Newsletter

Nauka i technologie

Wiedeń w walce o czystość miasta

05.02.2018, 12:21aktualizacja: 05.02.2018, 12:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

WasteWatcher (c) Felicitas Matern fot.1
WasteWatcher (c) Felicitas Matern fot.1
Austriacka stolica, Wiedeń, od lat zmaga się z problemem zaśmiecania. Podjęte przez miasto środki są jednak na tyle skuteczne, że jest dziś jednym z najczystszych w świecie.

Wiedeń pod kątem czystości przestrzeni publicznej jest dziś uznawany za wzór godny naśladowania i to zarówno na arenie lokalnej, jak i międzynarodowej.

Do utrzymania czystości w mieście powołano już 10 lat temu tzw. waste watchers, czyli specjalny personel, którego zadaniem jest dopilnowanie czystości, ewentualnie ukaranie osób, które zaśmiecają miasto.

Waste watchers można spotkać na wiedeńskich ulicach i w parkach, najczęściej w dwuosobowych patrolach, w ubraniu cywilnym. Od 2008 r. przeprowadzili 64.000 czynności urzędowych. W samym roku 2017 przyznali 7.400 kar i odnotowali 880 skarg na osoby zaśmiecające. "Większość wiedeńczyków przestrzega zasad czystości, a nieliczne +czarne owce+ są karane. Celem ofensywy czystości miasta nie są maksymalne kary, ale maksymalna czystość w metropoliię" - mówi Ulli Sima, członkini rady miasta odpowiedzialna za ochronę środowiska.

Mandat za zaśmiecanie kosztuje 50 EUR, a pozyskane w ten sposób pieniądze są przeznaczane na dalsze działania miasta w celu utrzymania czystości.

Problemem numer jeden przez lata były w Wiedniu odchody psów. W międzyczasie ich właściciele korzystają z 3.500 automatów z bezpłatnymi woreczkami na zwierzęce odchody i mnóstwa specjalnych koszy. W okresie od 2007 do 2017 r. o ponad 60 % spadła ilość porzucanego na terenach zielonych sprzętu chłodzącego. Wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne można oddać gratis zarówno w sklepach AGD jak i w wiedeńskim MPO. O 17 % spadł udział nielegalnie pozostawianych wózków na zakupy, a ilość wyrzucanych na ziemię niedopałków papierosów zmalała o 123 mln.

Wprowadzenie 10 lat temu w Wiedniu waste watchers i nadanie urzędnikom możliwości karania było jednym z trzech filarów projektu "Czyste miasto". Cały projekt bazuje na rozbudowie usług oraz kampaniach informacyjnych w zakresie utrzymania czystości w mieście.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.02.2018, 12:21
Źródło informacji Eurocomm-PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ