Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Do 2021 roku ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki). Dodatkowo do 2025 r. co najmniej 55 proc. odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) będzie musiało zostać poddanych recyklingowi, a cel ten w kolejnych latach będzie dalej wzrastał. Ostatnie dane GUS wskazują, że w 2017 r. było to nieco poniżej 27% . Powyższe zmiany nie będą możliwe jeśli producenci nie będą ekoprojektować, a konsumenci nie zmienią swoich nawyków tak, by poprawnie segregować i nie generować niepotrzebnych odpadów.
Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. już po raz 13. rusza z kampanią Dzień Bez Śmiecenia. Kulminacyjnym dniem kampanii, w którą co roku jest zaangażowanych kilkadziesiąt tysięcy osób, gminy, przedsiębiorcy i placówki oświatowe, jest 11 maja - Dzień Bez Śmiecenia.
W tym roku hasłem #ZaczynamOdSiebie zachęcamy konsumentów i producentów, aby tego dnia udostępniali w mediach społecznościowych oraz na swoich stronach internetowych elektroniczną kartkę z regałem sklepowym z 2030 roku. Jesteśmy gotowi na Eco Design.
W przypadku każdego z nas deklaracja ta będzie oznaczać, że chcemy świadomie wybierać produkty w zrównoważonych opakowaniach, nadających się do recyklingu.
Z kolei przedsiębiorcy będą w ten sposób manifestować, że chcą zmieniać opakowania swoich produktów, tak by były bardziej ekologicznie zrównoważone. Wiąże się to z eliminowaniem nadmiaru opakowań produktów, tworzeniem opakowań łatwych w recyklingu i używaniem materiałów z recyklingu do ich produkcji. Tylko nasza współpraca i wzajemne budowanie świadomości może mieć pozytywny wymiar ekologiczny.
Przez miesiąc trwania kampanii na Facebooku Dzień Bez Śmiecenia będziemy publikować liczne grafiki. Zwrócimy uwagę na to, czego lepiej unikać, a co warto wykorzystać - jeśli chcemy podejmować świadome decyzje. Przypomnimy również zasady segregowania i pokażemy, jak planowanie pomaga w ograniczeniu ilości wytwarzanych odpadów oraz ich ponownym wykorzystaniu.
Zapraszamy do polubienia strony i dzielenia się treściami na prywatnych profilach.
https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/
Zachęcamy również do własnych inicjatyw ekologicznych - w firmie, szkolnej klasie czy nawet u siebie w domu. Mogą w tym pomóc materiały dostępne do pobrania na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl w zakładce Edukacja - Materiały do pobrania.
Włącz się do akcji i wspólnie z nami Zacznij Od Siebie!
#ZaczynamOdSiebie
Koordynator projektu:
Monika Wyciechowska
Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
tel. 22 550 09 78
e-mail: m.wyciechowska@rekopol.pl
Dzień bez Śmiecenia to kampania prowadzona od 2007 roku przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. Współorganizatorami akcji są Akcjonariusze firmy.
Celem kampanii jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska.
Czas trwania kampanii: 11 maja (Dzień Bez Śmiecenia) - 5 czerwca (Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska).
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.05.2019, 13:00 |
Źródło informacji | Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Meteorolog: my, ludzie, mamy wpływ na klimat, ale dobrze, że nie możemy wpływać na pogodę PAP
W atmosferze Ziemi gromadzi się energia zdolna zatapiać miasta, zrównywać budynki z ziemią, zrzucać na każdy metr kwadratowy hektolitry wody. Choć kontrolowanie pogody może się wydawać kuszące - dobrze, że ludzie tego nie umieją. Taka władza mogłaby być używana nieodpowiednio - powiedział PAP meteorolog dr Dariusz Baranowski.- 23.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Image
Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu PAP
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.- 22.11.2024, 15:22
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom