Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Holte, Dania, 20 stycznia 2016 r./PRNewswire/ - Przestarzałe pestycydy i inne silnie toksyczne substancje chemiczne wyrzucane na tereny dużych inwestycji zagrażają zdrowiu ludzi i środowisku na terenie Wspólnoty Europejskiej.
Podczas XIII edycji forum na temat heksachlorocykloheksanów i pestycydów (International HCH & Pesticides Forum) zaprezentowano skalę niedopuszczalnych zagrożeń dla zdrowia i ludności, jakie stwarzają tereny dużych inwestycji, posługując się przykładami ze Słowacji i Rumunii na wschodnich granicach Wspólnoty Europejskiej (zob. http://www.contaminatedfuture.org).
Tego typu tereny dużych inwestycji wciąż są obecne w krajach członkowskich UE, takich jak Francja, Niemcy, Polska czy Hiszpania. Ze względu na ogromne rozmiary tych terenów w większości przypadków nie podjęto praktycznie żadnych działań ochronnych, a jeśli już, to tylko proste działania ograniczające zanieczyszczenie. Mamy zatem do czynienia z coraz większym zagrożeniem.
Międzynarodowe Stowarzyszenie ds. Heksachlorocykloheksanów i Pestycydów IHPA skierowało pilny apel do rządów państw UE, Komisji Europejskiej i Funduszu na rzecz Globalnego Środowiska, a także mechanizmu finansowego Konwencji Sztokholmskiej oraz wszelkich rządów, które ratyfikowały Konwencję Sztokholmską i zobowiązały się do spełnienia jej postanowień: opracowania krajowych planów realizacji, dążenia do współpracy, inwestowania w obiekty unieszkodliwiające niebezpieczne substancje chemiczne oraz krajów rozwijających się, aby udzielały wsparcia krajom rozwijającym się i znajdującym się w fazie przejściowej.
Powody, dla których zorganizowaliśmy HCH Forum 2015 w hiszpańskiej Saragossie:
Dla Hiszpanii przypadek Inquinosy w Aragonii, ogromnej fabryki pestycydów (na której terenie skala problemu trwałych zanieczyszczeń organicznych jest większa niż na terenie całego regionu Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Środkowej - EECCA), wiąże się z gigantycznymi konsekwencjami, z którymi rząd Aragonii nie będzie w stanie sobie samodzielnie poradzić, dlatego potrzebna jest pilna reakcja rządu Hiszpanii i Komisji Europejskiej;
W latach 1974 - 1992 obiekt Inquinosa wyprodukował 140 tys. ton toksycznych odpadów heksachlorocykloheksanów i pestycydów, które zostały zakopane na kilku niekontrolowanych wysypiskach w Sabinanigo (zobacz zwiastun i film Discovering Lindane - The Legacy of HCH production - Odkrywając Lindan - spuścizna produkcji heksachlorocykloheksanów i pestycydów);
Zakład Inquinosa produkował Lindan, pestycyd, na który od 2000 r. jest zakazany w UE, a od 2009 r., po Konferencji Stron Konwencji Sztokholmskiej, również na całym świecie. Obecnie skażenie tą substancją ma wpływ na życie ponad 40 tys. osób w samym tylko dorzeczu Gallego. Gallego jest dorzeczem Ebro, rzeki przepływającej przez Saragoss, w której mieszka ponad 650 tys. osób. Już kilkukrotnie w ciągu 2014 r. ludność mieszkająca na granicy Rio Gallego była ostrzegana o zbyt wysokim stężeniu Lindanu w miejscowej wodzie pitnej - i to 20 lat po zamknięciu Inquinosy.
(Zdjęcie: http://photos.prnewswire.com/prnh/20160120/324065LOGO)
Źródło: IHPA
KONTAKT:
John Vijgen
dyrektor IHPA
tel. +45 45 410321
skype: johnvijgen
e-mail: john.vijgen@ihpa.info
-
Bram de Borst
przewodniczący zarządu IHPA
tel. +31 653402496
skype: bram542
e-mail: bram.deborst@gmail.com
Strona internetowa: http://www.hchforum.com/conclusions.php (Można z niej pobrać główne wnioski z XIII edycji forum na temat heksachlorocykloheksanów i pestycydów)
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.01.2016, 10:18 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |