Newsletter

Przedsiębiorcy oczekują informacji

16.07.2013, 16:36aktualizacja: 16.07.2013, 16:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ponad 90% przedsiębiorców oczekuje systemu "jednego okienka"- w zakresie informacji o wszystkich instrumentach zwrotnych UE w Polsce. Większość przedsiębiorców (70%) nie rozpoznaje preferencyjnych instrumentów zwrotnych oferowanych w ramach programów współfinansowanych ze środków UE. Jeszcze mniej aktywnie z nich skorzystało (6%). Jednocześnie, ponad 42% przedsiębiorców przeznaczyłoby ew. preferencyjne wsparcie zwrotne na rozwój firmy, ale już tylko 22% na innowacje. W ocenie przedsiębiorców najważniejszą cechą instrumentów zwrotnych jest ich większy zasięg niż dotacji i poprawa warunków kredytowania - to najważniejsze wnioski z badania, jakie przeprowadził Krajowy Punkt Kontaktowy Programu ramowego UE na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) przy Związku Banków Polskich.

W badaniu przeprowadzonym przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programu na rzecz konkrecyjności i innowacji (KPK CIP) przy Związku Banków Polskich - w 16 województwach Polski wzięło udział 710 przedsiębiorców. 90% badanych to MŚP, 43% respondentów stanowił sektor usług, 16% - produkcyjny, 14% - branża handlowo-usługowa, 27% - pozostałe.

42% przedsiębiorców przeznaczyłoby preferencyjne wsparcie z instrumentów zwrotnych na zakup środków trwałych, zaś 32% na wsparcie bieżącej płynności tj. jako środki obrotowe. Niecałe 22% przedsiębiorców wykorzystałoby preferencyjne pożyczki na prowadzenie innowacji. Najwyższe zainteresowanie innowacjami zarejestrowano w woj.: mazowieckim, pomorskim i warmińsko-mazurskim; najniższe - w: lubelskim, podkarpackim, podlaskim i opolskim.

W opinii przedsiębiorców do najważniejszych korzyści z ww. instrumentów należą: poprawa warunków kredytowania badanych, zwiększenie dostępu do wsparcia publicznego oraz preferencje w zakresie zabezpieczeń. Najmniejsza liczba respondentów (13%) wskazała jako korzyść - możliwość sfinansowania projektów innowacyjnych. Największą liczbę respondentów, którzy zadeklarowali brak doświadczeń z instrumentami zwrotnymi UE (i w związku z tym - brak opinii w tej sprawie) odnotowano w województwach śląskim i podlaskim.

Ponad 70% przedsiębiorców nie rozpoznaje unijnych instrumentów zwrotnych w ogóle. W grupie, która zadeklarowała taką znajomość - najbardziej znanym unijnym instrumentem zwrotnym jest kredyt technologiczny, kolejnymi zaś: instrumenty oferowane w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO), w tym w ramach JEREMIE oraz instrumenty finansowe dla MŚP Programu CIP.

68% przedsiębiorców stwierdziło, że bank ich obsługujący posiada w swojej ofercie preferencyjne instrumenty finansowe. W większości województw pozytywnej odpowiedzi na to pytanie udzieliło minimum 50% respondentów. Jedynie w województwach: małopolskim, kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim wskaźnik wyniósł poniżej 50%.

Tylko 6,5% przedsiębiorców już skorzystało z unijnych instrumentów zwrotnych. Ponad 90% wszystkich respondentów w każdym z regionów nigdy nie korzystało z instrumentów inżynierii finansowej. W poszczególnych województwach liczby rozkładają się bardzo podobnie. Warto zwrócić uwagę na województwo lubuskie, gdzie żaden z ankietowanych przedsiębiorców nie skorzystał do tej pory z instrumentów zwrotnych.

"Wyniki naszych badań pokazują jednoznacznie, jak istotna jest szeroka i spójna akcja informacyjno-promocyjna nt. unijnych instrumentów zwrotnych dostępnych w Polsce. Do tej pory, przez wiele lat promowane były przede wszystkim dotacje, które stanowiły ponad 98% wszystkich dostępnych środków unijnych w naszym kraju. Niezbędne jest więc wspólne i długoterminowe budowanie marki oraz zaufania do unijnych instrumentów zwrotnych - przez wszystkie instytucje odpowiedzialne za tę formę wsparcia. Przedsiębiorca nie ma czasu na studiowanie programów, oczekuje jasnego i szybkiego przekazu" - powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programu na rzecz konkurencyjności innowacji (CIP) dla polskiego rynku finansowego. "Działania naszego KPK do tej pory skupiały się na budowie krajowej platformy pośredników finansowych, dzięki którym polscy przedsiębiorcy mogą pozyskiwać dodatkowe środki zagraniczne w formie zwrotnej. Oferta programu CIP w Polsce będzie jednak aktualna aż do 2017 r., a więc - co bardzo ważne - także w tzw. okresie przejściowym, tj. do czasu uruchomienia nowych programów. Od ponad roku intensyfikujemy więc aktywność w środowiskach przedsiębiorców i zamierzamy kontynuować ten kierunek we współpracy organizacjami biznesu i z europejską siecią EEN, bezpośrednio odpowiedzialną za informację dla przedsiębiorców ramach CIP" - dodał Arkadiusz Lewicki.

Więcej informacji nt. wyników ww. badania oraz programu CIP znajduje się na stronie: http://www.cip.gov.pl/eip-kpkzbp.

KONTAKT:

KPK CIP

Wojciech Satwin

e-mail: wojciech.satwin@zbp.pl

-

ZBP

Jacek Gieorgica

e-mail: jacek.gieorgica@zbp.pl

Źródło informacji: Związek Banków Polskich

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.07.2013, 16:36
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii