Newsletter

Transatlantycka współpraca USA-U

28.02.2014, 13:05aktualizacja: 28.02.2014, 13:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rozmowy handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi to jeden z celów wizyty wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Antonio Tajaniego w Nowym Jorku.

Unijny komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości uczestniczy w konferencji poświęconej perspektywom gospodarczym UE i USA oraz możliwościom ich współpracy w zakresie inwestycji. Podczas spotkania omówione zostaną plany rozwoju transatlantyckiej współpracy gospodarczej, a także oczekiwania wobec negocjowanych obecnie warunków Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).

Antonio Tajani weźmie udział w dyskusji panelowej na temat aktualnych możliwości i wyzwań w zakresie wzmacniania ożywienia gospodarczego, wspierania zrównoważonego rozwoju, tworzenia miejsc pracy oraz podnoszenia konkurencyjności przemysłu po obu stronach Atlantyku.

Niewątpliwie w centrum uwagi będą możliwości, jakie niesie za sobą projekt porozumienia TTIP. W przyszłości ma ono przynieść nowe możliwości biznesowe nie tylko dla dużych międzynarodowych firm, ale również dla małych i średnich przedsiębiorstw, na czym skorzystają zarówno pracownicy, jak i konsumenci po obu stronach oceanu.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska podjęły niespotykane dotąd działania w zakresie rozwoju nowoczesnych gałęzi przemysłu i relokalizacji produkcji. Obie strony realizują też równolegle politykę wspierania innowacyjności i kompetencji, choć wykorzystują one w tym celu inne narzędzia i programy. Debata w Nowym Jorku będzie więc stanowić szansę na wymianę doświadczeń i wiedzy w zakresie optymalnych rozwiązań, które sprzyjać będą tworzeniu korzystnych warunków dla biznesu, zwiększeniu inwestycji i zatrudnienia.

Do dyskusji z wiceprzewodniczącym Tajanim zaproszeni zostali Gary Hart, były senator Stanów Zjednoczonych i specjalista ds. międzynarodowych, a także David Thorne, były ambasador Stanów Zjednoczonych we Włoszech, a obecnie starszy doradca Sekretarza Stanu Johna Kerry’ego.

Organizatorami wydarzenia są Destinazione Italia i Italian Business & Investment Initiative. Dlatego w Nowym Jorku poruszona zostanie także kwestia korzyści, jakie dzięki umocnieniu więzi transatlantyckich i przyciągnięciu nowych inwestycji mogą odnieść osłabione spowolnieniem gospodarczym Włochy.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone wspólnie wytwarzają niemal połowę światowego PKB i odpowiadają za jedną trzecią światowego handlu. Wartość towarów i usług, jakimi każdego dnia ze sobą handlują, sięga 2 mld euro. Łączna wartość inwestycji Stanów Zjednoczonych w UE jest trzykrotnie wyższa niż w całej Azji. Unia Europejska natomiast inwestuje w Stanach Zjednoczonych ok. ośmiokrotnie więcej niż w Indiach i Chinach razem wziętych.

Źródło informacji: Unia Europejska - Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu (DG ENTR)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.02.2014, 13:05
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ