Newsletter

Zdrowie i styl życia

Rywalizacja o pamięć trwa. Wystąpienie Pietera Lagrou zakończyło międzynarodowe Sympozjum "Pamięć Europy" w Pradze

14.04.2014, 16:46aktualizacja: 14.04.2014, 16:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W Pradze zakończyło się trzecie Sympozjum "Pamięć Europy", organizowane przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność. Przedstawiciele 170 instytucji i organizacji pozarządowych zajmujących się historią XX wieku z 30 krajów Europy dyskutowali o tym, co łączy i dzieli pamięć Europejczyków w kontekście przełomowych momentów historii i przypadających w tym roku ważnych rocznic historycznych.

Podczas wykładu zamykającego obrady Pieter Lagrou z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli podsumowywał: "Pamięć Europejczyków staje się obecnie polem swoistej rywalizacji. Skupiając się na dominantach pamięci jednego kraju, nie sposób poświęcić tyle samo uwagi i zrozumienia odmiennym sposobom interpretacji. Dokonując trudnych wyborów, zawsze opowiadamy się po czyjejś stronie, musimy oceniać, czyja pamięć wydaje się nam ważniejsza, bardziej przejmująca, wiarygodna".

Podczas trzydniowych dyskusji, warsztatów i wykładów, wielokrotnie powracały refleksje zawarte w wystąpieniu Marci Shore - amerykańskiej historyk z Uniwersytetu Yale (USA) - w którym nie zabrakło także przykładów z najnowszej historii Polski. Autorka "Smaku popiołów" przywołała postać Lesława Maleszki, uwikłanego we współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa, jako przykład życiorysu zniszczonego przez system totalitarny. Shore podkreślała, że chęć zmierzenia się z przeszłością, jakkolwiek naturalna, często przesłania nam znaczenie wydarzeń historycznych oraz utrudnia zrozumienie natury ludzkiej. Komentując z kolei aktualne wydarzenia na Wschodzie Europy, Shore przytoczyła określenie "Jana Patočki solidarity of the shaken", które najlepiej jej zdaniem określa dzisiejszą solidarność polsko-ukraińską. Nikt inny w Europie nie rozumie tak dobrze Ukraińców jak Polacy - podkreśliła Shore.

W Sympozjum wzięła także udział Małgorzata Omilanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce, która podczas wykładu mówiła o fundamentalnej roli dialogu o przeszłości w zjednoczonej Europie. "Pogłębiając integrację europejską, nie uciekniemy od rozmów o przeszłości, od mierzenia się z pluralizmem pamięci. Tym, czego nam potrzeba, jest otwarty dialog prowadzony równocześnie z szacunkiem dla innych interpretacji historii i odmiennych wrażliwości, oparty na solidnych podstawach wiedzy naukowej" - podkreśliła Omilanowska.

Przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, prof. Jan Rydel, mówił o konieczności wykorzystania w edukacji historycznej nowoczesnych form komunikacji. Prezentując działania ESPS, zaprosił jednocześnie wszystkich do odwiedzenia specjalnego Fan Page’u na portalu społecznościowym Facebook "Made in 89" (www.facebook.com/madeineightynine), który daje ogromną szansę dotarcia z przesłaniem solidarności, jakie niesie z sobą pamięć o wydarzeniach sprzed 25 lat, do młodego pokolenia Europejczyków.

Z kolei Sophie Beernaerts, szefowa programu Komisji Europejskiej "Europa dla Obywateli" powiedziała: "Historia to nieustanne dążenie do zrozumienia skomplikowanej natury tego, co się wydarzyło w przeszłości. To wysiłek, któremu zawsze towarzyszyć musi otwarty umysł i empatia. Przeszłość nie jest wcale taka odległa, jak mogłoby się wydawać. To ona wpływa na rzeczywistość, wciąż wywołując poważne konflikty i nieporozumienia" - dodała Beernaerts.

Sympozjum "Pamięć Europy" ma na celu wzmocnić międzynarodową współpracę w kształtowaniu europejskiej kultury pamięci. Głównymi organizatorami wydarzenia są: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Federalna Fundacja Badań nad Dyktaturą Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED) oraz Europejskie Centrum Solidarności. Spotkanie było kontynuacją dyskusji prowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat w Gdańsku oraz w Berlinie. Kolejne odbędzie się w 2015 roku w Wiedniu.

O wydarzeniu można dowiedzieć się również więcej na:

http://europeanremembrance.enrs.eu

http://facebook.com/enrs.eu

KONATKT:

Edyta Mietkowska

ESPS

e-mail: edyta.mietkowska@enrs.eu

tel. kom. +48 502 110 315

Źródło informacji: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.04.2014, 16:46
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii