Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Organizatorzy konferencji, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena z Krakowa wraz z Instytutem Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zadają pytanie o to, czym jest w praktyce multikulturalizm jako idea.
"Pluralizm społeczny, tolerancja i koegzystencja kulturowa teoretycznie weszły do kanonu wartości współczesnych Europejczyków. Stały się elementem codziennego życia. Tylko czemu coraz częściej słyszymy o konfliktach w tym przyjaznym świecie? Dlaczego przybierają one radykalne formy? I co - jeśli projekt wielokulturowości nie działa - nam zostało?” - pytają organizatorzy.
Na jednodniową konferencję zaproszono przedstawicieli różnych grup społecznych - badaczy, publicystów, polityków, ludzi kultury i działaczy społecznych. Wśród uczestników znaleźli się brytyjscy oraz francuscy specjaliści: David Goodhart, prof. Adrian Favell oraz prof. Anne Philips, a także filozofka prof. Magdalena Środa, medioznawca prof. Wiesław Godzic, publicyści Cezary Gmyz oraz Łukasz Warzecha, filozof prof. Jan Hartman.
"Kiedy myślałam o konferencji, na której można będzie porozmawiać o sprawach wielokulturowego społeczeństwa, nie miałam na względzie rozwiązania wszystkich skomplikowanych spraw wielokulturowej koegzystencji. Chciałam stworzyć przestrzeń do dyskusji nad zderzeniem hermetyczności i homogeniczności polskiej kultury ze współczesną wersją współżycia społecznego, która rodzi napięcie wynikające z odmienności etnicznej, religijnej i językowej, i jako taka staje się codziennością" - mówi dr Bożena Gierat-Bieroń z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Konferencję podzielono na trzy główne panele: dyskusję o przyszłości pluralistycznego świata Zachodu oraz debaty - o granicach tolerancji w sztuce i tabloidyzacji wielokulturowości.
"Można zadać pytanie, jak my Europejczycy możemy poradzić sobie we własnym domu z projektem, który sami wymyśliliśmy i zaakceptowaliśmy, ale który z biegiem czasu obrócił się przeciwko nam. Czy możemy czuć się bezpieczni na ulicach Paryża, Londynu, Sztokholmu czy Warszawy? Jak mamy zmienić naszą wielokulturową rzeczywistość, żeby z jednej strony pozostać wiernymi idei otwartego społeczeństwa i tolerancyjnego państwa, a z drugiej - nie czuć się złapani w pułapkę naszych odważnych koncepcji polityczno-społecznych" - pisze Elżbieta Penderecka, prezes Zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.
Obrady konferencji "Wielokulturowość - kryzys ponowoczesnego społeczeństwa?" odbędą się 11 października b.r. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Sali Wystawowej A Auditorium Maximum w Krakowie przy ul. Krupniczej 33. Dyskusje i wykłady będą symultanicznie tłumaczone na język angielski.
Krakowska konferencja zainauguruje interdyscyplinarny projekt "Wielokulturowość nie działa" prowadzony przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Trwać on będzie do marca 2015 roku. W jego ramach odbędą się m.in. dwa konkursy - kompozytorski i video-art. Prace artystów będzie oceniać międzynarodowe jury oraz internauci. Najlepsze z nich zostaną wykonane w czasie finałowych koncertów w Krakowie i Trondheim w styczniu 2015 roku. Jednym z elementów projektu będą także instalacje przygotowane przez najlepszych polskich artystów, które pozostaną w przestrzeni publicznej Krakowa.
Szczegółowy opis projektu oraz bieżące informacje będą dostępne na poświęconej projektowi platformie internetowej dostępnej pod adresem: http://www.mdnw.org.
Źródło informacji: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.10.2013, 11:00 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |