Newsletter

Nauka i technologie

Uniwersytet Iuav w Wenecji uruchamia ośrodek Water Lab, oferując trzy nowe kierunki studiów magisterskich dla przyszłych inżynierów i urbanistów

23.06.2025, 15:36aktualizacja: 23.06.2025, 15:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Niebieska gospodarka we Włoszech, której wartość szacuje się na 178 mld EUR, stoi w obliczu zagrożenia ze strony zmian klimatycznych. Uniwersytet Iuav w Wenecji uruchomił międzynarodowy ośrodek badań i innowacji - Venice Water Lab.

WENECJA, Włochy, 23 czerwca 2025 r. /PRNewswire/ -- Zjawiska zmian klimatycznych i wzrostu poziomów morza zachodzą coraz szybciej. Poziom Morza Śródziemnego rośnie szybciej, niż przewidywano, stwarzając zagrożenie dla terenów przybrzeżnych o powierzchni 38,5 tys. km2. Jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie działania zaradcze, wartość szkód wynikających z tych zmian w Europie może do końca tego wieku sięgnąć kwoty 872 mld EUR. Jest to również zagrożenie dla niebieskiej gospodarki Włoch, odpowiadającej za ponad 10% PKB kraju.

Mając świadomość znaczenia wody jako strategicznego zasobu, władze Uniwersytetu Iuav stworzyły Venice Water Lab - ośrodek zajmujący się edukacją i badaniami naukowymi w zakresie ekosystemów wodnych. Wenecja - miasto usytuowane pomiędzy lądem i morzem - to idealne miejsce do prowadzenia badań nad środowiskami wodnymi w ujęciu naukowym, technicznym oraz kulturowym.

Otwarcie Water Lab oznacza, że Uniwersytet Iuav stanie się głównym ośrodkiem wiedzy na temat niebieskiego wzrostu i niebieskiej gospodarki. W centrum zainteresowania Water Lab znajdują się morze i cykl hydrologiczny w systemach, w których formuła zrównoważonego wzrostu wyczerpała się, jak również potencjalne nowe modele przyszłości niebieskiej planety.

„Wenecki Water Lab to miejsce, w którym eksplorujemy zmieniający się świat - powiedział prof. Andrea Rinaldo, laureat tzw. Wodnego Nobla w 2023 r. - Wzrost poziomu morza to realny problem. Potrzebujemy specjalistów o kompetencjach interdyscyplinarnych i interkulturowych, dlatego studia te mają kluczowe znaczenie”.

Inicjatywa to efekt współpracy m.in. Instytutu Badań Marynarki Wojennej w Wenecji (ISMM) oraz Krajowej Rady Badań Naukowych (CNR). Liczba partnerów ma być cały czas powiększana.

„Współpraca międzynarodowa będzie głównym motorem napędowym rozwoju Water Lab - powiedział Benno Albrecht, rektor Uniwersytetu Iuav. - Ośrodek ma zamiar wyznaczać standardy w dziedzinie szkolenia specjalistów odpowiedzialnych za zarządzanie terenami przybrzeżnymi. Działalność Water Lab skupiać się będzie na problemach morza i cyklu hydrologicznego przy założeniu wyczerpania się formuły zrównoważonego wzrostu. Instytucja będzie wzmacniać pozycję Włoch jako lidera w dziedzinie niebieskiej gospodarki”.

Studia prowadzone są w języku angielskim i obejmują programy dualne realizowane we współpracy z zagranicznymi uczelniami.

Water Lab przy Uniwersytecie Iuav: kierunki studiów dla przyszłych inżynierów i urbanistów

Water Lab w Wenecji oferuje trzy kierunki magisterskie:

Urbanistyka i planowanie przestrzenne na potrzeby transformacji

Specjalizacje:

  • Urbanistyka i planowanie przestrzenne
  • Planowanie przestrzenne obszarów morskich

Inżynieria energii odnawialnej dla środowisk przybrzeżnych

Kształcenie inżynierów w zakresie ochrony stref przybrzeżnych i projektowania infrastruktury realizującej Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG) we współpracy z Instytutem Nauk o Morzu (ISMAR-CNR).

Zrównoważony transport i inteligentna mobilność na morzu

Kierunek interdyscyplinarny skupiający się na kwestiach transportu intermodalnego i zrównoważonej mobilności.

Więcej informacji: www.iuav.it

Źródło: Iuav University of Venice

KONTAKT:

Mariarosaria Di Cicco

e-mail: m.dicco@inc-comunicazione.it 

tel. +39 340 230 2008

Flaminia Barbieri

e-mail: f.barbieri@inc-comunicazione.it 

tel. +39 342 542 1913

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.06.2025, 15:36
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ