Newsletter

Nauka i technologie

W Warszawie otwarto halę Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych

15.03.2023, 07:30aktualizacja: 15.03.2023, 10:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Rząd konsekwentnie realizuje program edukacyjno-technologiczny „Laboratoria Przyszłości”. Na nowoczesny sprzęt przeznaczony dla polskich szkół wydano już ponad 1,2 mld złotych. Kolejnym etapem programu jest otwarcie warszawskiego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.

„Laboratoria Przyszłości” wraz z Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych to projekt realizowany w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego, prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami z innych resortów oraz agencji i fundacji.

„Wszystko to, co w nowych technologiach, ale także w kulturze, ma być tutaj łączone. Chcemy synergicznie wykorzystywać potencjały poszczególnych sektorów kultury i edukacji” – powiedział wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński podczas uroczystej inauguracji CRPK.

Według niego to przykład działalności państwa polegającej na wspieraniu pomysłów kreatywnych, czyli coś, co jest w tej chwili szalenie oczekiwane.

„Technologia tak szybko powoduje zmiany społeczne i kulturowe, że cieszę się bardzo, iż powstało miejsce wymiany doświadczeń, dialogu, kontaktów ludzi z różnych generacji” – dodał szef resortu kultury.

W ramach programu „Laboratoria przyszłości” szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt za ponad miliard złotych. Jak podkreślili inicjatorzy projektu „obiekt premium, czyli nowa warszawska Hala Laboratoria Przyszłości CRPK” daje możliwość rozwoju kompetencji przyszłości wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych, kadry pedagogicznej i akademickiej.

Wicepremier Gliński przypomniał, że CRPK jest „instytucją kultury, która została powołana osiem miesięcy temu” przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz pełnomocnikiem prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, pełnomocnikiem ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej.

„Dziś realizuje szereg nowatorskich projektów z obszaru przemysłów kreatywnych” – dodał Gliński.

Z kolei szef MEiN, Przemysław Czarnek podkreślił, że rząd konsekwentnie realizuje projekt unowocześnienia polskich szkół.

„Dzięki niemu szkoła przyszłości jest już dziś. W każdej szkole podstawowej w Polsce, i tej najmniejszej w najmniejszej wiosce i tej największej w największym mieście, jest już Laboratorium Przyszłości, tzn. nowoczesna pracownia techniczna, informatyczna z najnowocześniejszym sprzętem. Takich laboratoriów nie ma w wielu krajach Europy Zachodniej” - oświadczył minister Czarnek.

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych jest wyjątkowym obiektem.

„Wpisujemy to miejsce na mapę punktów edukacyjnych, z których można korzystać w ramach innego, bardzo dużego projektu prowadzonego przez MEiN, programu >>Poznaj Polskę<< - przekazał szef resortu edukacji. 

Jak wskazała Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, „ostatnie lata to miliardowe inwestycje nie tylko w nowoczesną edukację, ale także w kulturę”.

„Inwestujemy w kultywowanie naszego dziedzictwa narodowego, które zostało zrealizowane pod egidą wicepremiera Piotra Glińskiego” – powiedziała pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej.

Według niej Centrum to najtrwalszy z pomników, jaki możemy postawić zarówno nowoczesnym technologiom, nowoczesności, przyszłości, ale także tradycji i kulturze. 

Na edukacyjny charakter – zwłaszcza w wychowaniu patriotycznym programu „Laboratoria Przyszłości” oraz Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych – zwrócił uwagę Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Oferta edukacyjna, którą proponuje jest bardzo oczekiwana, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach. Na przykład szkoły rolnicze, których jest w naszym kraju ok. 60, dzięki nowoczesnym technologiom mogą tam podnosić swój poziom. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o wychowanie patriotyczne” – powiedział min. Giżyński. 

Warszawska hala CRPK zaprasza chętnych, którzy będą mieli możliwość wzięcia udziału w różnorakich warsztatach, np. związanych z zaawansowanym drukiem 3D, fotografią, wideo, podcastami, a także zajęciami ze zróżnicowanych form kreatywnej ekspresji – od teatru po warsztaty wokalne.

„Obecnie w Hali jest 10 stref. Od przyszłego tygodnia rozpoczynamy pierwsze warsztaty, audiowizualne, tak, by w następnych rozpocząć kolejne projekty związane z podcastami, z amatorskim teatrem oraz wykorzystaniem druku 3D” – zapowiedział Mikołaj Turowski, dyrektor CRPK.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.03.2023, 07:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ