Newsletter

Nauka i technologie

Założyciel CATL apeluje o intensywną współpracę w celu rozwiązania problemu zmian klimatycznych

27.03.2024, 08:34aktualizacja: 27.03.2024, 08:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL)
PR Newswire/Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL)
Największy na świecie producent akumulatorów do pojazdów elektrycznych upowszechnia technologie mające przyspieszyć transformację ekologiczną.

HONGKONG, 26 marca 2024 r. /PRNewswire/ -- Firma CATL, międzynarodowy lider w dziedzinie nowoczesnych technologii energetycznych, zaapelowała dziś o większą otwartość na innowacje między przedsiębiorstwami i krajami w celu sprostania wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu. Przemawiając na konferencji One Earth Summit w Hongkongu, dr Robin Zeng, prezes i dyrektor generalny CATL, poinformował, że jest ona gotowa podzielić się swoją technologią i praktykami z zakresu zerowej emisji dwutlenku węgla z każdym, kto jest zdecydowany przyspieszyć przejście na ekologiczną energię, transport elektryczny i gospodarkę o obiegu zamkniętym – w tym z podmiotami konkurencyjnymi.

„Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy współpracować, jeżeli chcemy rozwiązać największe problemy ludzkości, jakimi są zmiany klimatyczne” – powiedział dr Zeng.

Nieprzerwany postęp technologiczny jest kluczem do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, powiedział dr Zeng. Wskazał on na inwestycje, jakie spółka CATL poczyniła w badania i rozwój, aby utrzymać czołową pozycję na świecie w dziedzinie technologii akumulatorowych. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie ponad 20 tys. pracowników działów badawczo-rozwojowych na całym świecie, a w 2023 r. wydało 2,59 mld USD na badania i rozwój. Prawie 30 tys. wydanych i oczekujących patentów na całym świecie obejmuje szereg przełomowych technologii, w tym pierwszy na świecie superszybko ładujący się akumulator LFP 4C, zapewniający zasięg 400 km po zaledwie 10-minutowym ładowaniu, oraz akumulator Qilin, który może zapewnić zasięg 1000 km na jednym ładowaniu.

Dr Zeng zwrócił uwagę na znaczące kroki podjęte przez CATL w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Cztery zakłady produkcyjne firmy są już zeroemisyjne, a wszystkie trzy wyróżnione przez Światowe Forum Ekonomiczne obiekty w branży akumulatorowej to również zakłady CATL. Spółka zobowiązała się również do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w swojej podstawowej działalności do 2025 r. oraz do zapewnienia, że jej łańcuch dostaw będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2035 r.

Jednocześnie firma poczyniła znaczne postępy w zakresie recyklingu. W 2023 r. poddała odzyskowi ponad 100 tys. ton zużytych baterii. Dzięki 90% wydajności regeneracji była w stanie odzyskać 13 tys. ton węglanu litu, znacznie zmniejszając zapotrzebowanie na wydobycie i przyspieszając swój wkład w gospodarkę o obiegu zamkniętym.

„Uważam nasze wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju za pojedyncze drzewo, a naszą ambicją jest stworzenie lasu” – powiedział dr Zeng. „Jesteśmy gotowi współpracować z przedsiębiorstwami, rządami, inwestorami i wszystkimi zainteresowanymi przyspieszeniem działań na rzecz klimatu. Wspólnie pragniemy rozszerzyć praktykę zerowej emisji dwutlenku węgla z zakładów produkcyjnych na społeczności, miasta i nie tylko”.

W swoim przemówieniu dr Zeng przedstawił trzy kluczowe korzyści płynące z wprowadzenia otwartych innowacji:

1. Pomosty technologiczne: CATL udostępnia swoją technologię akumulatorową poprzez model LRS (licencjonowanie, tantiemy, usługi) i wspiera partnerów OEM w budowie i eksploatacji fabryk akumulatorów. To z kolei pomaga im przyspieszyć ich działalność, umożliwiając szybką transformację w kierunku ekologicznej energii.

2. Realizacja nowych zeroemisyjnych strategii: CATL opracowuje nowatorskie sposoby wykorzystania technologii akumulatorowej w celu promowania zrównoważonego rozwoju. Przykładowo, wraz ze współpracującymi partnerami prowadzi działania mające na celu budowę elektrycznych, bezzałogowych kopalni oraz wymianę akumulatorów zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych.

3. Stworzenie zrównoważonych ekosystemów: W niedalekiej przyszłości pojazdy elektryczne mogą stać się rozproszonymi magazynami energii, wspomagającymi dostarczanie i regulowanie gigawatów mocy do sieci. Właściciele pojazdów elektrycznych mogliby nawet czerpać korzyści finansowe, sprzedając energię do sieci w godzinach szczytu.

„Widzieliśmy, jak poszczególne kraje i przedsiębiorstwa wycofują się ze swoich zobowiązań dotyczących zerowej emisji netto w czasie, gdy potrzebujemy ich przyspieszenia” – kontynuował dr Zeng. „Aby sprostać najtrudniejszym wyzwaniom, musimy zjednoczyć się jak nigdy dotąd. Wierzę, że otwarte innowacje są kluczem do pobudzenia transformacji w kierunku czystej energetyki”.

Zdjęcia - https://mma.prnewswire.com/media/2370960/Dr_Robin_Zeng.jpg

Źródło: Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL)

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.03.2024, 08:34
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii