Newsletter

Nauka i technologie

Wręczono Klony BOŚ - za działania proekologiczne i prospołeczne

24.11.2017, 15:10aktualizacja: 24.11.2017, 15:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Częstochowska Oczyszczalnia Ścieków „Warta”, Gmina Mircze z woj. lubelskiego, gdańska Fundacja Hospicyjna, a także producent ceramiki „Paradyż” - to niektórzy z grona laureatów „Klonów 2017” - nagród Banku Ochrony Środowiska i Fundacji BOŚ - za działania sprzyjające ekologii i społecznościom lokalnym. Wyróżniono m.in. wysiłki na rzecz zmniejszenia emisji CO2 do środowiska, ograniczenia ilości nielegalnych odpadów i ścieków w środowisku wodnym, a także pracę na rzecz integrowania ludzi w trudnych momentach.

W czwartek w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której przedstawiciele nagrodzonych podmiotów odebrali statuetki przedstawiające symbol liścia klonu.

„Cieszy nas, że ekologia zrobiła się modna. Ale ekologia to nie tylko dbanie o środowisko; to również oszczędności i wzrost efektywności” - powiedziała PAP wiceprezes Banku Ochrony Środowiska, Anna Milewska. Jej zdaniem, ekologia stymuluje myślenie innowacyjne. „Natura jest olbrzymią inspiracją dla rozwiązań proekologicznych; symbioza pomiędzy nauką, ekologią i biznesem jest dziś coraz bardziej powszechna i będzie stanowiła coraz większą siłę napędową gospodarki” - oceniła.

Wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: „Znaczący efekt ekologiczny”, „Innowacja ekologiczna” oraz „Firma ekologicznie i społecznie zaangażowana”.

Według jurorów z BOŚ, Gmina Mircze uzyskała znaczący efekt ekologiczny, modernizując Zakład Zagospodarowania Odpadami w miejscowości Łasków. Dzięki tej inwestycji zmniejszyła się ilość nielegalnych odpadów oraz zwiększył recykling niektórych surowców (szkło, metale, tworzywa sztuczne). Również za efekt ekologiczny wyróżniono firmę PCC Rokita, która otrzymała statuetkę z liściem klonu za inwestycję polegającą na zastąpieniu hybrydowej, tj. częściowo rtęciowej i membranowej technologii wytwarzania chloru, energooszczędną i bezrtęciową technologią membranową. W wyniku tego przedsięwzięcia ograniczona została m.in. emisja dwutlenku węgla (odpowiada ona ilości CO2 asymilowanej przez 50 tys. ponad 100-letnich drzew).

Obecny na Gali Andrzej Gmur z PCC Rokita, podkreślił, że „Klon 2017” daje „poczucie satysfakcji i stymuluje do dalszych działań na rzecz środowiska naturalnego”.

W kategorii „Innowacja ekologiczna” laureatami „Klonów 2017” zostali: Oczyszczalnia Ścieków WARTA - za modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków, która istotnie przyczyniła się do poprawy środowiska naturalnego; firma Laude Smart Intermodal - za wdrożenie rewolucyjnego rozwiązania pozwalającego na przewóz w tym samym kontenerze materiałów sypkich i paletyzowanych, ograniczając uciążliwość takiego transportu dla środowiska, a także firma Zdrojowa Invest ze Świnoujścia, która zrealizowała inwestycję Baltic Park Molo - ekologiczny kompleks hotelowy, gdzie zastosowano m.in. windy z odzyskiem energii elektrycznej i gdzie przewidziano stanowisko do ładowania samochodów elektrycznych.

Nagrody w kategorii „Firma ekologicznie i społecznie zaangażowana”, przyznawane przez Fundację BOŚ, trafiły do Fundacji Hospicyjnej z Gdańska promującej idee hospicyjne w społeczeństwie i wspierającej ponad 100 hospicjów w całej Polsce oraz do firmy Paradyż za dbałość o środowisko naturalne i ciągłe inwestycje w technologie, które ograniczają szkodliwość produkcji na środowisko. Docenione zostały też działania na rzecz wspierania rozwoju pracowników tej firmy.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Dariusz Grylak, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska, nagrody trafiły do tych firm i instytucji, które w sposób szczególny wyróżniły się charakterem prowadzonej działalności, skutecznością w biznesie, efektywnym wdrażaniem ważnych dla lokalnych społeczności przedsięwzięć.

Bank Ochrony Środowiska nagradzał statuetkami Klonów - symbolu, który jest również elementem logo tej instytucji - podmioty, realizujące swoje cele biznesowe w harmonii ze środowiskiem naturalnym i w taki sposób, by pozytywnie wpływać na lokalną społeczność. Chodzi o odpowiedzialne społecznie działania, w efekcie których poprawia się jakość życia mieszkańców regionów. Zwycięzcy zostali wyłonieni spośród ponad 50 firm i instytucji wyróżnionych podczas jedenastu regionalnych gal, które odbyły się w I połowie tego roku.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 24.11.2017, 15:10
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii