Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to ono było i pozostaje na bardzo wysokim poziomie, a my po Fukushimie traktujemy tę kwestię jeszcze poważniej. A w energetyce jądrowej, w odróżnieniu od innych sektorów przemysłu, kultura bezpieczeństwa jest bardzo wysoka" - powiedział Aleszyn dziennikarzom.
Według jego słów, awaria w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima zmusiła do wyciągnięcia wniosków dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa zarówno przez Rostechnadzor, jak i Rosatom, co potwierdziła misja MAEA.
"Nie planujemy żadnych dodatkowych kontroli obiektów jądrowych. Nie mamy do tego żadnych podstaw. Działamy w ustalonym trybie, raz do roku sprawdzamy obiekt, codziennie monitorujemy sytuację we wszystkich elektrowniach"
Jak wiadomo, w 2013 roku nie odnotowano żadnych awarii w obiektach energetyki jądrowej, nie było także zdarzeń o następstwach promieniotwórczych. Przy czym odpady promieniotwórcze i emisje do środowiska były mniejsze od dopuszczalnych poziomów.
Informacyjnie:
Sprawy dotyczące bezpieczeństwa należą do najważniejszych, którymi zajmuje się Rosatom przy projektowaniu elektrowni atomowych. W elektrowniach atomowych wprowadzono najsurowsze wymogi w stosunku do bezpieczeństwa i mechanizmów kontroli. Projekty uwzględniają zarówno doświadczenia światowe energetyki jądrowej, jak i doświadczenia zgromadzone w wyniku testów ekstremalnych przeprowadzonych przez Rosatom wspólnie z regulatorami energetycznymi w sektorze jądrowym.
Przykładowo, technologie generacji 3+ są obecnie najnowocześniejszym rozwiązaniem. Są one zgodne ze standardami międzynarodowymi w sferze bezpieczeństwa elektrowni atomowych. Technologia reaktora wodno-wodnego (WWER) przewiduje 1500 reaktorolat bezawaryjnej eksploatacji i jest zgodna z "postfukushimowskimi" wymogami podwyższonego bezpieczeństwa. Niezbędny poziom ochrony jest osiągany dzięki zastosowaniu różnych systemów bezpieczeństwa. Wiele z nich opracowali naukowcy rosyjscy i są one obecnie stosowane w wielu krajach na świecie. W wielu projektach elektrowni atomowych zastosowano efektywne połączenie aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa. Chodzi o systemy przyśpieszonego wprowadzania boru, pasywnego odprowadzania ciepła i pochłaniania roztopu.
Źródło: PR-IR
kom zdz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.04.2014, 16:18 |
Źródło informacji | PR-IR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |