Newsletter

Nauka i technologie

Szczecin/ Powstała pracownia badań i certyfikacji kompatybilności elektromagnetycznej

21.03.2022, 08:00aktualizacja: 21.03.2022, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pierwsza na Pomorzu Zachodnim pracownia badań i certyfikacji kompatybilności elektromagnetycznej powstała na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Naukowcy będą m.in. sprawdzać, czy urządzenia nie emitują zbyt wysokiego poziomu pola elektromagnetycznego.

"W komorze bezodbiciowej będziemy badali, czy urządzenia emitują odpowiednie pola elektromagnetyczne – czy natężenie pola nie jest zbyt duże, co powodowałoby na przykład niebezpieczeństwo lub niedogodności, bo zakłócałoby pracę innych urządzeń" – powiedział PAP prof. Przemysław Łopato z Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Dodał, że drugi rodzaj pomiaru wykonywany w komorze to badanie odporności urządzeń, a więc sprawdzenie, czy są one wystarczająco odporne na działanie zewnętrznych pól elektromagnetycznych.

"Ważne jest, żeby urządzenia elektryczne i elektroniczne wzajemnie się nie zakłócały, a więc były kompatybilne elektromagnetycznie. Czyli na przykład, aby obraz w telewizorze nie zniekształcał się na skutek zakłóceń elektromagnetycznych, jeśli np. sąsiad za ścianą zacząłby wiercić wiertarką" – wyjaśnił badacz.

Zaznaczył, że badania są wykonywane zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami. Pracownia będzie mogła być wykorzystywana zarówno do współpracy z podmiotami gospodarczymi, np. producentami sprzętu elektrycznego, jak i do badań naukowych.

"Każde urządzenie elektroniczne, elektryczne – silnik, pralka, zmywarka, szafa telekomunikacyjna – wprowadzane na rynek musi uzyskać certyfikat potwierdzający, że nie zakłóca pracy innych urządzeń i że wpływ zewnętrznych pól elektromagnetycznych nie spowoduje zakłóceń w pracy tego urządzenia" – wyjaśnił prof. Marcin Ziółkowski.

Dodał, że funkcjonowanie urządzenia w zakresie aktualnie używanych częstotliwości pól elektromagnetycznych będzie sprawdzane i weryfikowane przez wstawienie go do komory bezodbiciowej i zmierzenie poziomu emitowanego przez nie pola elektromagnetycznego, "a także tego, jak jest ono w stanie się obronić przed wpływem zewnętrznego pola i nadal działać poprawnie".

Komora bezodbiciowa to stalowa konstrukcja ekranująca, w której środku znajdują się absorbery – elementy, których zadaniem jest pochłanianie fal elektromagnetycznych. W tym celu w pomieszczeniu umieszczono płytki ferrytowe, działające do 1 GHz, jak również absorbery piramidalne, przymocowane na ścianach, suficie i częściowo na podłodze, które pochłaniają fale elektromagnetyczne o wyższych częstotliwościach.

"Gdy antena nadawcza wysyła falę elektromagnetyczną w kierunku badanego urządzenia możemy sprawdzić, czy jest ono odporne na zewnętrzne pola – przy tym dzięki absorberom nic nie odbija się od ścian i nie interferuje w tym miejscu, gdzie urządzenie stoi. Natomiast w trakcie badania emisji włączamy urządzenia pomiarowe i za pomocą innej anteny umieszczonej na maszcie badamy poziomy pola elektrycznego wytwarzane przez nie podczas jego normalnej pracy" – wyjaśnił prof. Grzegorz Psuj.

To jedyna taka pracownia i jedyna komora bezodbiciowa w Zachodniopomorskiem. Mieści się w Hali Technologicznej ZUT i jest wynikiem wspólnego projektu interdyscyplinarnej grupy naukowców z dwóch wydziałów: Elektrycznego oraz Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podjął działania w kierunku uzyskania akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji.

Pracownia Badań i Certyfikacji EMC kosztowała 3,7 mln zł. Projekt "Doposażenie Hali Technologicznej w Laboratorium e-Produkcji realizującej koncepcję Przemysłu 4.0", w ramach którego powstała pracownia współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. zachodniopomorskiego 2014–2020 i Ministerstwa Edukacji i Nauki.

PAP, Elżbieta Bielecka

emb/ ekr/

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.03.2022, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii