Newsletter

Eksperci białoruscy o VI Forum Międzynarodowym "ATOMEXPO - Białoruś" (zlecone)

09.04.2014, 11:23aktualizacja: 09.04.2014, 11:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

1 kwietnia w Mińsku rozpoczęło się VI Forum Międzynarodowe "ATOMEXPO - Białoruś", zorganizowane z inicjatywy Ministerstwa Energetyki Białorusi przy wsparciu Państwowej Korporacji Rosatom. Forum, będące jednym z głównych wydarzeń energetyki jądrowej Białorusi, rokrocznie staje się platformą dla omówienia najostrzejszych spraw sektora i łączy w dyskusjach ekspertów międzynarodowych.

Oficjalny program 2 kwietnia rozpoczął się od konferencji naukowo-praktycznej "Perspektywy rozwoju energetyki atomowej w Republice Białoruś". W jej ramach zabrali głos wiceminister energetyki Białorusi, dyrektor departamentu energetyki jądrowej w ministerstwie energetyki Białorusi, pierwszy zastępca naczelnika departamentu bezpieczeństwa jądrowego i promieniotwórczego w ministerstwie ds. sytuacji nadzwyczajnych Białorusi. W porządku obrad znalazły się sprawy budowy elektrowni atomowej na Białorusi, perspektywy rozwoju systemu energetycznego kraju, rola nauki w energetyce jądrowej oraz problem zapewnienia i regulowania bezpieczeństwa.

Na zakończenie drugiego dnia Forum wicedyrektor RUP "Belnipinenergoprom" Aleksandr Apackin i zastępca inżyniera naczelnego ds. eksploatacji Siergiej Gałanczuk wypowiedzieli się na temat Białoruskiej elektrowni atomowej i perspektyw rozwoju energetyki jądrowej na Białorusi.

Co stoi za Białoruską elektrownią atomową? –

Budowa elektrowni atomowej i zaspokojenie krajowego zapotrzebowania na energię.

To nie motywy polityczne, ale oczywista ekonomiczna potrzeba określa konieczność budowy elektrowni atomowej na Białorusi. Aktualny import w skali kraju sięga 8 miliardów KWh i to, jak powiedział wicedyrektor "Belnipinenergoprom", w kontekście powstałego deficytu w regionie, może zaszkodzić nie tylko bezpieczeństwu energetycznemu republiki, lecz także nie pozostanie bez znaczenia dla planów rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. W kontekście wzrostu zużycia energii elektrycznej to właśnie projekt Białoruskiej elektrowni atomowej pozwoli adekwatnie i realistycznie utrzymać stabilizację systemu zapatrzenia kraju w energię elektryczną oraz stworzyć efektywne rezerwy. A jeżeli chodzi o aspekt międzynarodowy, to realizacja projektu pozwoli na nawiązanie przy zdrowych stosunkach konkurencyjnych trwałych kontaktów z państwami sąsiednimi i zorganizowanie jakościowej wymiany.

Rzeka Wilia: "Temperatura w granicach normy".

W ostatnim czasie Białoruś często napotyka na zaniepokojenie strony litewskiej w związku z projektem Białoruskiej elektrowni atomowej. Kolejną przeszkodą stał się reżym temperaturowy rzeki Wilia i rzekome zagrożenie jej wzrostu. Według słów zastępcy naczelnego inżyniera ds. eksploatacji Siergieja Gałanczuka, ekosystem rzeki jest całkowicie bezpieczny: woda rzeczna jest wykorzystywana nie do celów chłodzenia urządzeń elektrowni atomowej, lecz dla zasilenia zamkniętego systemu cyrkulacyjnego służącego do chłodzenia kondensatora turbiny. Chłodzenie nośnika ciepła tego systemu następuje stopniowo. W rozwiązaniach projektowych Białoruskiej elektrowni atomowej wyklucza się cieplne oddziaływanie na wody rzeki Wilia.

Litwa - Białoruś: "Konieczność bezpośredniego dialogu".

Rozmowy pomiędzy stronami obecnie napotykają na trudności. "Odnosimy wrażenie, że nasze odpowiedzi, i te krótkie, i te długie, i szczegółowe, nie docierają do obywateli Litwy. W procesie omawiania oddziaływania na środowisko odpowiedzieliśmy na kilkaset pytań, w formie pisemnej na 181. Były wśród nich pytania dotyczące oddziaływania promieniotwórczego, chemicznego, na powietrze i wodę, z uwzględnieniem norm i wielu innych aspektów. Dotyczyły one nie tylko oddziaływania na środowisko, ale także projektu jako takiego i my na wszystkie pytania otwarcie odpowiadaliśmy - powiedział Aleksandr Apackij.

Znamienne, że Białoruś otwarcie udziela odpowiedzi na pytania Litwy: W ramach bieżącej Konwencji o bezpieczeństwu jądrowym, odbywającej się w siedzibie MAEA w Wiedniu od 24 marca do 4 kwietnia, Białoruś w pełnym zakresie odpowiedziała na pytania Litwy i innych uczestników.

A wracając do źródeł tego sporu, ekspert przypomniał, że przestrzeganie Konwencji Espo zakłada konstruktywne współdziałanie, które może być osiągnięte wysiłkami obydwu stron. Uchwała Komitetu kierowana jest do dwóch państw. W przypadku Litwy - jest to wspólnie z Białorusią odbycie konsultacji mających na celu uregulowanie wszystkich rozbieżności. Jak powiedział wicedyrektor "Belnipinenergoprom", stanowisko Litwy jest kategoryczne: nasze siedmiokrotne zaproszenie na konsultacje po dowolnej stronie nie zostało przyjęte przez Litwę. Białoruś, która w tej sytuacji poczyniła maksimum wysiłków, by udowodnić swoją transparentność i szczerość, jest przekonana: Litwa winna otworzyć się na dialog. "Sekretariat Espo ma zalecenia i żądania dla strony litewskiej. Jakie? Na przykład, kontynuowanie dialogu z Białorusią i przeprowadzenie konsultacji, a nie publicznych przesłuchań, lecz właśnie konsultacji. Pomiędzy profesjonalistami nie ma problemów" - A. Apackij.

Źródło: PR-IR

kom zdz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.04.2014, 11:23
Źródło informacji PR-IR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii