Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W tym roku Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej będzie się odbywał po obu stronach Wisły: na Pradze i na Muranowie! Oficjalnym kinem festiwalu jest kino Praha, a obok kina pokazy odbędą się także w Muzeum Historii Żydów Polskich, które jest głównym partnerem 11 edycji festiwalu. W programie 5 dni projekcji w kinie i 4 dni w MHŻP, w czasie których pokażemy 35 fabuł i dokumentów prezentowanych i nagradzanych na światowych festiwalach.
Rozpoczynamy 25 października w Kinie Praha przedpremierowym pokazem filmu wybitnej niemieckiej reżyserski Margarethe von Trotta "Hannah Arendt". W programie kina Praha 16 filmów, m.in.: "Ida” (26.10., godz. 18.45), "Prawdziwe Bękarty Wojny" - dokument o żołnierzach ze specjalnego oddziału US ARMY (28.10., godz. 18.00), "Mój Przyjaciel Wróg" - film reżysera nagradzanego Drzewa Cytrynowego (27.10., godz. 15.00), "5 Rozbitych Kamer" (30.10., godz. 18.30) czy "Amy Winehouse: Dzień, W Którym Przyjechała Do Dingle" - dokument z ekskluzywnego koncertu z Amy (26.10., godz. 17.20). Bilety w cenie 7 zł, przedsprzedaż od 16 października.
W Muzeum Historii Żydów Polskich projekcje zaczynamy od 27 października przedpremierowym pokazem filmu "Strażnicy" / "The Gateskeepers" (27.10., godz. 16.00). Potem pokażemy wyprodukowany przez MHŻP film Joanny Król i Karoliny Dzięciołowskiej "Ocaleni" (27.10, 18.15). Jest to film dokumentalny pokazujący pracę wolontariuszek MHŻP Jadwigi Rytlowej i Janiny Goldhar, które w Izraelu zbierają relacje Ocalonych z Holokaustu. Pokaz z udziałem autorek i jednego z bohaterów filmu. W kolejnych dniach projekcji festiwalowych w muzeum, obok pokazów konkursowych odbędą się także pokazy specjalne. W programie retrospektywa filmów laureata "Honorowej Kamery Dawida WJFF 2013" Tadeusza Konwickiego: "Austeria", "Dolina Issy", "Jak daleko stąd, jak blisko".
31 października pokaz dokumentu upamiętniającego przypadającą w tym roku rocznicę 70. Powstania w Sobiborze z udziałem reżyserki Lily van den Bergh: "Bunt w Sobiborze" / "Revolt in Sobibor" (31.10., godz. 18.00). A w przestrzeni wystawienniczej MHŻP będzie prezentowana specjalnie przygotowana na otwarcie festiwalu wideoinstalacja stworzona na podstawie należącej do artvideoKOELN kolekcji filmów poświęconej Zagładzie (Shoah Film Collection). Patronat nad kolekcją objął Parlament Europejski.
Ceremonia zamknięcia festiwalu odbędzie się 31 października w Muzeum Historii Żydów Polskich. Filmem zamknięcia festiwalu będzie "Żydowski kardynał" (reż. IIan Cohen, Francja, 2013, 96’). Pokaz zamykający festiwal będzie jednocześnie polską premierą tego obrazu. Przed projekcją nastąpi ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie tegorocznych KAMER DAWIDA. Nagrody w tegorocznym konkursie: Nagroda Główna Kamera Dawida ufundowana przez Ministra MKiDN dla najlepszego filmu festiwalu w wysokości 15 000 PLN oraz Nagroda Specjalna Kamera Dawida przyznana przez Prezesa TVP - 10 000 PLN.
Pełny repertuar na stronie: http://www.wjff.pl
FB: Warsaw-Jewish-Film-Festival (https://www.facebook.com/pages/Warsaw-Jewish-Film-Festival/229565400441517)
Informacja o WJFF
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej powstał w 2003 roku. Celem jego twórców było stworzenie przestrzeni do prezentacji współczesnych, niepokazywanych wcześniej w Polsce filmów o tematyce żydowskiej. Staramy się zwracać naszym widzom uwagę na bogactwo i różnorodność produkcji z całego świata.
Tworzymy przestrzeń dla autorów najnowszych produkcji filmowych z całego świata, którzy pragną zgłosić swój film do konkursu festiwalu i tym samym przedstawić go polskiej publiczności. Podczas dziesięciu dotychczasowych edycji mieliśmy przyjemność zaproponować warszawskiej publiczności 520 filmów z 28 krajów.
Do konkursu staramy się kwalifikować ważne, niejednokrotnie nagradzane na największych festiwalach światowych filmy o tematyce żydowskiej. W poprzednich latach Honorową Kamerę Dawida otrzymali między innymi: Woody Allen, Roman Polański, Paul Mazursky, Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i bracia Coen.
Niejednokrotnie wybory, których dokonywało jury Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej wyprzedzały późniejsze decyzje podejmowane między na najważniejszych światowych festiwalach: film "West Bank Story", który dostał na naszym festiwalu pierwszą nagrodę, trzy miesiące później otrzymał Oscara (2007). Natomiast dwa inne filmy prezentowane na naszym Festiwalu - "Katyń" i "Beaufort" - były nominowane do Oscara (2009).
KONTAKT:
Ignacy Straczek
Koordynator Festiwalu ds. promocji i PR
tel. kom. +48 733 047 103
e-mail: media@wjff.pl
Źródło informacji: Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej WJFF.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.10.2013, 16:44 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |