Newsletter

Nauka i technologie

W poszukiwaniu „Znaków harmonii” ze światem, Bogiem i innymi. Konferencja „Creatio Continua” już 1-2 grudnia w Krakowie

01.12.2023, 09:35aktualizacja: 01.12.2023, 09:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Już szósty raz Kraków będzie miejscem międzynarodowej debaty na temat roli wiernych w tworzeniu harmonii w ekologii, ekonomii, (geo)polityce i duchowości. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Teologii i Filozofii Uniwersytetu w Nottingham oraz Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zapraszają do udziału w ekologiczno-religijnej konferencji „Creatio Continua VI: znaki harmonii”.

„Kryzys ekologiczny, wojna, rozpad wspólnego świata - wierzący muszą mieć na to przekonujące odpowiedzi. Takich odpowiedzi szukamy wspólnie, co roku spotykając w Krakowie podczas konferencji >>Creatio continua<< najciekawszych europejskich intelektualistów i praktyków: ekonomistów, analityków geopolityki, teologów” - mówi dr Mateusz Piotrowski, doradca programowy Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska i współorganizator konferencji. - „Gromadzimy ludzi z różnych ideowych światów, pokazując, że ojczysta przyroda, solidarność społeczna, godna praca to sprawy, których warto bronić” - dodaje Piotrowski.

Czy możemy żyć w harmonii z Bogiem, światem i innymi w dobie wojny, kryzysu klimatycznego i kosztownej transformacji energetycznej? Na to pytanie będą poszukiwać odpowiedzi w panelu otwarcia Paweł Rojek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Philip Goodchild z Uniwersytetu w Nottingham i Esmé Partidge z Uniwersytetu w Cambridge, Adam Morton z Uniwersytetu w Nottingham i Anna Wajda z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

„Łatwo zobaczyć w tym, co dzieje się dookoła nas, znaki apokalipsy. Podczas tej edycji chcemy zrobić coś trudniejszego: poszukać znaków harmonii. To znaczy: działających rozwiązań, które pozwalają żyć w większej harmonii, pokoju z Bogiem, światem, który stworzył i z innymi ludźmi” - mówi dr Mateusz Piotrowski, współorganizator konferencji.

W dobie panowania emocji i podziałów uczestnicy konferencji będą pytać o szanse przywrócenia solidarności w polityce. Na ten temat będą rozmawiać lord Maurice Glasman członek Izby Lordów i twórca brytyjskiego „konserwatywnego socjalizmu” Blue Labour, Ariadna Lewańska z Sorbony, Czesław Bielecki architekt i publicysta, inicjator Projektu Konsens i Jan Śpiewak działacz społeczny.

W debatach na temat geopolityki, wspólnoty, pracy i roli teologii we współczesnym świecie głos zabiorą m.in. także Luigino Bruni, dyrektor papieskiego programu Ekonomia Franciszka, Hanna Suchocka, pierwsza kobieta na stanowisku premiera w Polsce, siostra Helen Alford, przewodnicząca Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, Agata Bielik-Robson, polska filozofka, Bartłomiej Radziejewski, założyciel geopolitycznego think zine’u Nowa Konfederacja i John Milbank, najwybitniejszy współczesny anglikański teolog, twórca “radykalnej ortodoksji".

„Creatio Continua” to już drugie w tym tygodniu wydarzenie gromadzące wokół idei „zielonego konserwatyzmu” międzynarodowe grono eksperckie. 28 i 29 listopada w Warszawie podczas Międzynarodowej konferencji „Energy security in central and eastern Europe. Wspólnie dla bezpieczeństwa i klimatu” spotkali się kluczowi konserwatywni politycy i eksperci państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej i państw partnerskich, aby przedyskutować naszą wspólną energetyczną przyszłość.

Międzynarodowa konferencja „Creatio continua VI: Znaki harmonii” odbędzie się w dniach 1-2 grudnia br. w godz. 9:30-17:00 w Krakowie, w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej przy ul. Podzamcze 8.

Wstęp wolny. Rejestracja na stronie.

Źródło informacji: Bridge

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.12.2023, 09:35
Źródło informacji Bridge
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ