Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Piąta strona Świata” oznacza dla mnie docieranie w różne miejsca, do ludzi, zagłębianie się w różne historie, ale także korzystanie z nowych technologii, które powodują, że podróżowanie staje się łatwiejsze, że nie martwimy się o wiele rzeczy, które możemy załatwić przez wyjazdem, cieszyć się w trakcie wyjazdu, a po powrocie opublikować zdjęcia czy filmy" - powiedział prowadzący debatę Michał Cessanis z National Geographic Traveler, redaktor portalu podróżniczego Na Walizkach.com.pl.
Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska ds. operacyjnych przyznał, że uwielbia podróże, zwłaszcza motocyklowe i nawet wtedy używa nowoczesnych technologii. A gdy sam wyjechać nie może, wpisuje do przeglądarki hasło „wirtualne podróże” i bez problemu znajduje mnóstwo stron opracowywanych przez podróżników.
Technologie w służbie ŚDM
Piotr Muszyński zwrócił uwagę, że setki tysięcy młodych pielgrzymów z całego świata przygotowuje się na spotkanie z papieżem zupełnie inaczej niż 30 lat temu.
"Dzisiaj priorytetem dla nas wszystkich było zapewnienie technologicznego wsparcia, polegającego na tym, żeby pielgrzymi mieli zasięg, żeby sieć (teleinformatyczna - PAP) miała określoną pojemność dla bardzo wielu ludzi na bardzo ograniczonej przestrzeni, z których każdy będzie chciał skorzystać ze smartfona" - podkreślił Piotr Muszyński.
Zwrócił przy tym uwagę, że kiedyś młodzież wysyłała bliskim pocztówki, a teraz korzysta z aplikacji do błyskawicznego przygotowania i rozsyłania fotografii czy filmów.
Dosadne przeżywanie w jakości HD
Z danych przekazanych PAP przez Orange Polska wynika, że użytkownicy mobilnej sieci OPL przesyłają przez komórki ponad 240 TB danych dziennie. To 2,5 raza więcej niż 20 lat temu w całej światowej sieci. Aby zapewnić łączność pielgrzymom i służbom obsługującym ŚDM (służby porządkowe, techniczne, nadawcy radiowo - telewizyjni, itp.) wybudowano 390 km łączy światłowodowych. Dzięki nim możliwa będzie obsługa imprezy w miejscach uroczystości, w tym emisja sygnału telewizyjnego w jakości HD - SDI. W Brzegach, gdzie papież Franciszek odprawi mszę dla pielgrzymów, powstaje sieć 68 wysp technologicznych z wieżami nagłośnieniowymi i telebimami.
"Nie wyobrażamy sobie, żeby młodym ludziom nie dać możliwości zobaczenia z bliska na ekranie tego, co będzie się działo 800-1000 metrów od nich" -podkreślił wiceprezes Muszyński. Według niego w ten sposób technologia umożliwia "dosadne przeżywanie tego, co kiedyś działo się tylko w świecie wyobraźni".
Jan Mela: najważniejsi są ludzie
Według Jana Meli, podróżnika i ambasadora Światowych Dni Młodzieży w Polsce, wydarzenie to będzie doskonałą okazją do przekazywania na cały świat informacji o bieżących wydarzeniach czy dyskutowania o współczesnych dylematach wiary. Jan Mela przyznał, że czuje się bardziej pielgrzymem niż podróżnikiem, gdyż - jak wyjaśnił - zawsze stara się przekazać innym „dobrą energię, uśmiech, jakieś błogosławieństwo”.
"Bóg mi pokazywał, że warto ludziom ufać. Człowiek zawsze jest blisko Boga, a On zawsze jest blisko ludzi" - powiedział Jan Mela.
Turystyka rodzajem konsumpcji
"Współczesna turystyka to jest niestety rodzaj konsumpcji” - ocenił dr hab. Mirosław Pęczak, kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem, aby czerpać z podróży cenne wartości nie wolno „nastawiać się na kolekcjonowanie wrażeń”. Podkreślał, że znacznie cenniejsze jest „spotykanie i doświadczanie innych ludzi".
Kulturoznawca stwierdził, że Światowe Dni Młodzieży w Polsce "to wydarzenie niezwykłe" oraz że to "bardziej zlot niż pielgrzymka". Przypomniał też, że wprowadził je papież Jan Paweł II, który "też był podróżnikiem" i chciał, aby "ludzie zobaczyli się i porozumieli".
"Jest w tym wartość, gdyż poznanie drugiego człowieka jest wartością" - podkreślił dr Mirosław Pęczak.
Królowie blogosfery, czyli "Busem przez świat"
Świat wirtualnych wypraw otwierają przed internautami m.in. Karol Lewandowski i Aleksandra Ślusarczyk, którzy od 6 lat podróżują po świecie starym, kolorowym busem. Odwiedzili do tej pory ponad 50 państw na 5 kontynentach, wydając średnio 8 USD dziennie.
"Jak wyruszaliśmy w pierwszą podróż, to wydawało nam się, że technologie nie są nam potrzebne" - przyznał podczas debaty "Piąta strona Świata" Karol Lewandowski. Wspominał też, że przed pierwszą podróżą wszyscy jej uczestnicy planowali pojechać nad jezioro i wyrzucić telefony do wody. Nie zrobili tego, bo komórki mogły przydać się po powrocie. Teraz korzystają z nowych technologii, przygotowując podróże, realizując je oraz opisując. Niektóre można śledzić online.
XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26 - 31 lipca br. w Krakowie. Ich tematem są słowa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7).
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.06.2016, 14:45 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Meteorolog: my, ludzie, mamy wpływ na klimat, ale dobrze, że nie możemy wpływać na pogodę PAP
W atmosferze Ziemi gromadzi się energia zdolna zatapiać miasta, zrównywać budynki z ziemią, zrzucać na każdy metr kwadratowy hektolitry wody. Choć kontrolowanie pogody może się wydawać kuszące - dobrze, że ludzie tego nie umieją. Taka władza mogłaby być używana nieodpowiednio - powiedział PAP meteorolog dr Dariusz Baranowski.- 23.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Image
Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu PAP
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.- 22.11.2024, 15:22
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom