Newsletter

Badanie Peoples under Threat 2013 (Zagrożone Społeczności): Zagrożenie masowymi zabójstwami na tle religijnym w Pakistanie, Syrii, Jemenie sięga zenitu

10.07.2013, 13:00aktualizacja: 10.07.2013, 13:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Osiem z dziesięciu krajów najbardziej dotkniętych niedawną lub przedłużającą się interwencją zbrojną państw obcych.

Walki na tle religijnym pomiędzy sunnitami i szyitami gwałtownie się nasiliły oraz stwarzają zagrożenie dla ludności zamieszkującej większość terenów Bliskiego Wschodu i Azję - donosi Międzynarodowa Grupa na rzecz Praw Mniejszości (Minority Rights Group - MRG) w globalnym rankingu Zagrożone Społeczności 2013 (http://www.minorityrights.org/), będącym zestawieniem krajów, w których społeczności są najbardziej narażone na ludobójstwo lub masak?rę ludności.

W oparciu o wskaźniki pochodzące z rzetelnych źródeł, które wzięto pod uwagę, przeprowadzając analizę Zagrożone Społeczności, stwierdzono, że pozycja Pakistanu, Syrii, Jemenu i Egiptu w tym rankingu znacząco wzrosła, z zaznaczeniem, że mniejszości religijne są tam grupą szczególnego ryzyka.

"Ugrupowania muzułmańskie różnych wyznań są obecnie zagrożone masakrami w dziewięciu z dziesięciu krajów z najwyższą pozycją w tym rankingu. Mogą one być celem ataków z pobudek religijnych, ale przede wszystkim ze względu na przynależność do danego ugrupowania religijnego czy pochodzenie" - twierdzi Mark Lattimer, dyrektor naczelny MRG.

W ośmiu z dziesięciu krajów, uznanych w rankingu za obarczone największym ryzykiem, ostatnio lub przez całe dziesięciolecia miała miejsce interwencja zbrojna ze strony państw obcych.

Działania zbrojne ze strony państw obcych mogą położyć kres masakrom ludności cywilnej lub znacznie je przytłumić, lecz mogą one także przyczynić się do ich przedłużenia lub nasilenia albo stać się iskrą wzniecającą nieistniejący wcześniej konflikt. Według MRG w niektórych przypadkach takie działania mogą spowodować ustanie przemocy wobec danego narodu czy grupy ludzi i skierowanie jej wobec innych.

"Interwencjonizm zbrojny ze strony państw obcych stał się normą w krajach, w których ludności zagraża ryzyko, jednakże powszechnie nie śledzi się wpływu takich działań na ludność cywilną - twierdzi Mark Lattimer. - Jeżeli nie liczymy ofiar śmiertelnych, skąd pewność, że interwencje zbrojne nie czynią więcej szkody niż pożytku?".

Wiele kontrowersji wzbudza interwencja oddziałów międzynarodowych w Pakistanie i Syrii, w krajach, które w tym roku znacząco wspięły się wzwyż w tym rankingu.

Podczas wyborów powszechnych, które w ostatnim czasie odbyły się w Pakistanie, ostro krytykowano działania zbrojne Stanów Zjednoczonych, a w szczególności regularne użycie bezzałogowych dronów do bombardowania terenów położonych na północy i zachodzie kraju, co wywołało falę niezadowolenia pośród społeczności plemiennych. Co prawda wybory okrzyknięto pierwszym w historii Pakistanu przypadkiem przekazania władzy z rąk jednego rządu wybranego w drodze wyborów na ręce drugiego, jednak były one okupione krwią ofiar, a ich wynik wskazuje na istnienie głębokich podziałów na tle religijnym.

Lashkar-e-Jhangvi i pozostali ekstremiści religijni, których źródła finansowania znajdują się według powszechnego przekonania zagranicą, zintensyfikowali zbrodnicze działania skierowane przeciwko szyitom i innym mniejszościom narodowym zamieszkującym ten kraj (http://www.minorityrights.org/11759/minorities-in-the-news/mrg-condemns-quetta-bombings-calls-for-swift-and-longterm-initiatives-to-ensure-protection-for-religious-and-ethnic-minorities.html), ciesząc się przy tym niemal absolutną bezkarnością.

ONZ szacuje, że konflikt w Syrii pochłonął już co najmniej 93 000 ofiar. Jest to już trzeci rok z rzędu, w którym Syria awansowała w rankingu, i obawy wyrażane wcześniej w rankingu Zagrożone Społeczności o to, że szyici, alawici, Asyryjczycy (http://www.minorityvoices.org/news.php/en/1377/syria-between-the-barbed-wire), Kurdowie i Palestyńczycy staną się grupami ryzyka narażonymi na masakry na tle religijnym niestety w coraz większym stopniu znajdują potwierdzenie w rzeczywistości.

W czerwcu 2013 r. Stany Zjednoczone po raz pierwszy ogłosiły, że zapewnią syryjskim rebeliantom bezpośrednie wsparcie zbrojne, idąc śladem krajów, takich jak Katar, Arabia Saudyjska, Turcja, Rosja oraz Iran, które już wcześniej były zaangażowane we wspieranie jednej ze stron tego konfliktu. Zaangażowanie libańskiego ugrupowanie Hezbollah we wsparcie rządu syryjskiego również nasiliło ryzyko eskalacji konfliktu na Libię, która i tak przesunęła się w górę w tegorocznym rankingu.

W roku 2012 w Jemenie, przy wsparciu ze strony Stanów Zjednoczonych, przeprowadzono ofensywę zbrojną o dużym zasięgu, która skierowana była przeciwko bojówkom islamskim na południu kraju, a wskutek konfliktu doszło do przesiedlenia dziesiątków tysięcy cywilów. Stany Zjednoczone prowadziły odrębną kampanię zbrojną obejmującą ataki z użyciem dronów w całym kraju. Na północy, gdzie w 2009 roku interwencję zbrojną podjęła Arabia Saudyjska, trwający konflikt pomiędzy rebeliantami z plemienia al Houthi, rządem i plemionami sunnickimi przyczynił się do śmierci i przesiedlenia zarówno po stronie szyitów z ugrupowania Zaydi, jak i po stronie społecznościach sunnickich.

Jemen i społeczności go zamieszkujące, które są najbardziej zagrożone (http://www.minorityvoices.org/news.php/en/1455/yemen-al-akhdam-face-brutal-oppression), spotkało wątpliwe wyróżnienie, ponieważ kraj ten poprawił swą pozycję w rankingu Zagrożone Społeczności siódmy rok z rzędu.

Libia i Mali są przykładem krajów, gdzie interwencje zbrojne ze strony państw obcych przeprowadzone na dużą skalę okrzyknięto sukcesem. W przypadku Libii wspierano rebeliantów, natomiast w przypadku Mali - rząd. W tym roku obydwa kraje znacząco wspięły się w górę w rankingu, po tym jak równie znacząco poprawiły swe pozycje rok wcześniej.

MRG apeluje do społeczności międzynarodowej o podjęcie starań, by zawsze w pierwszej kolejności brać pod uwagę pokojowe metody wywierania wpływu na poszanowanie praw człowieka w danym kraju.

"Interwencja zbrojna ze strony państw obcych leży na jednym końcu szerokiego spektrum możliwości zaangażowania międzynarodowego, obejmującego takie sposoby, jak nacisk dyplomatyczny, wydalenie z organizacji międzynarodowych, ochłodzenie stosunków dyplomatycznych, sankcje gospodarcze, embarga na broń, międzynarodowe ściganie liderów zbrojnych i politycznych, zakazy podróżowania czy zamrożenie aktywów" - mówi Mark Lattimer.

Somalia, Sudan, Afganistan i Irak są liderami rankingu Zagrożone Społeczności szósty rok z rzędu.

Uwagi dla wydawców

Możliwość przeprowadzenia wywiadu:

Zjednoczone Królestwo:

Mark Lattimer, dyrektor naczelny, Międzynarodowa Grupa na rzecz Praw Mniejszości

-

Syria:

Aref Gabeau - YASA - Kurdish Centre for Studies & Legal Consultancy

tel. kom. +49 (0) 1725412644

e-mail: arefgabeau@hotmail.com

-

Pakistan:

Moazzam S. Bhatti, doradca ds. pomocy prawnej potrzebującym (Advocacy Outreach Advisor), Instytut Polityki Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Policy Institute)

tel. +92 300 4125284, +92 321 4606915

e-mail: moazzamsb@gmail.com

- Libia:

Mariam Elhadri, Koordynator (Coordinating Officer), Prawnicy na rzecz Pokoju w Libii (Lawyers for Justice in Libya)

tel. +44 (0) 20 7242 5071

e-mail: info@libyanjustice.org

-

Egipt:

Mamdouh Nakhla, Chairman of Board of Trustees, Al-Kalema Centre for Human Rights

tel. +20 (0) 1005382995

e-mail: alkalema@hotmail.com

- W badaniu Zagrożone Społeczności staramy się wskazać narody lub ugrupowania najbardziej narażone na ludobójstwo, masakry ludności lub inne formy krwawych represji w 2013 roku. Został on przygotowany w oparciu o rzetelne informacje dotyczące przypadków ludobójstwa lub masakry ludności ze względów politycznych, które miały miejsce w przeszłości. Raport ten jest często wykorzystywany lub cytowany przez przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych działaczy na rzecz praw człowieka i zapobiegania konfliktom jako swoisty mechanizm wczesnego ostrzegania. Badanie to będzie dostępne dnia 10 lipca 2013 roku o godzinie 09:00 (GMT) na stronie internetowej MRG (http://www.minorityrights.org/), wraz z informacjami dotyczącymi sposobu jego przygotowania.

- Międzynarodowa Grupa na rzecz Praw Mniejszości (http://www.minorityrights.org/) jest wiodącą organizacją działającą na rzecz ochrony praw człowieka, której działania skierowane są na ochronę mniejszości etnicznych, religijnych i językowych oraz ludności autochtonicznej. Współpracujemy z ponad 150 partnerami z ponad 50 krajów.

W celu uzyskania poufnej i nieoficjalnej kopii badania Zagrożone Społeczności 2013 lub organizacji wywiadu prosimy o kontakt:

Bernadett Sebaly

Biuro Prasowe MRG

Budapeszt

Węgry

tel. +36 1 327 7032

tel. kom. +36 70 217 2601

e-mail: bernadett.sebaly@mrgmail.org

Źródło informacji: Minority Rights Group International

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.07.2013, 13:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ