Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Rosja i Węgry podpisały umowę o udzieleniu kredytu na dokończenie budowy elektrowni atomowej Paks – poinformował wiceminister finansów Siergiej Storczak.
Jak informowano, na początku marca rząd Federacji Rosyjskiej zaakceptował przyznanie Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro na budowę i uruchomienie piątego i szóstego bloku energetycznego elektrowni atomowej Paks. Wówczas polecono ministerstwu finansów, aby wraz z MSZ, ministerstwem rozwoju gospodarczego, Rosatomem i Bankiem Handlu Zagranicznego zostały przeprowadzone rozmowy ze stroną węgierską i po osiągnięciu porozumienia podpisać w imieniu rządu rosyjskiego umowę o udzieleniu kredytu. Kredyt jest udzielany na okres 21 lat.
Węgry rozpoczną spłatę sumy kredytu po oddaniu do eksploatacji (od pierwszej daty tego wydarzenia – 15 marca lub 15 września), ale nie później niż w marcu 2026 roku. Oprocentowanie kredytu od 2014 r. do chwili uruchomienia bloków (ale nie później niż w 2026 r.) wyniesie 3,39%, w ciągu pierwszych siedmiu lat spłaty – 4,5%, w drugim siedmioletnim okresie – 4,8%, a w trzecim – 4,95%.
Obecnie w elektrowni atomowej Paks, zbudowanej według projektu radzieckiego, działają cztery bloki energetyczne o łącznej mocy rzędu 2 tys. MWe, z reaktorami typu WWER. Parlament Węgier w 2009 r. zatwierdził budowę dwóch nowych bloków energetycznych w elektrowni atomowej.
Przypomnijmy, że w styczniu br. państwa podpisały umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej, która przewiduje, że rosyjska państwowa korporacja atomowa Rosatom zbuduje na Węgrzech dwa bloki energetyczne o mocy 1000-1200 MWe, a także będzie dostarczać paliwo i zapewni obsługę serwisową nowych bloków.
Dmitrij Kumanowski
Naczelnik wydziału analitycznego „Kompania Inwestycyjna LMS”:
Umowa o udzieleniu Węgrom kredytu na budowę nowych bloków elektrowni atomowej Paks została podpisana zgodnie z wcześniej osiągniętymi porozumieniami o budowie elektrowni z zastosowaniem rosyjskich technologii atomowych. Rosatom udostępni nie tylko technologie i wykonawców do realizacji przedsięwzięcia, zapewni także finansowanie projektowe.
A zatem pomimo ogłoszonych przeciwko Rosji sankcji ze strony USA i państw europejskich projekty Rosatomu nadal są realizowane, w tym także na nowych rynkach, ponieważ rosyjscy eksperci atomowi oferują swym zleceniodawcom jakościowe i nowoczesne rozwiązania problemów energetycznych, najefektywniejsze z punktu widzenia gospodarki. Zwycięstwo struktur Rosatomu w takiej sytuacji tłumaczy nie polityka, a wysoka konkurencyjność. Nie przypadkowo w ubiegłym tygodniu podpisano umowę za nabyciu 34% akcji Fennovoima, a dzisiaj umowę o przyznaniu Węgrom kredytu dla elektrowni atomowej.
Źródło: PR-IR
kom zdz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.04.2014, 13:56 |
Źródło informacji | PR-IR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |