of taking care of babies and pets. It offers up to two 3K surveillance feeds, 360° coverage, and local AI detections for people, pets, baby cries, noises, fire, and smoke, providing more comprehensive care for your home.- 25.04.2025, 09:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Globe Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ